طرفداری/ غروب پنجشنبه خداداد افشاریان در یک مناظره رادیویی از احتمال قطع همکاری با شرکت مشکوک هنگ کنگی حرف زد، جمعه شب از شهاب عزیزی خادم نقل شد که قرارداد تجهیزات کمک داور ویدیویی منتفی شده اما تا این لحظه فدراسیون به صورت رسمی خبری در این خصوص منتشر نکرده و تنها دو شایعه شبیه به هم به شکل احتمالا هدفمند در فضای فوتبال پیچیده است... شایعه هایی که پیگیری آن می تواند سرنخ خوبی برای رسیدن به حقایق پشت پرده باشد؛ چه کسی می خواهد افکار عمومی را منحرف کند؟
به نظر می‌رسد آنهایی که از ورود نهادهای نظارتی به پرونده VAR احساس خطر کرده‌اند، در حال طراحی همزمان دو راه برای برون رفت از این مخمصه خودساخته هستند. رسانه طرفداری در ادامه افشاگری ها در پرونده VAR، به صورت شفاف به این دو راه طراحی شده اشاره می کند.
شائبه هایی که پیرامون ماهیت شرکت هنگ کنگی طرف همکاری با فدراسیون فوتبال در پروژه VAR وجود داشت، سر و صدای زیادی در فضای داخلی رسانه ها ایجاد کرد و رسانه ها باعث شدند مجلس و مسئولان هم روی این موضوع حساس شوند و تا رسوایی بزرگ دیگری گریبان فوتبال ایران را نگرفته، از فدراسیون و وزارت ورزش توضیح بخواهند! غروب جمعه به شکل غیر رسمی خبر رسید فدراسیون فوتبال از ادامه همکاری با این شرکت هنگ کنگی منصرف شده است اما این خبر هنوز به صورت رسمی از سوی فدراسیون منتشر نشده و فقط امروز دو خبر از کانال های مختلف در اختیار دو خبرگزاری قرار گرفت... 
خبری که به مرور تغییر کرد؛ نامه تبدیل به استعلام شد!
صبح یکشنبه اهالی فوتبال با یک شوخی جالب، به لبخند آمیخته شد؛ «برخی منابع به اصطلاح خبری به یک خبرگزاری خبر دادند شرکت هنگ کنگی SIMPLYLIVE در نامه ای به فیفا اعلام کرده حاضر به همکاری با فدراسیون فوتبال ایران نیست و حالا احتمال دارد فیفا میزبانی را از ما بگیرد!» 
رسانه طرفداری همان زمان با گزارش کوتاهی به این شوخی صبحگاهی که قابلیت بردن جایزه جوک سال را دارد واکنش نشان داد؛ فیفا دوباره چماق شد؛ این بار لغو قرارداد VAR / شوخی صبحگاهی با فوتبال ایران...
ساعتی بعد خبر به شکل دیگری به یک خبرگزاری دیگر برای انتشار سپرده شد؛ «فیفا بعد از ورود این سیتم به ایران و نصب آف لاین آن در بازی ایران و کره جنوبی(!!!) از هر دو طرف قرارداد استعلام گرفته که طرف هنگ کنگی که در بلژیک واقع شده(!!!) اعلام کرده به خاطر هجمه برخی رسانه های ایران تمایلی به ادامه همکاری با ایران ندارد و حالا ممکن است میزبانی را از ما بگیرند.»
این دیگر اوج شاهکار است؛ شرکت هنگ کنگی که در بلژیک واقع شده... یعنی فدراسیون همچنان اصرار دارد شرکت هنگ کنگی وابسته به رژیم تل آویو را تنها و تنها به دلیل داشتن یک نمایندگی در بلژیک، متعلق به این کشور بداند.
فسخ قرارداد با کدام سند و مدرک؟ 
نکته مشترک هر دو خبر این است که هیچ کدام هیچ سند یا مدرکی به عنوان پشتوانه صحت خبر ندارد. یعنی نه شوخی صبحگاهی دو سطر نامه ارائه کرده که نشان بدهد واقعا شرکت هنگ کنگی به فیفا اعلام کرده دیگر با ایران کار نمی کند و نه لطیفه صلاة ظهر مدرکی به مخاطب ارائه کرده که باورش شود شرکت هنگ کنگی اعلام کرده حاضر به ادامه همکاری نیست. نه فیفا روی سایت خود به این نکته اشاره ای داشته، نه کنفدراسیون فوتبال آسیا و نه حتی فدراسیون فوتبال و شرکت هنگ کنگی که فدراسیون اصرار دارد بگوید در بلژیک واقع شده!
قراردادی در کار نبود؛ فقط توافق بود
اما ماجرا از این جا به بعد جذاب می شود. وقتی در پی انتشار این دو خبر موازی که به نظر می رسد تلاشی است برای کم کردن حساسیت نهادهای نظارتی به ماجرای قرارداد با شرکت مشکوک هنگ کنگی و شاید هم هشداری است برای ترساندن مجلس که اگر به این موضوع ورود کنید فیفا ما را تعلیق می کند، یکی از چهره های شناخته شده فوتبال ایران با یکی از مدیران ارشد فوتبال ارتباط برقرار می کند تا از صحت و سقم این خبر مطلع شود، پاسخ جالبی می شنود؛
 احتمال گرفتن میزبانی از ما ربطی به VAR ندارد، موضوع سامانه بلیت فروشی است. اصلا قراردادی با شرکت هنگ کنگی بسته نشده بود که فسخ شود یا لغو شود. فقط یک توافق بود.
بازی دو منظوره؛ منصرف کردن نهادهای نظارتی از پیگیری
 به نظر می رسد این بازی راه اندازی شده تا اگر در آینده تیم ملی نتوانست در بازی با عراق، امارات و لبنان میزبان باشد، رسانه هایی که علیه شرکت مشکوک هنگ کنگی افشاگری کردند مقصر جلوه داده شوند غافل از این که کنفدراسیون فوتبال آسیا قطعا دلایل لغو میزبانی را اعلام می کند. البته این بازی یک هدف دیگر هم می تواند داشته باشد؛ این ذهنیت برای نهادهای نظارتی ایجاد شود که همکاری با شرکت هنگ کنگی منتفی شده و آنها پیگیر این ماجرا نباشند.
خداداد افشاریان در مناظره رادیویی با سردبیر رسانه طرفداری (که گزارش کامل آن روز آینده منتشر خواهد شد) ادعا کرد؛ «حالا بر فرض که ما در قرارداد با این شرکت اشتباه کرده باشیم، فسخ می کنیم.» حالا چطور شد که فسخ تبعات پیدا کرد؟ 
لطفا ایمیل ها و استعلام ها را منتشر کنید
جالب تر اینجاست که فدراسیون فوتبال پیش از این مدعی بود هیچ قراردادی با شرکت هنگ کنگی نبسته و فقط برای 4 بازی ملی با این شرکت توافق کرده است و معلوم نیست حالا خبر فسخ کدام قرارداد به رسانه ها داده می شود؟ شهاب عزیزی خادم در برنامه فوتبال برتر تاکید کرد هیچ قراردادی بسته نشده و فقط این تجهیرات برای 4 بازی اجاره شده و این جمله را رفیعی مشاور حقوقی فدراسیون هم در همین برنامه گفت. حالا جا دارد از همان منبع خبری به ظاهر محترمی که این خبر را در اختیار دو خبرگزاری قرار داده پرسید از کدام قرارداد حرف می زنید؟ اصلا می شود ایمیل فسخ قرارداد یا ایمیل استعلام فیفا و پاسخ استعلام ها را هم در ادامه منتشر بفرمایید؟ 
سلب میزبانی به خاطر قطع همکاری؟ شوخی می کنید؟
طنز ماجرا این جاست که می خواهند احتمال لغو میزبانی ایران را به این موضوع ربط بدهند. ایران در زمان کارلوس کی روش قرارداد خود با یک تولیدی پوشاک را لغو کرد و آن تولیدی هم برگه ها و توافق ها را برای فیفا فرستاد. آیا فیفا ما را تنبیه کرد و میزبانی را از ایران گرفت؟ مارک ویلموتس به فیفا نامه زد و علنی نوشت تحریم ها باعث شده ایران نتواند دستمزد من را بپردازد (مشابه همین نامه را برانکو هم در پرسپولیس برای فیفا نوشت و سپس قراردادش را فسخ کرد) آیا فیفا ما را تعلیق کرد یا میزبانی مان سلب شد؟ فیفا چرا باید در حمایت از یک شرکت هنگ کنگی، ما را تنبیه کند؟ مگر این اولین قراردادی است که در ایران فسخ می شود؟ 
خودتان گفتید AFC این شرکت را قبول ندارد!
پنجشنبه شب، خداداد افشاریان در برنامه مناظره ورزشی رادیو ورزش و در جریان مناظره با مهدی هژبری، سردبیر رسانه طرفداری و در جواب پرسش شهرام نوروزی مجری برنامه، ادعا کرد «ما قرارداد تجهیزات کمک داور ویدیویی را بستیم و الان مقصر کنفدراسیون فوتبال آسیا است که به ما برای این بازی، داور var نداده» و حالا چرا ما باید باور کنیم کنفدراسیون فوتبال آسیا که شرکت هنگ کنگی را به رسمیت نشناخت و حتی اجازه نداد سیستم این شرکت به صورت آف لاین همزمان با بازی کار کند، در حمایت از این شرکت که حاضر به ادامه همکاری با ایران نیست، میزبانی را از ما می گیرد؟ اگر هم غلامرضا علیخانی با این شرکت برای اجاره تجهیزات قرارداد بسته باشد که توافق و قرارداد بین دو شرکت به هم خورده و اصلا تهدیدی برای فدراسیون فوتبال ایران نیست.
تمام گناه ها گردن واسطه گردن شکسته!
اما این تمام ماجرا نیست. بازی دیگر بازی مقصر جلوه دادن غلامرضا علیخانی است. در حالی که مجلس از بخش حقوقی وزارت ورزش و جوانان توضیح خواسته گزارش کاملی درباره نحوه برقراری ارتباط میان فدراسیون و شرکت هنگ کنگی ارائه کند، گروهی در حال طرح این موضوع هستند که اصلا فدراسیون فوتبال ارتباطی با شرکت هنگ کنگی برقرار نکرده و ایمیل ها و تماس ها به وسیله شرکت دینا گروپ بوده اما تصاویری که در اختیار رسانه طرفداری قرار گرفته به وضوح نشان می دهد جلسه ها را احسان عزیزی خادم، پسر عموی شهاب عزیزی خادم که رییس فدراسیون او را نابغه هوش مصنوعی می نامد، برگزار می کرده و حتی دبیرکل فدراسیون فوتبال که بالاترین مقام اجرایی فدراسیون است، در جایگاه منشی کنار دست پسر عمو می نشسته و مدارک هم اثبات کننده این است که فدراسیون برای شرکت ها ایمیل زد و با آنها جلسه آنلاین برگزار کرده و این که حالا مقصران واقعی پشت یک شخص مخفی شوند، منصفانه نیست.
طرفداری طی روزهای آتی این پرونده را پیگیری خواهد کرد...


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید