طرفداری/ رسانه رسمی باشگاه استقلال در حالی مدعی است دلیل رای صادره در خصوص فرهاد مجیدی پرداخت نکردن جریمه صادر شده به دلیل اظهارات سرمربی استقلال علیه آذری‌جهرمی است که کمیته اخلاق هرگز در این خصوص حکمی علیه فرهاد مجیدی روی سایت فدراسیون فوتبال منتشر نکرده بود.
تمامی اطلاعیه‌های کمیته اخلاق و تمامی احکامی که این کمیته به صورت علنی و رسمی صادر کرده، روی سایت فدراسیون فوتبال موجود است و در هیچ یک از این احکام به محرومیت و محکومیت فرهاد مجیدی به خاطر توهین به آذری جهرمی اشاره نشده است.
وقتی کمیته اخلاق در تازه ترین اطلاعیه خود فرهاد مجیدی را به پرداخت 50 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم و اعلام کرد تا اجرای حکم مجیدی از تمامی فعالیت های ورزشی محروم است و بازگشت او به فوتبال، منوط به اخذ تاییدیه از کمیته اخلاق خواهد بود، باشگاه استقلال مدعی شد این حکم به خاطر پرداخت نکردن جریمه اهانت به آذری جهرمی صادر شده است اما کافی است سری به سایت فدراسیون فوتبال بزنید تا متوجه شوید کمیته اخلاق هیچگاه حکمی علیه فرهاد مجیدی در خصوص ماجرای اظهارات او درباره آذری جهرمی منتشر نکرده است.
احکام کمیته انضباطی هست، احکام کمیته اخلاق نیست
 روی سایت فدراسیون فوتبال، دو رای درباره فرهاد مجیدی وجود دارد که هر دو متعلق به کمیته انضباطی است. در یک رای کمیته انضباطی فرهاد مجیدی را به دلیل آنچه صحبت خلاف واقع درباره ایفمارک خوانده، ده میلیون تومان جریمه کرده و در حکم دیگر هم به اطلاع فرهاد مجیدی رسیده باید دفاعیه خود در خصوص حاضر نشدن در کنفرانس خبری را به دست این کمیته برساند.
راه پایان شایعات؛ باشگاه استقلال حکم اولیه جریمه مجیدی را منتشر کند
اگر آنچه باشگاه استقلال ادعا می کند صحت داشته باشد، احتمالا کمیته اخلاق پیش از این حکمی علیه فرهاد مجیدی در خفا صادر کرده بوده که این حکم به باشگاه استقلال ابلاغ شده و این باشگاه و فرهاد مجیدی به دستور و تصمیم کمیته اخلاق بی توجه بوده اند و حالا هم این کمیته در قدم بعدی حکم به محرومیت فرهاد مجیدی داده است. اگر چنین است، شاید بهتر باشد باشگاه استقلال متن حکم اولیه که در آن فرهاد مجیدی به جریمه نقدی به دلیل اهانت به آذری جهرمی محکوم شده را منتشر کند تا جلوی شایعه ها را بگیرد چرا که در فضای مجازی و در محافل فوتبالی شایعه شده محرومیت و محکومیت مجیدی ربطی به داستان آذری جهرمی ندارد و فرهاد مجیدی به شدت در مظان اتهام قرار گرفته است.
روال کمیته اخلاق؛ اول احضار، بعد انتشار!
کمیته اخلاق در مواردی که تخلف آشکار باشد، حکم محرومیت موقت صادر می کند و بعد به رسیدگی پرونده می پردازد اما خارج از این موضوع، معمولا تا بازیکن، مدیر یا مربی را به نشست احضار نکند و صحبت هایش را نشنود، دلیل صدور حکم محکومیت یا محرومیت را در متن حکم منتشر نمی کند و نمی توان از کمیته اخلاق توقع داشت حالا به طور واضح بگوید دلیل محکوم کردن و محروم کردن فرهاد مجیدی چیست اما باشگاه استقلال می تواند با انتشار نامه ای که پیش از این درخصوص اظهارات فرهاد مجیدی درباره آذری جهرمی دریافت کرده بود، به شایعات پایان بدهد.
بی اعتنایی فرهاد و استقلال باعث صدور حکم شد؟
روال کمیته اخلاق این است که بعد از صدور حکم موقت، شخص را به این کمیته احضار می کند و اگر شخص در کمیته حاضر شد که دلیل محکومیت یا محرومیت او بررسی می شود و اگر حاضر نشد رای غیابی می دهد و حکم محرومیت و محکومیت را صادر و پایان محرومیت را منوط به اجرای حکم و اخذ تاییدیه می کند. فرهاد مجیدی هم حالا باید در اولین فرصت به کمیته اخلاق برود و پرونده اش را پیگیری کند. گاهی اوقات هم کمیته اخلاق برای جلوگیری از بازی با آبروی افراد، رای را مخفیانه برای شخص یا باشگاهش می فرستد اما اگر شخص یا باشگاه به رای صادره اعتنایی نکنند، در مرحله بعد رای علنی می شود.
برای یادآوری؛ ماجرای رشید مظاهری
یک بار این اتفاق در همین استقلال برای رشید مظاهری رخ داد. نامه ای برای مظاهری از کمیته اخلاق به باشگاه استقلال رفت که باشگاه به این نامه اعتنایی نکرد و در نتیجه، کمیته اخلاق حکم به محرومیت دو جلسه ای دروازه بان استقلال داد اما خوش شانسی استقلال این جا بود که حکم تا هفت روز قابل پیگیری بود و وکیل مظاهری با پیگیری، مجوز بازی مظاهری را گرفت.
حالا هم اگر نامه ای در کار باشد، مشابه همان اتفاق برای فرهاد مجیدی رخ داده است. باشگاه استقلال می تواند با انتشار آن نامه، جلوی گسترش شایعه ها را بگیرد. اگر هم نامه ای در کار نباشد باید منتظر حضور فرهاد در کمیته اخلاق باشیم و پس از آن ماجرا را پیگیری کنیم چرا که این کمیته تا قبل از شنیدن توضیح احضار شده ها، از هرگونه اطلاع رسانی خودداری می کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید