خبر ورزشی/ مسی بابت ضعف هم تیمی هایش به چشم آمد و موفقیتهای لوا احتمالا بابت قدرت تیمهایش چندان پراهمیت جلوه داده نشد!

لیونل مسی سال بسیار خوبی را پشت سرگذاشت و توانست بارسلونای بحران زده را تا آستانه قهرمانی لیگ برساند. او این تیم را به قهرمانی در جام حذفی اسپانیا رساند و با تیم ملی آرژانتین نیز به قهرمانی کوپا آمریکا رسید که ستاره اصلی در تیمش بود.
با این وجود بعضی ها معتقدند که حق روبرت لواندوفسکی بوده که توپ طلای 2021 را به دست بیاورد و آمار و ارقام عملکرد مسی در حدی نبوده که او عنوان بهترین بازیکن جهان را از آن خود کند. در مورد جایزه کسب هفتمین توپ طلا توسط مسی، بحثهای زیادی ایجاد شده است.
تمجید از هم تیمی ها از سوی برنده توپ طلا، یک مورد رایج در مصاحبه های بعد از کسب جایزه است.  در مورد مسی اما شاید این موضوع برعکس باشد. موفقیت و به چشم آمدن او بیشتر به خاطر ناکامی و ضعف هم تیمی هایش در تیم بحران زده بارسلونا بود. همین موضوع باعث شد که قرار گرفتن بارسلونا در کورس قهرمانی بیش از هر زمانی ارتباط مستقیم با جادوی مسی در این تیم داشته باشد. 30 گل مسی در لیگ، به مراتب بشتر از دیگر گلزنان فصل در اسپانیا بود، یعنی کریم بنزما از رئال مادرید و جرارد مورنو از ویارئال.
البته در مورد بنزما هم می توان گفت تیم نه چندان خوب رئال مادرید را در کورس قهرمانی قرار داد هرچند که در نهایت قهرمانی فصل گذشته به اتلتیکومادرید رسید. با 43 گل و 14 پاس گل او در مجموع در تعداد مشارکت در گل در طول یک سال فقط یکی از مسی کمتر ثبت کرده است.
اما مهمترین بحث در مورد لواندوفسکی است. اگر مراسم توپ طلا در سال 2020 به خاطر شیوع کرونا لغو نمی شد کسی شک نداشت که این جایزه در سال گذشته باید لوا می رسید.
با این وجود در سال 2021 هم او عملکرد خیلی خوبی داشت و می توانست این عنوان را با توجه به عمکرد دوساله خود کسب کند. منقتدان می گویند رای گیری توپ طلا تحت تاثیر علاقه ژورنالیستهای رای دهنده به ستاره ای مثل لیونل مسی است که نبوغ ذاتی دارد و تماشاگران را به وجد می آورد تا بازیکنی که به قدرت بدنی و پشتکار و غریزه گلزنی خود وابسته است مثل روبرت لواندوفسکی. این یعنی علاقه جای منطق را در رای گیری گرفته است.
حتی بدون در نظر گرفتن شکستن رکورد گرد مولر در گلزنی در یک فصل بوندس لیگا، لواندوفسکی 64 گل در یک سال به ثمر رساند که شاید دیگر هرگز تکرار شدنی نباشد. شاید امسال تنها سالی بود که اکثریت قریب به اتفاق علاقه مندان به فوتبال و کارشناسان معتقد بودند که اگر یک نفر باشد که در فرازمینی بودن شبیه لیونل مسی و رونالدو است ، آن فرد لواندوفسکی است. عملکرد او در یک سال اخیر به گونه ای بود که خیلی ها جایزه را حق او می دانستند، خیلی بیشتر از سالی که جایزه به لوکا مودریچ رسید و خیلی بیشتر از سالهایی که بحث در مورد رسیدن توپ طلا به اینیستا یا ژاوی بود.
از نظر رای دهندگان، قهرمانی مسی در کوپا آمریکا مهمتر از قهرمانی بنزما در لیگ ملتهای اروپا همراه با تیم ملی فرانسه و مهمتر از قهرمانی بوندس لیگا با درخشش لواندوفسکی بوده است. مسی بهترین بازیکن و گلزن برتر کوپا آمریکا بود و اینکه بالاخره همراه با تیم ملی کشورش به جامی رسید که آرژانتین 28 سال به دنبال آن بود نیز تاثیر روانی و اهمیت این قهرمانی را بیشتر می کرد. حتی در قهرمانی سال گذشته بارسلونا در جام حذفی هم نوعی حس همدردی با مسی و تحسین او نزد اهالی فوتبال شکل گرفته بود بابت اینکه چطور توانسته یک تیم بحران زده را به موققیت برساند، در صورتی که در مورد موفقیت های سریالی تیم ملی فرانسه و بایرن مونیخ چنین حسی وجود نداشت، احتمالا به این خاطر که مسی هم تیمی های خوبی نداشت و لوا و کریم در کنار هم تیمی‌های خوبی توانستند جام بگیرند.
مسی همچنان یک فوق ستاره است و این را در بازی اخیر پاری سن ژرمن که هر سه پاس گل تیمش را داد نشان داد. او بدون شک همیشه جزو شایسته ترین ها برای دریافت توپ طلا است اما اینکه امسال آیا توپ طلا به درست ترین فرد ممکن رسیده یا نه، سوال بزرگی نزد اهالی فوتبال است؟
در سالهای قبل انتقاد به جایزه فیفا در این بود که انتخاب کنندگان مرد سال فقط کاپیتانها و سرمربیان تیم های ملی هستند. منتقدان اعتقاد داشتند که خبرنگاران چون بازیها را رصد می کنند می توانند رای منطقی تری نسبت به بازیکنان و مربیان داشته باشند که وقت کمتری برای تماشای مسابقات دارند. اما اعتیار رای گیری امسال به شدت زیر سوال رفت و حتی این انتقاد در سال 2019 نیز که مسی با اختلاف رای اندکی بالاتر از فان دایک قرار گرفت، مطرح شد که خبرنگاران رای دهنده بیشتر تحت تاثیر احساسات و علاقه خود رای می دهند تا منطق و آنالیز بازیها. 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید