تسنیم/ قهرمان وزن ۶۷ کیلوگرم کشتی فرنگی المپیک و جهان می‌گوید که کسب سهمیه المپیک برایش سخت‌تر از خود المپیک بوده و او امسال در ۶ ماه، سه مرتبه و هر بار ۴-۵ کیلو وزن کم کرده است.
محمدرضا گرایی که یکی از دو مهمان برنامه امروز (24 مهر) دایره طلایی بود، در مورد افتخارات امسالش عنوان کرد: در این یک سال و نیم تلاش شبانه روزی در اردوی تیم ملی داشتیم، همراه با آسیب‌های زیاد و رژیم‌های سخت که لطف خدا شامل حالم شد و اول کسب سهمیه کردیم که خودش از المپیک سخت‌تر بود چون هیچ کسی در آسیا سهمیه نگرفته بود. بعد از کسب سهمیه مسابقات المپیک را داشتیم که وزن 67 کیلو سخت ترین وزن دنیا بود و اول شدم، بعد هم در اسلو قهرمانی المپیک را در جهانی تکرار کردم.
وی در مورد اینکه اعتماد به نفس و آرامش او در کشتی از کجا نشات می‌گیرد، ادامه داد: این اعتماد به نفس برمی‌گردد به تلاش شبانه روزی در اردوی تیم ملی و همچنین به آن برنامه‌ریزی که با کادرفنی تیم ملی در مورد کشتی‌ها داریم. خودم حداقل می‌دانستم و باور داشتم می‌توانم قهرمان شوم. با توجه به فاصله کوتاه دو مسابقه، در جهانی نسبت به المپیک ناآماده‌تر بودم اما خداراشکر از هر دو میدان سربلند خارج شدم. در مورد آرامشی هم که در کشتی دارم، رسیدن به این شرایط خیلی تلاش می‌خواهد. من سعی می‌کنم در مسابقات به خودم مسلط باشم و استرس به خودم راه نمی‌دهم.
گرایی درخصوص اینکه حریفان با آنالیز کامل در اسلو به مصاف او رفتند، خاطرنشان کرد: همه من را آنالیز کرده و آمده بودند شکستم دهند. همه در خاک بلند می‌شدند و فرار می‌کردند، کشتی گیران ژاپن، گرجستان و روس هر سه از خاکم بلند شدند و فقط کشتی‌گیر آذربایجان در خاک نشست. می‌دانستند اگر در خاک بنشینند همان موقع کشتی تمام می‌شود. باید روی بلند شدن‌ها در خاک کار کنیم که نگذاریم حریفان از خاکم بلند شوند. من هم در خاک و هم در سرپا فن دارم، در مبارزه با کشتی گیر روس، او بدنش را چرب کرده بود، اما وقتی از خاک من بلند شد می‌دانستم یک کمرگیری می‌کنم و او را تحت فشار گذاشتم و کمرگیری کردم. از اینجا به بعد آهنگ کشتی عوض شد و با مدیریت خوب، کشتی را بردم.
این قهرمان شیرازی در پاسخ به این سوال که آیا به فکر شکستن رکورد حمید سوریان هست؟، تاکید کرد: حمید سوریان که از بچگی الگوی فنی و اخلاقی من بوده، من همه تلاشم را می‌کنم که مدال بگیرم. هر تعداد که بشود.
محمدرضا گرایی با اشاره به وزن کم کردن های زیادش در سال جاری، گفت: من از 2018 که کشتی گیر 72 کیلو بودم و بعد تصمیم گرفتم به 67 کیلو بروم، 4 ماه قبل از المپیک کسب سهمیه بود، آنجا 4-5 کیلو کم کردم و بعد هم خود المپیک که باید همین مقدار وزن کم می کردم. رِژیم طافت فرسا در بدن و روی کشتی خصوصا مبارزه اول تاثیر می‌گذارد. بعد هم در جهانی باید وزن کم می‌کردم، من امسال سه بار کاهش وزن داشتم اما خوشحالم که با تصمیمات کادرفنی همه به موفقیت تبدیل شد و توانستم سربلند از مسابقات بیرون بیایم.

وی در مورد اهدای مدالش به شهید گمنام دفن شده در جوار فدراسیون کشتی نیز تصریح کرد: حدود دو سال است که این شهید بزرگوار اینجا دفن شده و ما کشتی گیران با این شهید زندگی کردیم. بعد از طلای المپیک یک شب داشتم با او درددل می‌کردم و گفتم کمکم کن باز طلا بگیرم و این مدال را اهدا کنم به شما. درمصاف با کشتی‌گیر گرجی 11 ثانیه مانده بود و 4 نمره می‌خواستم که ببرم. به تابلو نگاه کردم و گفتم خدایا من چطور در 11 ثانیه 4 امتیاز بگیرم، اما این اتفاق افتاد، با دعای شهید بزرگوار و مردم، من به قول خودم عمل کرده و مدال را تقدیمش کردم. آنها جان شان را دادند تا ما راحت اینجا بنشینیم.
قهرمان المپیک در مورد مبارزه‌اش با حریف گرجستانی که خیلی حساس شده بود، گفت: من و این کشتی گیر قبل دو بار دیگر کشتی گرفته بودیم. همیشه هم در نیمه نهایی. المپیک و امیدهای جهان. در جهانی امیدها 5-3 عقب افتاده بودم که آنجا ضربه‌اش کردم. اینجا هم 6-یک عقب افتادم و جبران کردم. او کشتی گیر زیرکی است و کول انداز را از چپ خوب اجرا می‌کند.
گرایی در مورد مبارزه فینالش هم اضافه کرد: خیلی خیالم بابت فینال راحت نبود چون کشتی گیر روس چغر و بدبدن بود و تنفسی کم نمی‌آورد. وقتی از خاک من بلند شد کشتی حساس شد ولی با فن کمر کشتی را درآوردم.
وی در مورد داوری‌ها دراین دوره از مسابقات گفت: قضاوت‌ها خوب بود، از حق خوری سال‌های قبل کمتر شد اما چون ایران نماینده در اتحادیه ندارد همچنان آنهایی که در اتحادیه جهانی نماینده دارند در برخی کشتی‌ها دست می‌برند.
قهرمان وزن 67 کیلوی جهان در مورد پاداشی که بابت دو طلای المپیک و جهانش گرفته، عنوان کرد: از مردم عزیز شیراز که هم بعد از المپیک و هم بعد از جهانی سنگ تمام گذاشتند، ممنونم، اما از مسئولان نه وعده‌ای داشتیم و نه پاداشی. پاداش المپیک هم که هنوز پرداخت نشده است. وزیر راه قول اهدای زمین دادند که ان شاءالله عملی شود.
گرایی در خاتمه از عدم حضورش در لیگ امسال گفت و تاکید کرد: امسال خیلی فشار رویم بود، سه بار سر وزن رسیدم. در این مدتی که تا بازی‌های آسیایی وقت هست، تلاشم را برای حضور در این رقابت‌ها دوچندان می‌کنم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید