ورزش 3/ تمرینات استقلال برای فصل جدید، امروز زیر نظر فرهاد مجیدی آغاز می شود و سرمربی آبی ها با انگیزه فراوان، سعی دارد به طلسم ناکامی های سالهای اخیر تیمش پایان دهد.

نخستین تمرین استقلال برای فصل جدید، امروز از ساعت 17 و در زمین تمرینی مجموعه ورزشی انقلاب آغاز خواهد شد. پس از حواشی زیادی که آبی ها طی روزهای گذشته پشت سر گذاشتند که با استعفای احمد مددی از مدیرعاملی این تیم همراه شد، حالا فرهاد مجیدی قرار است برای آغاز فصل جدید تمرینات تیمش را آغاز کند. تمریناتی که آبی ها طی 4 فصل گذشته آغاز کرده بودند، همیشه با قدرت و انگیزه فراوان استارت خورده اما در میانه ها و یا پایان فصل با تغییرات روی نیمکت این تیم همراه شده است. اما هم فرهاد مجیدی و هم هواداران استقلال به تیم فصل جدیدشان امید زیادی دارند تا بتواند ضمن شکستن طلسم سالهای گذشته، به نوار قهرمانی های تیم رقیب پایان دهد. 
فرهاد مجیدی که همواره در زمان حضورش در میادین فوتبال از انگیزه های بالایی برای خلق خاطرات خوب در ذهن هواداران استقلال برخوردار بود، امسال نیز عزمش را جزم کرده تا بی توجه به حواشی ریز و درشتی که برای او و مجموعه استقلال می سازند، کارش را پیش برده و به هدف بزرگی که دارد، دست یابد. او امروز تمرینات تیمش را آغاز می کند تا در فاصله یک ماهه تا شروع لیگ بیست و یکم، تیمش را به اوج آمادگی برساند. تجربه آبی ها در سالهای گذشته نشان می دهد که آنها همواره تمرینات خود را با انگیزه فراوان و تشویق و همراهی هوادارانشان آغاز می کنند اما در پایان فصل دست آنها از جام قهرمانی کوتاه می ماند. اتفاقی که آنها امیدوارند امسال به آن پایان داده شود. به همین دلیل، مرور اتفاقاتی که در فصول اخیر در تمرینات استقلال رخ داده، خالی از لطف نیست.
* شروع پرامید علیمنصور در تاریخ خاص
استقلال مدل 96-97 با امیدواری زیادی کارش را در 29 خرداد 96 آغاز کرد. آبی ها پس از شکست سنگین برابر العین، به دنبال جبران بودند و علیرضا منصوریان سرمربی این تیم نیز قول داد که تیمش را از نو بسازد. او علاقه داشت تا تمرینات تیمش را در تاریخ 27 خرداد و روزی که خودش از حضور در میادین فوتبال خداحافظی کرده بود، آغار کند و شاید همین دیر شروع شدن تمرینات سر این تاریخ خاص، یکی از دلایل ناکامی او در ادامه فصل بود. داریوش شجاعیان که با قراردادی سنگین و پرحاشیه از گسترش فولاد به جمع آبی ها اضافه شده بود، در نخستین تمرین تیم جدیدش با استقبال شدید هواداران روبرو شد. او در پاسخ به احساسات هواداران استقلال بارها به سمت آنها رفته و با بوسه بر روی پیراهنش برای آن ها دست تکان داد.
روزبه چشمی نیز که به دلیل اتفاقات عجیبی که برای استقلال رخ داد و پنجره این تیم بسته شد، پس از آنکه یک نیم فصل را بدون تیم ماند و حتی پیشنهاد پرسپولیس را نیز رد کرد، به تمرینات آبی ها اضافه شد. حسن بیت سعید دیگر خرید استقلال در آن فصل بود که در نخستین تمرین تیم حضور پیدا کرد. آبی ها در آن فصل بازیکنان دیگری نظیر آرمین سهرابیان، سجاد شهباززاده، مجتبی جباری ، مهدی قایدی، پژمان منتظری، سرور جپاروف و... را به تیمشان اضافه کردند. در حالیکه هواداران زیادی نیز برای استقبال از استقلال فصل جدید در کمپ ناصر حجازی حضور پیدا کرده بودند، اما پس از کسب نتایج ضعیف، منصوریان در همان میانه های فصل از این تیم جدا شد و جایش را به وینفرد شفر آلمانی داد.
* امیدواری شفر به بازگشت تیام و کسب ستاره سوم
استقلال فصل 97-98 را با امیدواری زیادی آغاز کرد. آبی پوشان موفق شده بودند عنوان قهرمانی جام حذفی فصل قبل را به دست بیاورند و در لیگ قهرمانان آسیا نیز با پیروزی شیرین و به یادماندنی برابر ذوب آهن، در آرزوی کسب ستاره سوم بودند. نخستین تمرین آبی ها برای فصل جدید، در تاریخ 4 تیر 97 و در مجموعه ورزشی صنایع دفاع و با غیبت بازیکنان زیادی آغاز شد. جابر انصاری، سرور جپاروف، علی قربانی، بهنام برزای، وریا غفوری، سیدمجید حسینی، پژمان منتظری، روزبه چشمی، امید ابراهیمی، سید حسین حسینی، فرشید باقری و مامه تیام بازیکنانی بودند که در نخستین تمرین فصل حضور نداشتند.
ابراهیمی، منتظری، چشمی و حسینی در اردوی تیم ملی در جام جهانی روسیه حضور داشتند، قرارداد تیام، جپاروف، باقری و وریا غفوری هم تمدید نشده بود و آنها خواستار تسویه حساب سال گذشته خود بودند. برزای، قربانی و انصاری هم در لیست خروج قرار داشتند، سیدحسین حسینی هم به دلایل نامعلوم در تمرین حضور نداشت. از بازیکنان جدید، میثم تیموری، روح‌الله باقری، مرتضی آقا خان، امید سام‌کن و چند بازیکن جوان که به استقلال پیوسته‌اند، در تمرین حضور داشتند، اما خبری از فرشاد محمدی‌مهر، اللهیار صیادمنش و محمد دانشگر خریدهای جدید آبی ها نبود. بعدها بازیکنان دیگر نظیر الحاجی گرو، نیومایر و همام طارق نیز به این تیم پیوستند.
در روزی که تیم ملی ایران باید در سومین دیدار خود در رقابت های جام جهانی به مصاف پرتغال می رفت، آبی ها تمرینات خود را آغاز کردند. در حاشیه این تمرین، وینفرد شفر در پاسخ به سوالات خبرنگاران درخصوص بازگشت تیام به ایران گفت: «تیام شاید پس فردا به ایران بیاید. امیدوارم باشگاه راه حل خوبی با او پیدا کند. وقت زیادی نداریم و ما به این بازیکن برای لیگ قهرمانان و فصل جدید نیاز داریم.» اتفاقی که هرگز رخ نداد و آبی ها در لیگ قهرمانان آسیا مقابل السد شکست خوردند و از دور رقابت ها کنار رفتند. پایان فصل نیز پس از اخراج شفر، کار را در رده سوم به پایان رساندند.
* استقبال بی سرانجام از خوش تیپ ایتالیایی
اولین تمرین فصل 98-99 آبی ها با استقبال شدید هواداران از آندره آ استراماچونی و در زمین تمرین نفت تهرانسر، در تاریخ 2 تیر 98 آغاز شد. استراماچونی، سرمربی جدید و ایتالیایی استقلال برای نخستین بار در محل تمرین آبی‌پوشان حضور یافت. او که رزومه قابل توجهی مانند نشستن بر روی نیمکت اینترمیلان را در کارنامه داشت، به عنوان یکی از بزرگترین مربیان خارجی وارد ایران شد. علاوه بر او، دو دستیار خارجی‌اش یعنی سباستین لتو و مارکو کاسر نیز زودتر از بازیکنان در نخستین تمرین تیم در ورزشگاه نفت تهرانسر حاضر بودند تا به بررسی وضعیت چمن محل تمرین آبی‌ها بپردازند. استقلال در روز اولین تمرین خود، به صورت پیاپی از خریدهای جدیدش رونمایی کرد. بازیکنانی نظیر محمد بلبلی، علی دشتی، میلاد باقری، سیاوش یزدانی و مسعود ریگی نفراتی بودند که در عرض 3 ساعت و 30 دقیقه توسط کانال رسمی باشگاه معرفی شدند.
از میان خریدهای جدید، بلبلی به همراه دشتی و ریگی در نخستین تمرین تیمشان حضور یافتند. محمد دانشگر، فرشاد محمدی‌مهر، آرمین سهرابیان، فرشید اسماعیلی، داریوش شجاعیان، روح‌الله باقری، مرتضی تبریزی، میثم تیموری و محسن کریمی از جمله بازیکنانی بودند که در تمرین حضور داشتند.  امیرحسین فتحی، مدیرعامل باشگاه استقلال و علی خطیر، معاون ورزشی این باشگاه نیز از جمله حاضران در محل تمرین بودند. نخستین تمرین استقلال برای فصل جدید در حالی آغاز شد که تکلیف بسیاری از بازیکنان از جمله پژمان منتظری، روزبه چشمی، فرشید باقری، پاتوسی، وریا غفوری و سیدحسین حسینی مشخص نبود که از میان این جمع، منتظری و پاتوسی جدا شدند. ضمن اینکه با تصمیم استراماچونی، محمدی مهر، سهرابیان، باقری و تیموری از جمع آبی ها جدا شدند. با وجود این استارت پرقدرت نیز، مدیران استقلال قادر به پرداخت حقوق استراماچونی نبودند و این مربی قبل از پایان نیم فصل ایران را برای همیشه ترک کرد و پس از آمدن مجیدی، آبی ها در پایان آن فصل در جایگاه دوم ایستادند.
* تمرین شلوغ و پرانگیزه استقلال با محمود فکری
نخستین تمرین فصل پرحاشیه آبی ها در لیگ گذشته نیز 18 مهر 99 در زمین شماره 2 آزادی استارت خورد. در این جلسه تمرینی شلوغ، اعضای جدید کادر فنی استقلال همچون سیروس دین محمدی، آرش برهانی و صمد مرفاوی حضور داشتند. پرویز مظلومی که در آن زمان سرمربی تیم ملی جوانان بود به همراه نصرالله عبداللهی، کاظم اولیایی، بهتاش فریبا، سرپرست باشگاه استقلال، معاونان و تمام اعضای هیات مدیره به غیر از اسماعیل خلیل زاده در این تمرین حضور یافتند. البته حنیف عمران زاده که از اعضای کادر فنی جدید استقلال بود، در این تمرین حضور نداشت.
قبل از شروع تمرین، بازیکنان با دسته گلی که در دست داشتند، در تمرین حضور پیدا کردند و هنگام ورودشان به زمین، دو گوسفند قربانی شد و حتی فرشید اسماعیلی انگشت آغشته به خون گوسفند را به پیشانی سیاوش یزدانی زد تا موجب خنده حاضرین شود. در این جلسه تمرینی، مهدی قایدی، عارف غلامی، رشید مظاهری و علی کریمی غایب بودند و وریا غفوری به دلیل مصدومیت، با لباس شخصی در تمرین حضور پیدا کرد. در ابتدای تمرین اعضای کادر فنی و کادر مدیریت با بازیکنان دور هم جمع شدند و صحبت‌های اولیه را انجام دادند. در ادامه مجموعه باشگاه استقلال عکس یادگاری گرفتند و تمرین را آغاز کردند.
محمود فکری نیز همچون سه مربی پیش از خود، نتوانست تا پایان فصل روی نیمکت آبی ها بنشیند و پس از کسب نتایج نامطلوب و نارضایتی شدید هواداران از سبک بازی تیم او، از هدایت آبی ها کنار گذاشته شد و جایش را به فرهاد مجیدی داد. اتفاقی که حواشی عجیب و غریبی را در پی داشت و این مسئله همچنان از سوی محمود فکری با شدت بیشتری دنبال می شود مربی سابق آبی ها تقریبا هر روز با چندین رسانه مختلف در این خصوص به مصاحبه می نشیند.
* فرهاد به دنبال شکستن طلسم مربیان جدید
و حالا امروز آبی ها کار خود را برای فصل جدید آغاز می کنند. پس از شکست در فینال جام حذفی و حذف از رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، فرهاد مجیدی تیمش را برای فصل 1400-1401 استارت می زند. در چند فصل اخیر، از میان منصوریان، شفر، استراماچونی و فکری هر کدام که نخستین تمرین فصل را آغاز کرده اند، در میانه های راه از تیم جدا شده اند. باید دید فرهاد مجیدی موفق می شود امسال این طلسم را بشکند؟


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید