فرهیختگان/ درباره دلایل شکست پرسپولیس در ریاض تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد، اما شاید بارزترین نکته به ضعف مشهود بازیکنان این تیم در مقایسه با رقیب قدرتمند عربستانی مربوط است که از چهار بازیکن خارجی کارآمد بهره می‌برد و قرمز‌ها نه‌تن‌ها بازیکن خارجی در ترکیب نداشتند که نفرات کارآمد داخلی قبلی خود را نیز دراختیار نداشتند.

پرسپولیس بی‌تردید موفق‌ترین تیم ایران در سال‌های اخیر برگزاری لیگ قهرمانان آسیا بود که توانست دو بار به فینال برسد و در دوره جاری هم تنها نماینده ایران در یک‌چهارم نهایی بود که مقابل الهلال حرفی برای گفتن نداشت و از رسیدن به نیمه‌نهایی بازماند.
درباره دلایل شکست پرسپولیس در ریاض تحلیل‌های متفاوتی وجود دارد، اما شاید بارزترین نکته به ضعف مشهود بازیکنان این تیم در مقایسه با رقیب قدرتمند عربستانی مربوط است که از چهار بازیکن خارجی کارآمد بهره می‌برد و قرمزها نه‌تنها بازیکن خارجی در ترکیب نداشتند که نفرات کارآمد داخلی قبلی خود را نیز دراختیار نداشتند و شاید پیش از شروع بازی هم قابل پیش‌بینی بود که الهلال باتوجه به کیفیت بالاتر و البته استفاده از شرایط میزبانی شانس به‌مراتب بیشتری برای رسیدن به نیمه‌نهایی خواهد داشت.
پرسپولیس البته در سال‌های اخیر نشان داد که با تکیه بر نفرات تاثیرگذار خود توان رقابت با ابرقدرت‌های آسیا حداقل در منطقه غرب را دارد، با این‌حال گل‌محمدی که فصل پیش نفراتی مثل خلیل‌زاده و بشار رسن را از دست داد، پیش از شروع فصل جدید هم سه بازیکن تاثیرگذار خود یعنی حسین کنعانی‌زادگان، احمد نورالهی و شهریار مغانلو را از دست داد و هرگز نتوانست نفراتی در حد آنها را جایگزین کند.
به‌غیر از مغانلو چهار بازیکنی که نام‌شان برده شد، در فینالیست شدن تیم در دوره قبلی نقش غیرقابل انکاری داشتند و غیبت‌شان در این دوره کاملا به چشم آمد؛ چراکه در غیاب خلیل‌زاده و کنعانی‌زادگان از صلابت دفاعی قبلی خبری نبود، رضا اسدی نتوانست جای خالی و مهم نورالهی را پر کند و خلأ یک بازی‌ساز مثل رسن هم در بازی‌های اخیر قرمزها دیده شد. پرسپولیس به‌خاطر ضعف مدیران قبلی و فعلی و از دست دادن ستاره‌هایش متضرر شد و این‌بار نه به فینال که حتی به نیمه‌نهایی هم نرسید، اما سوال این است که نفرات جداشده چه سرنوشتی پیدا کردند. بازیکنانی که با درخشش در دوره قبلی لیگ قهرمانان آسیا توانستند مشتریان دست‌به‌نقد در فوتبال حاشیه خلیج‌فارس پیدا کنند.
آخرین خبرها از قطر حاکی‌از آن است که شجاع خلیل‌زاده به‌خاطر اشتباهاتی که در بازی‌های اخیر الریان داشته، ممکن است در فهرست مازاد قرار بگیرد. الریان در دوره اخیر لیگ قهرمانان حضور داشت و در گروهی که پرسپولیس هم حاضر بود با بدترین نتایج از دور مسابقات کنار رفت و اکنون هم تیم ششم لیگ قطر محسوب می‌شود و نسبت‌به مدعیان شانس کمتری برای کسب جواز سهمیه لیگ قهرمانان دارد.
حسین کنعانی در الاهلی مثل خلیل‌زاده به مدافع ثابت تبدیل شده، اما تیم او حال و روز خوبی در لیگ ستارگان ندارد و اکنون در رده یازدهم جدول دوازده تیمی لیگ قطر قرار گرفته و یکی از گزینه‌های سقوط محسوب می‌شود! بشار رسن هم به القطر رفته که تیم هشتم لیگ فعلی است و شانسی برای حضور در لیگ قهرمانان ندارد، ضمن اینکه بشار از زمانی که پرسپولیس را ترک کرده، جایگاهش در تیم ملی عراق را هم از دست داده است. درنهایت به احمد نورالهی می‌رسیم که با تبلیغات فراوانی عازم امارات و تیم شباب الاهلی شد، اما نتوانست انتظارات را برآورده کند و مدام اخبار احتمال قرار گرفتنش در لیست مازاد و بازگشتش به پرسپولیس منتشر می‌شود.
بی‌شک این نفرات ازنظر مالی قراردادهای بسیار بهتری با تیم‌های عربی منعقد کردند، اما سوال این است چقدر به اعتبارشان در فوتبال لطمه خورده است؟ شاید اگر پرسپولیس را رها نمی‌کردند، بازهم بازی در بالاترین سطح فوتبال باشگاهی آسیا و فینال لیگ قهرمانان را تجربه می‌کردند و شانس بالا بردن جام قهرمانی را هم داشتند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید