ورزش 3/ دستیار سابق کالدرون و مربی سابق پرسپولیس نظر متفاوتی درباره دربی شماره ۹۷ دارد.
خواکین مربی تیم فولاد که تجربه یک نیم فصل موفق را در میان بازیکنان پرسپولیس و پیروزی در یک دربی را دارد گفت: نیمه اول همه چیز ۵۰ – ۵۰ بود ولی به نظرم استقلال کمی بهتر بازی کرد. در شرایطی که آنها همدیگر را در میان خطوط پرسپولیس پیدا می کردند، پرسپولیس برای انجام های پرس دچار مشکل بود و فقط کمال کامیابی نیا و امید عالیشاه در این تاکتیک به تیمشان کمک می کردند.
خواکین ادامه داد: اما در نیمه دوم همه چیز تغییر کرد و ما دیگر می توانستیم ترابی و شیری را ببینیم. استقلال در هر دو جناح دچار مشکل بود و من نمی دانم چرا پرسپولیس از حضور محمد دانشگر در دفاع راست استفاده بیشتری نبرد. چرا که او یک دفاع وسط است و می شد از ضعفش استفاده بیشتری برد. به نظر من در کل بازی خوبی بود و من از دیدن آن لذت بردم و نتیجه هم عادلانه و نرمال بود.
او اضافه کرد: در ایران همه از باختن می ترسند و هیچ تیمی با ریسک بالا بازی نمی کند و شما نمی توانید «های پرس» را به معنای کامل انجام بدهید و چیزی که بیشتر در فوتبال ایران مشاهده می شود، توپ های بلند و انتقال است. امروز استقلال بدون وریا از سمت راست خیلی روی نفوذها موثر نبود و اغلب هم ۵، ۶ بازیکن پشت توپ داشت. پرسپولیس نیز همینطور. ما هیچ وقت دفاع چپ این تیم را روی دروازه استقلال ندیدیم.
خواکین در ادامه گفت: در ۷ بازی آخر، ۶ مسابقه با تساوی صفر - صفر به پایان رسید که این یک آمار عجیب و غریب است. تاکتیک های تهاجمی در لیگ ایران ضعیف است و این مسئله شاید به این دلیل باشد که دفاع کردن اصولا از حمله کردن راحت تر است و خب مربیان هم کار راحت تر را انتخاب می کنند و البته کار به جایی رسیده که هیچ تیمی قادر نیست پیروزی راحتی را برابر تیم دیگر تجربه کند. چرا که گرایش دفاعی کلیت فوتبال ایران را تسخیر کرده است.
او درباره تفاوت این دیدار با الکلاسیکو اسپانیا گفت: بارسلونا به صورت سنتی همیشه سعی می کند توپ را بردارد و تهاجمی باشد و مادرید هم بسته به مربی، تاکتیک های متفاوتی دارد. با زیدان، آنها گاهی مثل بارسلونا بازی می کردند و به دنبال مالکیت توپ بودند. گاهی هم با دفاع و ضدحمله خودشان را تنظیم می کردند و حالا آنچلوتی عمده نقشه های تهاجمی خود را روی حرکات ونیسیوس و گرفتن فضا از حریف استوار کرده است. در الکلاسیکو همه به دنبال گلزنی هستند اما در دربی ایران اولویت همه به گل نخوردن است.
خواکین درباره کلماتی مانند محافظه کاری و شجاعت و اینکه آیا این معانی در ذهن مربی می توانند روی کیفیت بازی تأثیر بگذارند گفت: اگر شما فرد شجاعی باشید تلاش می کنید که ریسک بردارید و حمله کنید و منتظر کنش تیم مقابل نمی شوید تا براساس آن بازی خود را پیش ببرید. شما کنش گرا بازی می کنید. یک مربی محافظه کار دقیقا در نقطه مقابل است. من فکر می کنم اغلب بازی های لیگ ایران محافظه کارانه است. در این فصل به نظرم استقلال و سپاهان بهترین تیم ها بوده اند چرا که فوتبال تهاجمی را به دفاع کردن ترجیح می دهند.
خواکین همچنین درباره اینکه اگر بازیکنانی که از تیم ها جدا شده اند در بازی امروز بودند نتیجه را تغییر می دادند می گوید: نمی شود گفت اما فکر می کنم قایدی و احمد نوراللهی بازیکنانی بودند که می توانستند در این مسابقه نتیجه بازی را تغییر دهند. قایدی بازیکن بسیار خطرناکی است و احمد نور هم همه چیزهایی که یک بازیکن باید داشته باشد را دارد. او می تواند بازی را کنترل کند، گل بزند و بعد از از دست دادن توپ، پرس قوی روی توپ بگذارد.
خواکین گفت: امید عالیشاه و وحید امیری در پرسپولیس و رودی ژستد و مهدی مهدی پور در استقلال بهترین بازیکنان زمین بودند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید