طرفداری/ پرسپولیس در عربستان سه بر صفر به الهلال باخت اما شواهد و مدارک نشان می‌دهد این تیم در تهران به الهلال باخته بود...
پرسپولیس ۰ الهلال ۳؛ این نتیجه ای است که روی اسکوربورد ورزشگاه ثبت شد اما باور کنید این نتیجه از مدت‌ها قبل در ذهن پرسپولیس حک شده بود!
فوتبال با تمام پیچیدگی هایش هنوز هم بازی ساده‌ای است و قواعد ساده ای دارد. درست است که در فوتبال همیشه دو به علاوه دو، چهار نمی شود و گاهی اوقات اعداد کنار هم مثل فرمول های ریاضی قرار نمی گیرد و به طور مثال، هر از گاهی یک تیم ضعیف می تواند امتیازی برابر با یک تیم قوی به دست بیاورد یا با عبور از حریف قوی تر شگفتی رقم بزند اما یک اتفاق قرار نیست همیشه و در همه حال تکرار شود.
این بازی پیچیده قواعد ساده‌ای دارد؛ شما نمی توانید بدون تمرین، بدون آمادگی و بدون شرایط طبیعی به مصاف حریف تمرین کرده و آماده خود بروید و توقع داشته باشید برنده از زمین بیرون بیایید.
پرسپولیس دقیقاً با چنین ویژگی هایی به مصاف الهلال رفت این تیم که در فصل نقل و انتقالات سه بازیکن تاثیر گذار خود را از دست داده و به جای آنها موفق به جذب بازیکنانی برابر با ستاره های جدا شده نبود، در روزهایی که لیگ برتر فوتبال ایران تعطیل است و فدراسیون فوتبال حتی برگزاری بازی جدی سوپر جام را از پرسپولیس دریغ کرد، فقط با چند جلسه تمرین و یک بازی دوستانه به ظاهر جدی مقابل سپاهان قدم به میدان رقابت با الهلالی گذاشت که در دل بازی های لیگ حرفه ای عربستان هر هفته به میدان رفته و رفع ایراد کرده و آماده شده است.
نمی خواهیم گناه شکست پرسپولیس را گردن تیم ملی بیندازیم اما دوست داریم بدانیم جناب اسکوچیچ چرا با برگزاری این دیدار قبل از بازی‌های ملی مخالفت کرد؟ ما که ۱۹ بازیکن از جمع ۲۳ بازیکن ملی‌پوش مان لژیونر هستند با برگزاری بازی میان دو تیم لیگ برتری که روی هم فقط یک ملی‌پوش ثابت به اسم وحید امیری دارند و با ارفاق مهدی ترابی و سرلک از پرسپولیس و صالح حردانی از فولاد هم روی نیمکت تیم ملی می نشینند، چه چیزی را از دست می دادیم که با برگزار نکردن سوپرجام همان چیز را برای خودمان نگه داشتیم؟
از سازمان لیگ توقع نداریم لیگ را زودتر شروع می‌کرد اما می شد با برگزاری سوپرجام پرسپولیس را در کوران رقابت‌ها قرار داد تا این تیم فقط دلخوش به تمرین کردن نباشد آن هم تمرین هایی که فکر بازیکن در آن درگیر گرفتن پول از باشگاه بود و دست کم دو بار به اعتصاب کشیده شد؟
از سهم تعطیلی لیگ اعتصاب بازیکنان و خرید های ضعیف باشگاه در قیاس با خریدهای عالی الهلال که بگذریم به ایراد های فنی و تاکتیکی پرسپولیس در بازی شب گذشته می رسیم؛
ایراد های بدنی را به پای ناهماهنگی عصب و عضله سرخپوشان می گذاریم چرا که آنها باید دست‌کم ۷۲ ساعت زودتر از زمان بازی به عربستان سفر می‌کردند تا بدنشان به شرایط آب و هوایی جدید عادت کند و وقتی این اتفاق رخ نداد، طبیعی بود میان عصب و عضله بازیکنان که دوست داشتند با تمام توان بدوند و بجنگند اما نای این کار را نداشتند، هماهنگی ایجاد نشود.
اما ایراد های تاکتیکی و فنی به یحیی گل محمدی برمی‌گشت سرمربی پرسپولیس در این بازی چیدمان خوبی را برای رقابت با الهلال اتخاذ نکرد و تعویض ها و تغییر های تاکتیکی اش هم کارساز نبود.
وقتی بازی شروع شد معلوم بود الهلال پرسپولیس را مثل کف دستش می‌شناسد و این پرسپولیس است که هیچ شناختی انگار از الهلال ندارد و وقتی بازی ادامه پیدا کرد تعویض ها و تصمیم های یحیی گل محمدی همه را به تعجب واداشت. بیرون کشیدن وحید امیری که می توانست یک خط عقب تر به پرسپولیس کمک کند و یا به میدان فرستادن شیری که هرگز نمی تواند برگ برنده به پرسپولیس برای تغییر نتیجه باشد، تصمیم هایی بود که بیشتر به نفع الهلال شد تا پرسپولیس...
انگار یحیی گل محمدی و شاگردانش به همین موضوع که در میان تیم‌های ایرانی پرسپولیس بهترین نتیجه را در لیگ قهرمانان آسیا گرفته و بیشتر از تمام رقبا در این لیگ پیشروی کرده قانع بودند. آنها همچنین با توجه به مشکلاتی نظیر بی پولی باشگاه، پرداخت نشدن طلب بازیکنان، امکانات بیشتر الهلال، توان مالی بالاتر و خریدهای عالی تیم حریف، کارشکنی سعودی ها و همکاری با تیم ملی که از لحاظ آنالیز به پرسپولیس ضربه زد، به باخت فکر می‌کردند.
این تفکر پرسپولیس را بازنده به عربستان فرستاد و تجربه ثابت کرده تیمی که به باخت فکر کند امکان ندارد برنده از زمین بیرون بیاید.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید