نماد آخرین خبر

سود نجومی با نام لیونل مسی!

منبع
خبر ورزشي
بروزرسانی
سود نجومی با نام لیونل مسی!

خبر ورزشی/ مسی از زمان پیوستن به پاریسن‌ژرمن هرچند در زمین چندان موفق نبوده اما خارج از زمین تاثیر فوق‌العاده خود را نشان داده است.
پنج ماه از پیوستن شوکه کننده لیونل مسی به پاری سن ژرمن گذشته است. در این مدت مسی 6 گل و 5 پاس گل را در 16 بازی به نام خود ثبت کرده است. هواداران پاری سن ژرمن هنوز منتظر درخشش این فوق ستاره آرژانتینی در سطحی که همه از مسی می‌شناسند، هستند و از این نظر لئو نتوانسته انتظارات را برآورده کند.
اما خارج از مستطیل سبز، باشگاه پاری سن ژرمن با حضور لیونل مسی از یک جاذبه تبلیغاتی فوق العاده بزرگ برخوردار شده است. حضور مسی باعث جذب هشت اسپانسر جدید و تمدید قرارداد اسپانسرهایی که قصد قطع همکاری با پی.اس.جی را داشتند شده است.
وضعیت مالی پاری سن ژرمن در این سالها باثبات بوده چرا که آنها حمایت شیوخ قطری با پشت سر خود دارند اما با آمدن لیونل مسی می‌توان گفت که مدل اقتصادی این باشگاه پاریسی به ابعادی جدید رسیده است.
برنده هفت توپ طلا در 34 سالگی همچنان یکی از سودآورترین بازیکنان فوتبال جهان به حساب می آید و یک عامل تبلیغاتی بسیار ارزشمند است. هزینه حدود 90 میلیون دلاری که ستاره آرژانتینی برای هر فصل دارد تقریبا در برابر درآمدی که او ایجاد می کند ناچیز است.
مارک آرمسترانگ، مدیر بخش تبلیغات و اسپانسرشیپ پاری‌سن‌ژرمن از سال 2018 تاکنون گفت: «در سال 2021 افزایش درآمد ما خیلی چشمگیر بود، قطعا بیش از 10 درصد بیشتر از سال 2020.»

از سال 2011 که شرکت سرمایه‌گذاری قطری پاری سن ژرمن را خرید، میانگین سود سالانه باشگاه از 20 درصد بالاتر نرفته است. آرمسترانگ مدیر انگلیسی تبلیغات پی.اس.جی که سابقه فعالیت در بخش بازاریابی بین الملل لیگ بسکتبال آمریکا (NBA) را هم دارد می‌گوید خرید مسی  بخشی از سیاست جذب طرفدار و اسپانسر برای پاری سن ژرمن بوده است: «مسی در کوپا آمریکا ثابت کرد که هنوز در اوج قرار دارد. در لیگ قهرمانان اروپا هم او عالی بازی کرد اما این تنها دلیل جذب او نبود. سیاست جذب ما در مورد دوناروما، حکیمی و ماندگار کردن امباپه هم همینطور بود.»
تیم فرانسوی هیچ وقت در این سالها از نظر منابع مالی کمبودی نداشته است. آنها بیش از 1/6 میلیارد دلار از زمان حضور قطری‌ها برای خرید بازیکن ومربی هزینه کرده اند. اما مدل اقتصادی این باشگاه کاملا متحول شده است. آنها خیلی کمتر به حق پخش تلویزیونی وابسته هستند و بیشتر روی درآمدهای تبلیغاتی تمرکز دارند.
در سال 2020  این باشگاه 270 میلیون دلار درآمد تبلیغاتی داشت که حدود 54 درصد کل درآمد آنها بود، به جز درآمد خرید و فروش بازیکن. در سال 2021 این درصد و درآمد قطعا بالاتر خواهد رفت. از اگوست 2021 که مسی به این تیم آمده هشت اسپانسر جدید با آن قرارداد امضا کرده اند: دیور در زمینه مد، گوریاس در زمینه ارسال محصولات، اسمارت گود ثینگز  و ولت اند بیگ کولا، در زمینه نوشیدنی، اسپورت واتر در زمینه آب.
متخصص بازاریابی ورزشی ونسان چادل در این زمینه می گوید: «اینها اسپانسرهای جذابی هستند که چندین میلیون دلار سود به باشگاه می آورند اما اسپانسرهای اصلی نیستند. اصلی‌ها نایکی-جوردن و آکور (هتل‌های زنجیره‌ای) هستند.»


نایکی که تا سال 2032 پوشاک پاری سن ژرمن را تامین می کند (سالانه 86 میلیون دلار) و آکور (74 میلیون دلار) به باشگاه سود می رسانند.
چادل همچنین از این گفته که از زمان پیوستن مسی به پاری سن ژرمن 15 میلیون فالوئر در شبکه های اجتماعی به دنبال کنندگان این باشگاه اضافه شده است که این خودش یک ارزش افزوده برای مذاکره با اسپانسرها به حساب می آید. از سوی دیگر فروش پیراهن‌های پاری سن ژرمن درسال 2021 از یک میلیون واحد بیشتر شده است، که از همه سالهای قبل بیشتر بوده، حتی از سال 2017 که نیمار و امباپه همزمان به این تیم آمدند.
تخمین زده می شد که مسی درآمد سالانه پاری سن ژرمن را بین 30 تا 40 درصد افزایش دهد. هر پیراهن مسی حدود 35 دلار سود به باشگاه می رساند و به همین دلیل است که این باشگاه یک شعبه جدید و بزرگ از فروشگاه‌های خود را در خیابان معروف شانزلیزه افتتاح کرده تا سرعت درآمدزایی خود در زمان حضور مسی را افزاش دهد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره