ایسنا/ عبارت فرگوسن وطنی که از سوی مجیدی مطرح شده، نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی متولد شد. این اصطلاح در حقیقت به منتقدانی کنایه می‌زند که پشت مانیتور نشسته‌اند و عملکرد مربیان را زیر سوال می‌برند. فرگوسن وطنی کسی است که بدون دانش و سابقه کار، صرفا در حال ایراد گرفتن از مربیان است. به نظر می‌رسد مجیدی با استفاده از این کلمه، به نوعی از منتقدانش گلایه کرده است.
روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: فرهاد مجیدی بعد از پایان داربی تهران در نشست خبری حاضر شد و ترجیح داد صرفا در مورد مسائل داوری حرف بزند. او در اظهاراتش از اصطلاحی استفاده کرد که حالا حسابی پررنگ شده است. مجیدی گفت: «اگر فرگوسن‌‎های وطنی ما را متهم به فرار رو به جلو نمی‌کنند، باید بگویم پنالتی دقایق پایانی بازی می‌توانست سرنوشت مسابقه را عوض کند.» عبارت فرگوسن وطنی که از سوی مجیدی مطرح شده، نخستین بار در شبکه‌های اجتماعی متولد شد. این اصطلاح در حقیقت به منتقدانی کنایه می‌زند که پشت مانیتور نشسته‌اند و عملکرد مربیان را زیر سوال می‌برند. فرگوسن وطنی کسی است که بدون دانش و سابقه کار، صرفا در حال ایراد گرفتن از مربیان است. به نظر می‌رسد مجیدی با استفاده از این کلمه، به نوعی از منتقدانش گلایه کرده است.
فرهاد زیر فشار
نخستین پیام شکایت مجیدی از «فرگوسن‌های وطنی» این است که او کم‌کم فشار منتقدان را روی شانه‌های خودش حس می‌کند. مجیدی یکی از محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ استقلال به شمار می‌رود و برای بسیاری از هواداران این تیم حکم خط قرمز را دارد. با این حال دنیای مربیگری بسیار بی‌رحم است و اگر نتیجه نگیری، دیر یا زود گوشه رینگ می‌روی. فرهاد مجیدی فصل جدید را مطلقا بدون کم‌وکاستی و بهانه شروع کرده است. بنابراین قابل قبول نیست که او در پنج بازی اخیر تیمش برابر رقبا تن به تساوی داده باشد. روزهای دور از برد مجیدی به تدریج به درازا کشیده و این مساله حوصله هواداران و پیشکسوتان را سر برده است. حالا اظهارنظرهای منفی در مورد فرهاد هر روز بیشتر می‌شود و اگر قرار باشد استقلال در بازی پنج‌شنبه برابر پیکان هم به پیروزی نرسد، حتما عرصه بر مجیدی تنگ و تنگ‌تر خواهد شد. نیمی از نیم‌فصل اول گذشته و غیر از نمایش ناامیدکننده استقلال در داربی تهران، این تیم هنوز چند مسابقه دشوارش را انجام نداده است. مصاف با سپاهان یا فولاد جواد نکونام از جمله دیدارهای سخت پیش‌ روی استقلال هستند. طبیعتا تحمل قهرمان‌نشدن تیم در فصل جاری برای هواداران بسیار سخت خواهد بود و هر قدمی که آنها از این آرزو دورتر شوند، مجیدی باید آماده فشارهای بیشتر باشد.
حق انتقاد در انحصار نیست
بزرگ‌ترین مغلطه عبارت «فرگوسن وطنی» در این است که حق انتقاد را صرفا در انحصار یک عده آدم باتجربه و شناخته‌شده درمی‌آورد. این‌ طوری یعنی فقط کسانی حق انتقاد از آلکس فرگوسن را دارند که به اندازه او کار کرده و افتخار آفریده باشند. به عبارت دقیق‌تر یعنی هیچکس! بر همین اساس لابد فقط کسانی می‌توانند تصمیمات و عملکرد فرهاد مجیدی را زیر سوال برده باشند که به اندازه او سابقه و تجربه داشته باشند. این یعنی محدوده منتقدان مجیدی‌ (یا یحیی گل‌محمدی و اصلا هر مربی دیگری) کوچک و کوچک‌تر می‌شود. چنین تعبیری اما درست نیست. فوتبال یک پدیده عالم‌گیر و عامه‌پسند است و هر آدمی در هر سطحی از تخصص تمایل دارد در مورد آن نظر بدهد. بله؛ ممکن است بسیاری از دیدگاه‌ها فرسنگ‌ها دور از منطق باشند اما شمار زیادی از صاحب‌نظران هم هستند که بدون عکس با شورت ورزشی، اتفاقا ‌نظرات دقیق و خوبی دارند. همه جای دنیا این پدیده را داریم و این شامل ایران هم می‌شود. یک مربی با هیچ ترفندی نمی‌تواند منتقدانش را خاموش کند، جز با ارائه بازی خوب و کسب نتایج لازم. راهش فقط همین است.»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید