آخرین خبر/  با وجود قد‌ حدود 167‌سانتی‌متری‌اش، کسی باور نمی‌کرد که بتواند در رشته ورزشی همچون والیبال موفق شود. ولی با تلاش و پشتکار و مهم‌تر از آن استعداد خوبی که داشت، توانست خودش را از والیبال مشهد به تیم ملی معرفی کند و جزو بهترین لیبرو‌های ایران لقب بگیرد. فرهاد ظریف چهره شناخته شده در والیبال است که طی سال‌های متمادی جزو بهترین والیبالیست‌های کشورمان بود و نقش تاثیرگذاری در عملکرد تیم‌ملی داشت. ورزشکاری که رده‌های مختلف تیم ملی را با موفقیت پشت‌سر گذاشت و عنوان‌هایی همچون بهترین دریافت‌کننده در قهرمانی جوانان جهان، مرد سال والیبال ایران، حضور در جمع۱۰‌بازیکن برتر، بهترین لیبرو در مسابقات انتخابی المپیک، بهترین لیبرو آسیا و جهان، نایب قهرمانی نوجوانان جهان، قهرمانی ۴‌دوره لیگ برتر والیبال و غیره را در کارنامه خود دارد که قطعا در لیست ورزشکاران فراموش نشدنی خراسان‌رضوی قرار می‌گیرد و کسی هم به این زودی نمی‌تواند جای خالی او را پر کند. حالا فرهاد ظریف به جرگه مربیان پیوسته و با گرفتن مدرک بین‌المللی قرار است تجربیات خود را در ‌اختیار جوانان بگذارد. او این روزها در آمریکا به‌سر می‌برد و به‌زودی به ایران بر‌می‌گردد تا پس از سنجیدن شرایط والیبال کشور به امر مربیگری بپردازد.

 آغاز دنیای مربیگری
فرهاد ظریف به‌تازگی مدرک مربیگری بین‌المللی خود را کسب کرده و حالا به‌دنبال فصل جدیدی از مربیگری در دنیای والیبال است، ‌وی در این‌باره می‌گوید: «پس از این‌که از دنیای والیبال خداحافظی کردم، دوره‌های مختلف مربیگری را هم گذراندم. تا این‌که چند هفته قبل در دوره مربیگری بین‌المللی شرکت کردم و با موفقیت این دوره را پشت‌سر گذاشتم. در‌مجموع حدود‌20 سال در حیطه حرفه‌ای والیبال بازی کردم و تجربیاتی به‌دست آوردم که می‌توانم آن را در‌اختیار جوان‌های والیبالیست بگذارم. در طی دورانی که در تیم‌ملی حضور داشتم، با مربیان متعدد ایرانی و خارجی کار کردم و این تجربه خیلی به من در عرصه مربیگری کمک می‌کند.» وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون پیشنهاد مربیگری در ایران هم داشته‌، می‌افزاید: «تاکنون پیشنهادی برای مربیگری نداشتم. یعنی تا قبل از گرفتن مدرک به این عرصه ورود نکردم. وقتی در دوره بین‌المللی شرکت کردم، خیلی‌ها تعجب کردند که می‌خواهم وارد دنیای مربیگری شوم. الان راحت‌تر می‌توانم در این زمینه اظهار‌نظر کنم.» او درباره این‌که قصد دارد در کجا حرفه مربیگری را دنبال کند، اظهار می‌دارد: «هنوز مشخص نیست که در ایران و یا آمریکا مربیگری والیبال را دنبال کنم. اما موضوع مهم این است که شرایط مربیگری در ایران پایدار نیست. نگاه غیر‌حرفه‌ای وجود دارد. باید شرایط را بررسی کنم و سپس تصمیم بگیرم که در کجا این حرفه را ادامه بدهم. اگر بستری که مدنظرم است فراهم باشد، در ایران مربیگری می‌کنم. ولی هنوز تصمیم قطعی نگرفتم. احتمالا 2 ماه دیگر به ایران برمی‌گردم و شرایط را می‌سنجم.‌»
 حواشی پیرامون تیم ملی
تیم‌ملی والیبال در المپیک توکیو برخلاف انتظارات عملکرد خوبی نداشت و با توجه به نتایجی که کسب کرد‌، یک‌سری حواشی پیرامون تیم ایجاد شد و برخی از بازیکنان سرشناس هم گلایه‌مند بودند که فرهاد ظریف در این‌باره اظهار می‌دارد: «به نظرم انتقادها باید سازنده باشد و شاید برخی انتقادها از روی غرض‌ورزی باشد. اما تیم ملی والیبال برای من مهم است و سعی می‌کنم بدون حب و بغض نظرم را بگویم. اشکال اساسی که در تیم ملی والیبال وجود داشت، قرارداد کوتاه‌مدت ولادیمیر آلکنو بود. همه فکر می‌کردیم که قرارداد بلندمدتی با تیم ملی منعقد کرده است. از طرفی این سرمربی شناختی از بازیکنان نداشت‌. وقتی وارد ایران شد، فقط اسم 3 بازیکن را بلد بود. نمی‌دانم مقصر این قرارداد بستن کیست.» وی ادامه می‌دهد: «از طرفی او نتوانست مدیریت خوبی داشته باشد و باعث ایجاد حواشی در بین بازیکنان شد. من از نوع برخورد و صحبت‌های بازیکنان فهمیدم‌ فضای خوبی در تیم‌ملی حاکم نیست. سپس صحبت‌هایی از سوی سرمربی خارجی مطرح شد که توهین به ورزش ما بود. در این مدت با آبروی والیبال ایران بازی شد و حتی شأن بازیکن‌هایی همچون سعید معروف هم رعایت نشد.» وی با بیان این‌که تیم ملی والیبال ایران در‌حال حاضر به مربی بزرگ نیاز ندارد، خاطر‌نشان می‌کند: «تیم ملی دارای بازیکنان با تجربه‌ای است که در دنیا زبانزد هستند. سرمربی نیاز است که مدیریت بلد باشد. امتیاز ویژه ولاسکو هوشیاری و مدیریتش بود. روان‌شناس ماهری بود و به‌راحتی می‌توانست تیم ملی را مدیریت کند.»
 اعتماد به مربی ایرانی
فرهاد ظریف به موفقیت بهروز عطایی در تیم ملی والیبال ایران اشاره می‌کند و می‌افزاید: «عطایی قبلا هم کاندیدای سرمربیگری برای تیم‌ملی ایران بود. از لحاظ فنی، اخلاقی و مدیریتی مربی قابل‌قبول و با تجربه‌ای است.‌80‌ درصد بازیکنانی که الان در آسیا به میدان رفتند، در زمان نوجوانی از شاگردان او بودند. باید به او زمان داد و نتیجه برای ما مهم نباشد.» وی با اشاره به قهرمانی والیبال ایران در آسیا می‌افزاید: «قهرمانی در آسیا به خوبی نشان داد که ما در پشتوانه‌سازی برای تیم ملی در رده‌های پایه خوب عمل کرده‌ایم. برخی بازیکنانی که اکنون در تیم ملی حضور دارند، در رده‌های پایه‌ شاگرد بهروز عطایی بودند و سال‌ها زیر‌نظر آن‌ها آموزش دیدند و بازی کردند. بعد از فراز‌و فرود‌های زیاد، بالاخره به کادر‌فنی ایرانی اعتماد شد‌. سالیان زیادی است که همه تاکید بر این موضوع دارند که دیدیم نتیجه داد و تیم ملی موفق ظاهر شد. مربیان ایرانی در تیم‌های پایه و باشگاهی ما خوب کار‌ و بازیکنان با استعدادی را به تیم ملی معرفی کردند و شایستگی خود را بارها به اثبات رساندند. بچه‌ها کار بزرگی انجام دادند و نباید این قهرمانی را کوچک قلمداد کرد. آن‌ها بدون استرس در یک بازی بی‌نقص در فینال، میزبانی را شکست دادند که ما در المپیک و لیگ‌ملت‌ها برابر آن شکست خوردیم.»
 تاسف از وضعیت والیبال استان
لیبروی سابق تیم ملی والیبال ایران با اظهار تاسف از بلاتکلیفی‌ والیبال خراسان رضوی و این‌که نماینده شایسته‌ای در لیگ برتر ندارد، می‌گوید: «خیلی از استان‌های ضعیف در لیگ برتر نماینده‌ دارند و میلیاردی هم هزینه می‌کنند، اما خراسان‌رضوی با چنین سابقه و ظرفیتی نمی‌‌تواند تیمی در‌خور شأن راهی مسابقات کند. نمی‌دانم مقصر اصلی این بلاتکلیفی و عقب‌ماندگی چه کسی است. هر‌کسی که بر صندلی ریاست تکیه می‌زند، وعده‌های زیادی می‌دهد، اما عمل نمی‌شود. استعدادهای استان در‌حال هدر رفتن هستند و مجبورند به دیگر استان‌ها بروند.» وی خاطر‌نشان می‌کند: «به ‌نظرم والیبال استان باید متحول شود و لازمه آن هم این است که از نظر زیربنایی دچار تغییرات شود. یعنی نیاز به تغییر اساسی دارد که افراد جوان پای کار بیایند. تا وقتی که از واقعیت‌ها فرار کنیم، هیچ پیشرفتی حاصل نمی‌شود. پست و صندلی به کسی وفا نمی‌کند و باید افراد جدیدی در بدنه والیبال حضور پیدا کنند.»
 تکذیب سهمیه کلاس مربیگری
فرهاد ظریف درباره حواشی که پیرامون سهمیه حضور در کلاس مربیگری بین‌المللی به‌وجود آمده‌، می‌گوید: «شنیدم که در مشهد اعلام شده فرهاد ظریف از سهمیه خراسان رضوی برای شرکت در کلاس مربیگری بین‌المللی استفاده کرده است. در‌صورتی که اصلا چنین موضوعی صحت ندارد. من از سوی فدراسیون والیبال به این دوره از مربیگری معرفی شدم و ربطی به والیبال خراسان‌رضوی نداشت. اما از اسم من به نفع خودشان استفاده کردند.» وی خاطر‌نشان می‌کند: «وقتی در مشهد آکادمی والیبال زدم، خیلی‌ها حاشیه درست کردند. نمی‌دانم دنبال چه چیزی بودند اما تا زمانی‌که این افراد در والیبال استان باشند، این رشته پیشرفت نمی‌کند. من یک سال آمدم و برای تیم مشهد در لیگ برتر بازی کردم. سال بعدش فرار کردم و پشیمان شدم که چرا در این شهر بازی کردم. در‌صورتی که خیلی دوست داشتم برای شهرم بازی کنم. اما حاشیه‌ها این‌قدر زیاد بود که باعث شد‌ فراری شوم.» ظریف با بیان این‌که قرار بود با حمایت یک حامی مالی تیمی را روانه لیگ برتر کنیم، می‌افزاید: «چند وقت پیش‌ مشهد بودم و حتی رضایت یک حامی مالی را برای حضور در لیگ برتر هم گرفتم. از نظر مالی هیچ مشکلی نبود. اما متاسفانه این حامی مالی ترسید و گفت‌ که با وجود یک‌سری از افراد در والیبال استان اصلا تیم‌داری نمی‌کند. برای این موضوع باید تاسف خورد که نمی‌توان به‌راحتی تیم‌داری کرد و افراد نمی‌توانند راحت کار کنند. امیدوارم که روزی والیبال استان دچار تغییرو تحول شود و شاهد حضور تمام مربیان در میدان باشیم.» ‌


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید