تسنیم/ بلاتکلیفی در تیمداری و فروش امتیاز، برخی باشگاه‌های لیگ دسته اول فوتبال را در آستانه آغاز این رقابت‌ها با مشکل مواجه کرده است.
قرعه‌کشی مسابقات لیگ دسته اول فوتبال در فصل 1401-1400 روز سه‌شنبه هفته گذشته برگزار شد و 18 تیم حاضر در این رقابت‌ها، رقبای خود را شناختند.
در حالی که مسئول برگزاری مسابقات اعلام کرده بازی‌ها نهایتاً تا 25 مهر آغاز می‌شود، برخی تیم‌ها شرایط مبهمی دارند. هر سال برخی باشگاه‌ها از پایان تیمداری در لیگ دسته اول صحبت می‌کردند، اما این مشکل تا شروع رقابت‌ها حل می‌شد یا اینکه امتیاز تیم تا حدود یک ماه تا آغاز لیگ یک به فروش می‌رسید. با این حال این اتفاق هنوز برای برخی تیم‌ها رخ نداده است.
باشگاه بادران هنوز سرمربی جدید خود را انتخاب نکرده، بازیکنی به خدمت نگرفته و خبری مبنی بر فروش امتیاز این تیم نیز منتشر نشده است. با این حال باشگاه شمس آذر قزوین که یکی از مشتریان جدی امتیاز بادران است، تمرینات خود را آغاز کرده و روابط عمومی این باشگاه، نام شمس آذر را در برنامه لیگ یک به‌جای بادران درج کرده است! با توجه به اینکه امتیاز بادران باید از استان تهران خارج شود، هنوز هیئت فوتبال با این موضوع موافقت نکرده است.
شاهین شهرداری بوشهر شرایطی بدتر از تیم‌های نام‌برده دارد. شورای شهر بوشهر اعلام کرده که دیگر به دنبال تیمداری نیست و مبلغ 17 میلیارد و 400 میلیون تومان را به‌عنوان مبلغ پایه برای فروش شاهین منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده که پیشنهادها روز 26 مهر خوانده می‌شود؛ یعنی یک روز پس از شروع لیگ دسته اول!
همچنین در اتفاقی نادر که خاطره سپیدرود رشت در سال 1397 را تداعی می‌کند، دو تیم با نام استقلال ملاثانی فعالیت می‌کنند. مهدی علیزاده، مالکی است که اخیراً حکمی مبنی بر واگذاری باشگاه به خودش از دادگاه دریافت کرده و عزیز فریسات را به‌عنوان سرمربی جدید تیمش برگزید. وی حتی نام تیمش را به «آبی‌پوشان خوزستان» تغییر داد، اما تیم دیگری با سرمربیگری ابراهیم اشکش در ملاثانی مشغول تمرین است!
پیش از این باشگاه‌های رایکای بابل، استقلال خوزستان، قشقایی شیراز و خوشه طلایی ساوه هم قصد فروش امتیاز خود را داشتند که از این تصمیم منصرف شدند. در فاصله حدود 15 روز تا آغاز مسابقات لیگ دسته اول، سه باشگاه دارای چنین شرایطی هستند و مشخص نیست چه زمانی قرار است به شرایط آنها سامان داده شود.
با این شرایط لیگ دسته اول شرایط عجیبی را سپری می‌کند و می‌توان گفت اوضاع این لیگ «قمر در عقرب» است.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید