نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
ورزشی

نگاهی به حریفان کشتی‌ ایران در آمریکا

منبع
فارس
بروزرسانی
نگاهی به حریفان کشتی‌ ایران در آمریکا

فارس/ مبارزه دوستانه کشتی آزاد ایران و آمریکا در حالی بهمن‌ماه انجام می‌شود که در برخی از اوزان کشتی‌گیران قدرتمندی از آمریکا پا روی تشک می‌گذارند.

مسابقه دوستانه کشتی آزاد ایران و آمریکا قرار است 12 فوریه (23 بهمن) در بالپارک تگزاس برگزار شود که روز گذشته اسامی 10 کشتی‌گیر آمریکا برای این مبارزه دوستانه اعلام شد. در لیست اعلام شده نام دیوید تیلور حریف حسن‌ یزدانی در وزن 86 کیلو دیده نمی‌شود و همچنین هنوز هیچ کشتی‌گیری برای وزن 125 کیلوگرم از سوی این کشور معرفی نشده است.
حسن یزدانی که بارها مقابل دیوید تیلور مرد جادویی کشتی آمریکا مبارزه کرده که آخرین رقابت این دو کشتی‌گیر مربوط به مسابقات جهانی نروژ است که حسن یزدانی موفق به کسب پیروزی شد. در حالی که علاقمندان به کشتی منتظر بودند مبارزه دیگری بهمن‌ماه بین این 2 کشتی‌گیر مطرح انجام شود اما با اعلام لیست تیم ملی کشتی آمریکا مشخص شد تیلور قصد مبارزه ندارد و زاهد والنسیا رقیب یزدانی در 86 کیلو خواهد بود. 
ترکیب تیم ملی کشتی آزاد هنوز کامل مشخص نشده اما در زیر نگاهی به رقیبان کشتی‌گیران در مسابقات دوستانه می‌اندازیم:
57 کیلوگرم: 3 رقابت گیلمان با ایرانی‌ها و برتری در همه مسابقات
علیرضا سرلک در این وزن نماینده کشورمان خواهد بود که با توماس گیلمان رقابت خواهد کرد. این 2 کشتی‌گیر در فینال مسابقات جهانی نروژ به مصاف هم رفتند که نماینده کشورمان نتیجه را 5 بر 3 واگذار کرد. وی در المپیک 2020 با برتری مقابل رضا اطری صاحب گردن‌آویز برنز شد. این کشتی‌گیر سبک وزن آمریکا در مسابقات جهانی 2017 نیز اطری را شکست داده بود.
61 کیلوگرم: نقره جهان تنها افتخار دیتون فیکس
از افتخارات دیتون فیکس می‌توان به نایب‌قهرمانی جهان اشاره کرد. این کشتی‌گیر 23 ساله در مسابقات جهانی نروژ در دیدار نهایی به عباس‌گادژی ماگومدف از روسیه باخت و به مدال نقره رسید.
65 کیلوگرم: طلای پان‌امریکن در انتظار عموزاد
رحمان عموزاد با تغییر وزن در 65 کیلوگرم روی تشک می‌رود که یانی دیاکومیهالیس حریف او در مبارزه دوستانه خواهد بود. این کشتی‌گیر در مسابقات پان‌امریکن 2020 قهرمان شد و در سال 2019 نیز عنوان قهرمانی آمریکا را کسب کرد.
70 کیلوگرم: گرین بدون طلا در انتظار حریف ایرانی
جیمز گرین نماینده آمریکا در این وزن است که از افتخارات او می‌توان به طلای پان‌امریکن در سال 2018، نقره و برنز جهان در سالهای 2017 و 2015 اشاره کرد. وی در مسابقات جهانی 2015 رقابتی با حسن یزدانی داشت که در نیمه‌نهایی مقابل ملی‌پوش کشورمان شکست خورد.
74 کیلوگرم: نولف حریفی ناشناخته
جیسون نولف از دیگر ملی‌پوشان آمریکا برای مبارزه دوستانه است. وی قهرمانی مسابقات پان‌امریکن در سال 2020 را در کارنامه دارد.
79 کیلوگرم: سرشاخ دوباره نخودی با اسطوره کشتی جهان
رقابت در این وزن بسیار دیدنی خواهد بود جایی که جردن باروز ستاره کشتی جهان و المپیک قرار است با محمد نخودی سرشاخ شود. باروز یکی از پراتخارترین کشتی‌گیران آمریکاست که یک طلای المپیک و 5 عنوان قهرمانی جهان را در کارنامه دارد. ستاره‌ای مهار نشدنی که با تغییر وزن موفق شد طلایش را در مسابقات جهانی نروژ تکرار کند. این کشتی‌گیر مطرح جهان در مسابقات جهانی 2021 مقابل محمد نخودی قرار گرفت و با برتری مقابل او طلای دیگری را در کارنامه ورزشی خود ثبت کرد.
باروز به مدت سه سال (2011 تا 2013) در تمام 70 مسابقه‌ای که در سطح جهان شرکت کرد، شکست‌ناپذیر بود. این کشتی‌گیر پیش از این با ملی‌پوشان کشورمان از جمله صادق گودرزی، عزت‌الله اکبری و مصطفی حسین‌خانی رقابت کرده که همه آنها را شکست داده است. باروز در مسابقات جهانی 2021 حریف محمد نخودی در فینال بود که موفق شد پنجمین طلای جهانی خود را کسب کند.
86 کیلوگرم: سورپرایز آمریکا برای مقابل با بولدوزر
در حالی که خیلی‌ها منتظر بودند حسن یزدانی بار دیگر در آمریکا مقابل دیوید تیلور قرار بگیرد اما در لیست اعلام شده نامی از تیلور دیده نمی‌شود و زاهد والنسیا حریف بولدوزر ایرانی در این مسابقه دوستانه خواهد بود. والنسیا 2 بار قهرمان ملی آمریکا شده و در چند تورنمنت بین‌المللی شرکت کرده است. وی در مسابقات آزاد لهستان و گرندپری فرانسه موفق به کسب مدال طلا شد. وی عنوان نایب‌قهرمانی جوانان جهان در سال 2017 را نیز در کارنامه دارد. 

92 کیلوگرم: کاکس باز هم مغلوب قاسم‌پور می‌شود؟
جیدن کاکس از کشتی‌گیران مطرح آمریکاست که علاقمندان زیادی هم در داخل کشورمان دارد. این ستاره کشتی جهان در المپیک 2016 ریو مدال طلا را کسب کرد و در مسابقات جهانی هم 2 طلا و 2 برنز کسب کرده است. وی در مسابقات جهانی 2019 و 2021 با علیرضا کریمی و کامران قاسم‌پور رقابت داشته که حاصل این مبارزات یک برد و یک باخت بود. وی برای دومین بار مقابل کامران قاسم‌پور قرار می‌گیرد.
97 کیلوگرم: حریف قدری به نام اسنایدر
کایل اسنایدر از کشتی‌گیران سرشناس جهان است که در مبارزه دوستانه مقابل مجتبی گلیج روی تشک می‌رود. اسنایدر در المپیک 2020 با شکست مقابل عبدالرشید سعدالله‌یف معروف به تانک روسی شکست خورد و مدال نقره گرفت البته همین شکست در مسابقات جهانی نروژ هم تکرار شد. این کشتی‌گیر در المپیک ریو صاحب مدال طلا شد و 2 طلا، 2 نقره و یک برنز جهانی را هم در کارنامه افتخارات خود دارد. اسنایدر در مسابقات جهانی 2021 مقابل مجتبی گلیج قرار گرفت که موفق به برتری شد.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره