نماد آخرین خبر

لزوم تبیین سیاست‌ها و رویکرد چهار ساله وزارت ورزش

منبع
مهر
بروزرسانی
لزوم تبیین سیاست‌ها و رویکرد چهار ساله وزارت ورزش

مهر/ با تکمیل شدن معاونت‌های وزارت ورزش و جوانان انتظار می‌رود سیاست ها و رویکردهای این وزارتخانه برای چهار سال آینده تدوین و اعلام شود تا ثمره حضور حمید سجادی نیز مشخص شود.

انتخاب محمد پولادگر به عنوان معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش آخرین گامی بود که حمید سجادی وزیر ورزش در جهت تکمیل چارت سازمانی این وزارتخانه برداشت.
وزیر ورزش که پیش از این سینا کلهر، مریم کاظمی، بنیامین شکوه فر و امیرحسین مطلبی را به ترتیب به عنوان متصدیان «معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی»، «معاونت توسعه ورزش بانوان»، «معاونت امور حقوقی، مجلس و استان‌ها» و «معاونت توسعه مدیریت و منابع» منصوب کرده بود با انتخاب پولادگر پرونده انتصاب های داخلی وزارت ورزش - در سطح معاونان- را بعد از چهارماه بست تا از این پس بدون دغدغه ای از این حیث به رتق و فتق سایر امور ورزش بپردازد که طبیعتا مشخص کردن خط مشی و رویکرد وزارت ورزش برای ماه ها و سال های پیش رو باید در راس آن باشد.
راه نرفته وزارت ورزش در دولت سیزدهم
طبیعی است که هر سازمان و نهادی برای دوره فعالیت خود باید چشم انداز و رویکردهایی تعیین کند تا بر اساس آنها مسیر حرکتی اش تا پایان دوره مشخص باشد دقیقا مثل کاری که مصطفی هاشمی طبا انجام داد و توجه ویژه اش به توسعه زیرساخت ها باعث شد که سرآمد ساخت و ساز در میان تمام مدیرانی شود که به عنوان رئیس یا وزیر وارد سازمان تربیت بدنی وقت یا وزارت ورزش شدند. ساخت و بهره برداری از آکادمی ملی المپیک و هتل ورزش هم از یادگارهای دو ه ریاست او است.
محمد علی آبادی هم در زمان ریاستش بر سازمان تربیت بدنی و در راستیا همگام شدن با دولت وقت، به نوعی راه هاشمی طبا را ادامه داد و ساخت و ساز و توجه به زیرساخت ها را به عنوان اولویت کاری خود دنبال می کرد طوریکه کلنگ خیلی از پروژه های عمرانی در استان های مختلف در زمان علی آبادی زده شد. قبل از او هم محسن مهرعلیزاده با رویکردهایی ویژه به دوپینگ، روابط بین الملل و ورزش زنان بر سازمان تربیت بدنی ریاست می کرد. حتی طرح آمایش ورزش هم در دوره ریاست مهرعلیزاده مطرح شد که البته پیگیری آن به دولت بعد موکول و در نهایت متوقف شد.
سیدرضا صالحی امیری هم جزو مدیرانی استکه مدیریت در ورزش را بر اساس رویکرد و چشم انداز مشخص پیگیری کرد. وی از زمانیکه وارد کمیته ملی المیک شد مسئله اجتماعی کردن ورزش و فرهنگ سازی در آن را جزو الویت های کاری اش قرار دارد و در این راستا با پیگیری طرح هایی مانند تاریخ شفاهی و ساخت و بهره برداری از موزه ملی ورزش پیگیری تاریخچه ورزش و بازیابی گمشده ها را در عین توجه به جایگاه پیشکسوتان دنبال کرد.
به واقع مشخص کردن دورنما و گرایش های کاری، این دسته مدیران را درتاریخ ورزش ماندگارتر کرد و نه تنها دوره مدیریت آنها را در تاریخ ورزش درخشان تر جلوه داد بلکه باعث شد دستاوردهای دوره آنها - در راستای سیاست های دنبال شده- هم به ورزش و اهدافش در دوره های بعد کمک کند.
این درحالی است که بعد از گذشت چهارماه از آغاز به کار دولت سیزدهم و وزیر ورزش آن هنوز سیاست مشخص و واحدی برای ورزش تبیین نشده تا ملاک حرکت این وزارتخانه و حتی ارزیابی آن در پایان دوره باشد.
لزوم تبین سیاست‌ها و رویکرد چهار ساله
البته تا هفته گذشته که هنوز مهمترین و کلیدی ترین معاونت وزارت ورزش در بلاتکلیفی به سر می برد، تعیین رویکرد و برنامه ریزی در چارچوب آن انتظاری نابه جا از وزیر ورزش و دیگر معاونانش بود اما حالا که با انتخاب و آغاز به کار پولادگر ترکیب مدیران سطح اول وزارت ورزش کامل شده است، انتظار زیادی نیست اگر این موضوع به عنوان یک مطالبه مطرح و پیگیری شود.
اگر کار به استیضاح، برکناری، استعفا و ... کشیده نشود، وزیر ورزش و معاونانش تا چهار سال دیگر کلیددار ساختمان سئول به حساب می آیند که متولی ورزش در کشور است و چارچوب کاری اش تعیین کننده خط مشی تمام ورزشی ها خواهد بود.
نبود چنین چارچوبی ورزش را به بیراهه می کشاند و آن را از ارزش ها و داشته های امروز هم دورتر می کند اما بنا کردن آن، نقشه راه خانواده بزرگ ورزش خواهد بود.
اینکه ورزش از امروز تا چهار سال آینده باید در چه مسیری حرکت کند، رسیدگی به چه اموری را به عنوان اولویت پیگیری کند و چه اهدافی را دنبال کند از مواردی است که باید با تبیین سیاست ها و رویکردهای وزارت ورزش برای دوره جدید حیاتش مشخص شود.
به هر حال سید حمید سجادی ، ورزش و وزارت منتسب به آن را در شرایطی تحویل گرفته که با مسیرهای نرفته و اقدامات نیمه کاره زیادی مواجه است و اولویت بندی آنها برای رسیدگی یک به یک در راستای همین سیاست گذاری چهارساله مشخص و عیان می شود.
اینکه اولویت وزارت امروز ورزش معطوف به چه مواردی می شود به سلیقه و تصمیم وزیر ورزش مربرط می شود که قاعدتا پایه و اساس آن باید بر مبنای نیاز های مبرم ورزش باشد، این نیازها می تواند از بازنگری در اساسنامه پرانتقاد فدراسیون ها و سر و سامان دادن اصولی انتخابات که پاشنه آسیا همیشگی ورزش بوده آغاز شود و همزمان در رابطه با مواردی مانند فعال کرد شورای عالی ورزش و .... پیگیری شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره