اعتماد/ محمد فنایی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین داوران ایران که سابقه حضور در فینال جام جهانی را در کارنامه دارد معتقد است فساد در داوری باید بررسی شود و اگر مدارک مستندی وجود داشته باشد باید برخورد محکم صورت بگیرد.

بعد از اظهارات جنجالی وحید صالحی در برنامه فوتبال برتر، دوباره بحث فساد در داوری مطرح شد. محمد فنایی داور قدیمی فوتبال ایران در این رابطه گفت: «اگر آقای صالحی این مسائل که ممکن است وجود داشته باشد یا نداشته باشد را مطرح می‌کند دو حالت دارد؛ اول اینکه مدارک مستند و محکمه‌پسند ارایه می‌شود و در مقابلش مسوولیت قبول می‌کند. کسی نمی‌تواند چنین مسائلی را عنوان کند و تهمت‌هایی متوجه دیگران کند اما مدرک ارایه نکند. حالت دوم هم این است که چنین مدارکی وجود ندارد و به خاطر فشارهای جانبی که به ایشان آمده چنین اظهاراتی را مطرح می‌کند.»
ایشان در پاسخ به این سوال که آیا چنین چیزهایی ممکن است وجود داشته باشد، گفت: «من تا به حال به عینه برایم اثبات نشده که چنین چیزی وجود ندارد. اما این هم باعث نمی‌شود که با قاطعیت بگویم چنین چیزهایی وجود ندارد. آقای صالحی می‌گوید برایش اثبات شده که چنین چیزی وجود دارد. اگر مدارکی هست باید رو کند و این مسائل باز شود. هر آدمی زمانی می‌تواند در این زمینه‌ها ادعا کند که مدارکی را دیده باشد و برایش ثابت شده باشد. بنابراین ایشان و رسانه ملی که در یک برنامه پربیننده به ایشان آنتن داده پیگیر مساله باشند.» فنایی افزود: «امیدوارم اگر مدرکی وجود دارد مقامات رسیدگی کنند و ریشه این فساد را بخشکانند. فسادی که در فوتبال وجود دارد. اما این سوال وجود دارد که آیا کسی این کار را می‌کند؟»
کمک‌داور فینال جام جهانی ۹۴ در واکنش به اینکه مقامات فدراسیون واکنشی به این مساله نشان نداده‌اند، گفت: «در آینده باید قطعا عکس‌العمل فدراسیون، کمیته داوران، ارکان قضایی و کسانی که مسوولیتی داشتند، بیایند جلو و جواب بدهند. اگر نیامدند و سکوت کردند به این معناست که این اظهارات واقعی بوده و اتفاق افتاده. در آینده نزدیک باید دید چه اتفاقاتی خواهد افتاد.»
فنایی در واکنش به این مساله که از سال‌ها قبل هر از چندگاهی ادعاهایی از این دست مطرح و سپس فراموش شده، گفت: «دو تا اعتقاد دارم. یکی اینکه آنهایی که می‌فهمند چه اتفاقی رخ می‌دهد خودشان را جمع و جور می‌کنند. این یک واقعیت است. چون وقتی مساله‌ای عیان می‌شود بیشتر از این نمی‌توانند ادامه دهند. موضوع بعدی اینکه کسانی که چنین چیزی مطرح می‌کنند باید استدلال هم داشته باشند و بروند جلو و پی کار را بگیرند. اگر این افراد در همان مقاطعی که بحث‌ها مطرح شده بود پیگیری می‌کردند برخی افراد به پست‌های مهم نمی‌رسیدند. نه اینکه فقط خود افراد پیگیری کنند. کمیته اخلاق یا کمیته انضباطی هم باید بفرستند دنبال این آدم‌ها و مدارک را بخواهند تا مساله روشن شود. به هر حال قضیه از دو حال خارج نمی‌شود؛ یا کسی نیست بخواهد رسیدگی کند یا اکثرا می‌دانند و روی‌شان را آن‌وری می‌کنند. این هم یکی از مشکلاتی است که جامعه فوتبال دارد. ما داور داشتیم تخلفش محرز شده و محروم هم شده اما محرومیت موقت. در‌حالی‌که در داوری چیزی به اسم محرومیت موقت نداریم. داور قاضی است و اگر فسادی مرتکب شود باید عزل شود. چند ماه جریمه و محرومیت معنا ندارد.»
کارشناس داوری کشورمان ادامه داد: «من اگر ناسالمی در فوتبال را به چشم می‌دیدم چون آدمی بودم در فوتبال که آبروداری کردم و به سطح بالای دنیا رسیدم، اعلام می‌کردم. من بارها در مصاحبه‌ها اعلام کردم زمان فینال جام جهانی در امریکا آمدند مرا بخرند. در قطر تلاش کردند مرا بخرند اما من حاضر نشدم چون به این روزها فکر می‌کردم. نمی‌خواهم بگویم آدم کاملا سالمی هستم اما در این مساله همیشه اول فکر آبروی خودم را کردم.»
محمد فنایی در پایان خاطرنشان کرد: «اگر کسی مدرکی دارد و رو نمی‌کند این خیانت است به فوتبال. خیانت است به داورها. خیانت است به کسانی که سال‌ها با شرافت داوری کردند. من به عنوان یک داور می‌گویم اگر کسی خلاف کرد باید به‌شدت تنبیه شود. در آلمان داور را به خاطر فساد زندانی کردند. چرا ما نباید چنین فرهنگی داشته باشیم؟ شاید دلیلش این است که آن‌قدر فضای مملکت مسموم است و فساد در جاهای مختلف وجود دارد که نمی‌توانند برخورد کنند. فساد یک کار مخملی شده. یعنی هر کس فساد می‌کند قابل احترام است!»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید