اعتماد/ پیشکسوت فوتبال ایران معتقد است بازیکنان و کادر فنی پرسپولیس و استقلال باید به دور از حاشیه‌ها تنها روی فوتبال متمرکز باشند تا دربی یک بازی خوب از آب در بیاید.

در چند روز گذشته با توجه به جدال لفظی مدیران عامل سرخابی‌ها شرایط قبل دربی کمی بحرانی به نظر می‌رسد و برخی احتمال می‌دهند حواشی به متن بچربد. دکتر بیژن ذوالفقارنسب پیشکسوت فوتبال ایران درباره این بازی که امروز برگزار می‌شود، گفت: «دربی‌های سه، چهار سال اخیر جالب نبوده است. به خصوص در این دوران کرونایی که دو، سه دربی داشتیم بازی‌های خوبی از آب در نیامده. ما فکر می‌کردیم تماشاچی عامل استرس و یک‌سری مسائل حاشیه‌ای است. اما حالا که تماشاچی هم نیست می‌بینیم باز هم یک مقدار رفتارهای غیرمنتظره انجام می‌شود. رفتارهایی که از ورزشکاران انتظار نمی‌رود سرمی‌زند. درگیری‌های درون زمین، صحبت‌های غیر ضروری کادرفنی با داوران و از این نوع مسائل یک مقدار بیشتر شده و این باعث تاسف است. هم از جانب بازیکنان و هم از جانب کادرفنی. ستاد برگزاری بازی‌ها باید یک اقتداری داشته باشند و با فوتبالیست‌هایی که دیگر از حد می‌گذرانند برخورد کنند تا مسابقات یک مقدار جوانمردانه‌تر و با دید ورزشی باشد.» ایشان ادامه داد: «شما می‌بینید به خاطر هر اشتباه داور جنجال درست می‌شود. ما نمی‌توانیم بگوییم همه داوران بدون خطا هستند یا باید بدون خطا باشند. اشتباهاتی دارند و آن اشتباهات باید به حساب اشتباه انسانی گذاشته شود و مورد چشم‌پوشی قرار بگیرد.» کارشناس فوتبال کشورمان افزود: «این بازی پخش تلویزیونی دارد و مطمئنا بیننده‌های خارجی هم خواهد داشت. این بازی‌ها یک مقدار جایگاه ویژه‌ای دارد در فوتبال ما. امیدوارم هم هیات فوتبال و هم برگزارکنندگان، هم داوران و بازیکنان و کادرفنی تیم‌ها رعایت مسائل اخلاقی و معرفتی را داشته باشند.»
ذوالفقارنسب که سابقه بازی در پرسپولیس و مربیگری در استقلال را دارد در مورد نتیجه بازی گفت: «در مورد نتیجه، من فکر می‌کنم الان پرسپولیس دو، سه برد پشت سر هم آورده و از شرایط روحی بهتری برخوردار است. یک مقدار آن نظم تاکتیکی‌اش را به دست آورده. کامل نیست اما به هر صورت روند خوبی دارد. تیم استقلال هم تیم جوان و تیم احساسی است. باید خیلی خوب از بیرون کنترل شود. آنها هم درصدد هستند که نتیجه بگیرند. قضاوت کردن خیلی سخت است که بگوییم کدام تیم برنده می‌شود ولی چنانچه هر دو تیم به فکر فوتبال بازی کردن و به فکر اجرای داشته‌هایشان باشند تصور می‌کنم بازی خوبی از آب در خواهد آمد.»
مربی سابق تیم ملی با اشاره به فضایی که مدیران دو باشگاه به وجود آوردند ،تصریح کرد: «من امیدوارم تمام کسانی که از پیش یکسری پیش‌داوری‌ها و قضاوت‌ها را می‌کنند، به عنوان مثال داوران را متهم می‌کنند یا برگزار‌کنندگان را به امتیاز دادن به تیم مقابل متهم می‌کنند، واقعا کارشان را تکرار نکنند. این حرف‌ها و این نوع اظهارنظرها واقعا فرسوده شده. امیدوارم اینها بازیکنان را دعوت کنند به بازی جوانمردانه. این بازی خیلی از دوربین‌های خارج از کشور را به خودش جلب می‌کند. یک‌سری بی‌انصاف از هر خطایی تعاریف متفاوتی بیرون می‌کشند و می‌خواهند القا کنند که فوتبال ما بی‌فرهنگ و ناقص است. در صورتی که این شکلی نیست. مخصوصا در بازی قبل از لحاظ رفتاری هر دو تیم خیلی خوب بودند. بدون هیچ مشکلی بازی را شروع کردند و به پایان رساندند. توصیه‌ام به لحاظ سنی حداقل و نه جایگاهی به همه اعضای دو تیم این است که به فکر فوتبال پاک باشند. هر دو تیم قابلیت‌های خوبی دارند و چنانچه بخواهند فوتبال خودشان را ارایه دهند مطمئنا تماشاچیان از آنها راضی خواهند بود. حالا نتیجه هر چه که می‌خواهد، باشد.»
مشاور وزیر ورزش و جوانان در واکنش به این سوال که آیا دکتر سجادی تذکری به مدیران دو باشگاه داده یا خیر، پاسخ داد: «مدیران هر دو باشگاه سابقه و کسوت دارند. نمی‌دانم چنین چیزی اتفاق افتاده یا خیر. معمولا چنین کاری عرف نیست. مگر اینکه حضور پیدا کنند در رختکن که دو، سه باری قبلا اتفاق افتاده. مدیران و مربیان باشگاه از سن و سال و فرهنگ و شرایط اجتماعی خوبی برخوردارند و حتما می‌دانند این بازی حداقل در ایران ۵۰ میلیون بیننده دارد و در خارج از کشور نصف این تعداد بازی و اخبارش را دنبال می‌کنند. کمتر فوتبالی در قاره آسیا با چنین استقبالی مواجه می‌شود. فدراسیون فوتبال هم باید تمامی تدابیر را در نظر بگیرد. شعارهای بین‌المللی و فرهنگی را باید نصب کند. این فوتبال یک نمونه خوب از رفتار اجتماعی ما ایرانیان است. ان‌شالله که ختم به خیر شود.»
کارشناس فوتبال کشورمان در پایان به نبود تماشاچیان در این بازی اشاره کرد و گفت: «در تمام دنیا مردم با ظرفیت کامل به استادیوم‌ها نمی‌روند. هر کشوری با تناسب به وضعیت بهداشتی کشور درصدی اعمال می‌شود. اینجا چنین چیزی نیست. من موافقم که غیبت تماشاچیان تاثیرگذار است. الان در اجتماع می‌بینیم که خیلی از مردم مخصوصا در شهرستان‌ها خیلی خوب مسائل بهداشتی را رعایت می‌کنند. فاصله‌گذاری اجتماعی را در نظر می‌گیرند و از ماسک استفاده می‌کنند. الان اکثر مردم به استفاده از ماسک عادت کردند. اگر اینها به خوبی و درستی رعایت شود و از در استادیوم‌ها کنترل شود من فکر می‌کنم با دوسوم ظرفیت استادیوم‌ها بازی‌ها برگزار شود.»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید