طرفداری/ این روزها صدای داوران بسکتبال به خاطر مشکلاتشان بیش از هر زمان دیگر شده و هر روز افراد جدیدی به وضعیت موجود اعتراض می‌کنند.
مصاحبه هایی که موارد ذکر شده در ان بسیار به واقعیت نزدیک است و با وجود  کشاندن یکی از داوران به کمیته انضباطی اما باز صدای اعتراض آنها بلندتر شد و کار به استوری و پستهای ابهام برانگیز توسط قضاوت کنندگان بسکتبال رسید. پستهایی که حاکی از اعتراض به مصاحبه های دروغین مسئولین شد که خود را به کوچه علی چپ زده اند.
حسن نیکخواه ،یکی از داوران بین المللی کشورمان که سابقه قضاوت داخلی و خارجی دارد، از نحوه عملکرد فدراسیون برای معرفی داوران بین‌المللی، پرداخت مطالبات داوران و سپردن ریاست کمیته به افراد ذیصلاح شاکی به نظر می آید، گفت:« آقای سیفی زاده تنها دوره طلایی این فدراسیون درباره داوری بود. درهمان یک سالی که او مسئول کمیته داوران و مسابقات بود شاهد اتفاقات خوب بودیم،کسی پشت سرکسی حرف نزد. کمپ هایی توسط داوران الیت به سبک فریپ فیبا برگزار گردید، فرصت دیده شدن به تمامی داوران داده شد و به غیر از آن سایرین اصلا به داوران ارزش قائل نشدند. الان می‌گویند جوانگرایی کرده‌ایم و تعدادی از داوران دوره های قبل دیگر اکتیو نیستید. پس چرا مهران کیش را حذف کرده اید. او هم جوان است و تحصیلکرده و هم آشنا به زبان انگلیسی.»
او در ادامه گفت:«آقای طباطبایی در پرسش به اعتراضات از مصاحبه های غیر واقع  گرایانه داوران صحبت می کند، یا آنها را تعمدی می داند.چطور می شود همه داوران الیت و غیر الیت لب به شکایت گشودند و ایشان می گوید حال داوری خوب است ولی ما داوران از شرایط موجود ناراضی هستیم؟چطور با یک مصاحبه به قول آنها غیرواقع گرایانه داور را به کمیته انضباطی می کشند ولی با مصاحبه واقعی یا غیرواقعی بازیکنان علیه سرمربی تیم ملی، او را رها می کنند. چرا از مهران شاهین طبع سرمربی تیم ملی که خودشان انتخاب کرده اند حمایت نکردند! آنها با سیاه نمایی تقصیرها را به گردن دیگران میاندازند! به نظرم وقتی یک نفر راه رو عوضی انتخاب می کند می شود به او مسیر درست را نشان داد اما وقتی طرف عوضی راه می رود هیچ راهی دیگر پیش روی او نیست.یا به قولی طرف خودش را به بی خوابی زده.»
نیکخواه همچنین به کلاس مدرسی داوری اشاره می کند که با تحریم داوران روبروشد:«بسیاری از داوران بخاطر اعتراض به مدرسین و این کلاس آن را تحریم کردند.چرا که مدرسین حوزه های مختلف آن تخصص کافی در زمینه مدرسی علم داوری نداشتند. یا داورانی از این کلاس حکم مدرسی را گرفتند که  حتی به انگلیسی وارد نیستند و آشنایی با نرم افزار هم ندارند در صورتی که طبق شروط لازم شرکت کنندگان این دوره اشنایی با زبان انگلیسی و تسلط بر نرم افزار بوده است!»
این داور اعتراضات خود و داوران دیگر را برای اجرای درخواست به حق خود می دانند:«معرفی  رئیس کمیته ای که با رای گیری مستقل انتخاب شود.استقلال کمیته داوران از مسئولین غیرمرتبط و انتخاب رئیس کمیته ذیصلاحی که به تمامی امور آشنا باشد و با سیستم حسین قلی خانی کار نکند.»
او در پاسخ به اینکه کلاسهای داوری متعددی گذاشته شده هم تاکید می کند:«از لحاظ کمیتی خوب بوده (اکثر این کلاسها را یک مدرس تدریس کرده است) ولی به لحاظ کیفیتی جالب توجه نیست.آنها می گویند ۹۰ داور ملی در لیگ قضاوت کردند اما شاید ۶۰ نفر ان تنها یک سوت زده باشند.همش می گویند داوری به دوش دو داور است درحالی که اگر بازیها غیرمتمرکز باشد چگونه می توانند این دو تمامی بازیها را سوت بزنند!حتی تعدادی از مدرسین داوری این کلاسها در حرکات و جو بسکتبال شناخت ندارند و ضعیف عمل کرده و حتی یک تخلفف تراولینگ ساده را نمی توانند به نمایش بگذارد!»
داور بین المللی کشورمان در ادامه بررسی این کلاسها هم می گوید:«کلاس آموزشی برای داوران جوان گذاشتند بدون آنکه حتی ساده ترین امکانات از قبیل اسکان را بتوانند برای انان فراهم کنند.داشتیم داورجوانی که شب تا صبح در راه بوده و از صبح هم سرکلاس نشسته ؛او بدون لحظه ای استراحت درکلاس چقدر می تواند کارایی داشته باشد!» 
رامین طباطبایی، رئیس فدراسیون در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها از افزایش ۵۰ درصدی حقوق داوران خبر می دهد.در حالی که نیکخواه این افزایش را کاملا خلاف واقع می داند و می گوید:«آنها در حالی در بوق و کرنا می کنند که باید گفت طبق مصوبات قانون کار ۳۹ درصد افزایش دستمزد برای سال ۱۴۰۰ لازم الاجراست و مالیات بر حقوق تا سقف چهار میلیون شامل معافیت مالی میگردد که این مالیات هم فقط مشمول کارگرانی میگردد که بیمه تامین اجتماعی میشوند نه داورانی که بیمه هم نیستند.  پس ادعای افزایش ۵۰ درصدی دستمزد شامل ۳۹ درصد افزایش اجباری طبق قانون کار و عدم کسر ۱۰ درصد مالیات (که کسر مالیات هم غیرقانونی بوده) میباشد. مجموعا ۴۹ درصد افزایش طبق قوانین قانون کار میباشد. تنها لطف فدراسیون افزایش ۱ درصد مابقی است. داوران فوتبال حق الزحمه خالص ایشان دومیلیون و هفتصد هزارتومان می باشد که به عقیده ما یک سوم این دستمزد شامل داوران بسکتبال شود.»
او به نحوه چیدمان داوری در بازیها هم معترض است:«در این فدراسیون افرادی در چیدمان دخالت می کنند که در این امر شناخت ندارند و مربوط به حیطه ی کاری انها نیست.به نحوی که یکی از گزارشگرانی که در استخدام فدراسیون هست  در تحلیل خود در بازی می گوید این داور در سطح مینی بسکتبال بوده و در حد اندازه این مسابقه بزرگ نیست!»
همچنین این داور در جواب محمدرضا صالحیان،دبیر فدراسیون که گفته شد حتما" داور را دوست نداشته اند که به او قضاوت ندادند،بیان می کند:«اگر من را دوست ندارند پس شما که تایید صلاحیت دبیریتان نیامده است و عملا" هیچ کاره اید شما را هم دوست ندارند!در ضمن این سرپرست دبیری چگونه می تواند در انتخابات ریاست فدراسیون مجمع را اداره کند؟در حالی که هنوز تایید صلاحیت خودش از وزارت ورزش نیامده است!»
اما بزودی کمپ داوری زیر نظر ولید مارسل مسئول کمیته داوران فیبا آسیا در تهران برگزار می شود که این داور معتقد است:«این کمپ کار بسیار خوبی است ولی خوب بود تا در کنار یک مدرس اروپایی جهانی فیبا می آوردند مثل آن زمان که امیر واحدپور،رئیس کمیته مسابقات سابق اورده بودند و چهار مطلب از المپیک و فرایندهای روز دنیا مطرح کردند.»

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید