logo

جام باشگاه‌های آسیا، شاید در اصفهان

منبع
فارس
بروزرسانی
جام باشگاه‌های آسیا، شاید در اصفهان

فارس/ مسئولان ارومیه بابت میزبانی رقابت‌های والیبال جام باشگاه‌های آسیا دچار اختلاف شدند تا این رقابت‌ها احتمالا دراصفهان برگزار شود.
موضوع از این قرار است که باشگاه شهرداری ارومیه در سال 1395 برای حضوری شایسته در لیگ برتر والیبال با لئوبومیر تراویسا، مربی سرشناس صربستانی و پسرش دراگان تراویسا به توافق رسید، اما مشکلات مالی و همچنین کسب نتایج نامطلوب باعث شد این مربی صربستانی به همراه پسرش زودتر از نیم فصل ارومیه را ترک کند. مدتی بعد و در حالی که هواداران والیبال و مسئولان باشگاه منتظر بازگشت تراویسا بودند، او از باشگاه شهرداری ارومیه شکایت کرد و خواستار پرداخت غرامت از این باشگاه شد. با طرح این شکایت در فدراسیون جهانی والیبال، باشگاه تیم شهرداری ارومیه تا زمان مطالبه پرداخت تراویسا از حضور در مسابقات بین‌المللی محروم شد.
بدهی باشگاه شهرداری ارومیه به چند بازیکن و مربی خارجی موجب شد تا حق حضور در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا از این تیم گرفته شود. پس از آن مسئولان ارومیه با ارسال نامه ای به فدراسیون والیبال اعلام کردند که ارومیه میزبان خواهد بود و تیم آذرباتری به عنوان نماینده میزبان در این رقابت‌ها حضور پیدا خواهد کرد. این درخواست ارومیه‌ای‌ها هم دوام زیادی نداشت و یک روز بعد وحدت‌طلب، مدیرعامل آذرباتری این موضوع را رد کرد.
در شرایطی که مسئولان ورزش ارومیه اعتقاد دارند این میزبانی برای آنها حیاتی و حیثیتی است، اما اقدامی برای پرداخت بدهی‌های باشگاه شهرداری ارومیه نمی‌کنند. از سوی دیگر آنها تصور می‌کردند که قطعاً رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا در ارومیه برگزار خواهد شد و به همین دلیل تلاش چندانی برای تسویه حساب با طلبکاران خود نکردند. حالا گویا همه چیز برای آنها رنگ و بوی واقعی و جدی گرفته و باورشان شده که تا زمان تسویه حساب با طلبکاران نمی‌توانند در جام باشگاه‌های آسیا حاضر باشند. در همین راستا حجت الاسلام محمد خلیل‌پور، رئیس شورای شهر ارومیه در این مورد گفت: مبلغ بدهی بسیار بالا است و در این شرایط اقتصادی، بی‌تردید پرداخت این مقدار بدهی امکان‌پذیر نیست.
آیدین وحدت طلب، مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی آذرباتری ارومیه در این خصوص اظهار داشت: پیش از این تیم آذرباتری تصمیم داشت به عنوان نماینده شهر میزبان در رقابت‌های جام باشگاه‌های 2022 آسیا شرکت کند، اما به دلیل بروز مشکلات مالی توانایی این کار را ندارد و از این تصمیم خود منصرف شده است. تصمیم انصراف از حضور در جام باشگاه‌ها پس از برگزاری جلسه هیات مدیره باشگاه آذرباتری و برگزاری جلسه با مسئولان ورزش استان، هتل‌داران و حامیان بخش خصوصی گرفته شده است، چراکه عملاً حمایت‌ها بسیار ناچیز بود و باشگاه آذرباتری به تنهایی توانایی تامین اعتبارات مالی مسابقات جام باشگاه‌های آسیا را ندارد.
وی ادامه داد: بر اساس پیشنهاد مسئولان ورزش استان و فدراسیون والیبال مبنی بر قبولی میزبانی مستقل جام باشگاه‌های آسیا توسط باشگاه آذرباتری جلسه‌ای در هیات مدیره هلدینگ آذرباتری برگزار و پس از برآورد هزینه‌های میزبانی متوجه شدیم که در حال حاضر امکان تامین مالی هزینه سنگین این مسابقات به تنهایی از پس آذرباتری برنمی‌آید. بدون شک میزبانی رویدادهای بزرگ بین‌المللی برای شهر عاشقان والیبال، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و عواید بسیار زیادی برای شهر ارومیه خواهد داشت‌، اما با توجه به مشکلاتی که مواجهیم میزبانی این رویداد بزرگ توسط باشگاه آذرباتری مقدور نیست.

وحدت‌طلب عنوان کرد: در ابتدا تصور ما بر این بود که هزینه میزبانی جام باشگاه‌های آسیا به اعتباری بالغ بر 30 تا 40 میلیارد ریال نیاز داشته باشد ولی پس از برآورده‌های لازم مشخص شده که هزینه‌ها چندین برابر این مبلغ است، که تامین آن از عهده باشگاه آذرباتری ارومیه خارج است.
مسئولان ورزش استان و مدیران شهری همچنان دست از تلاش برنداشته و امیدوار هستند تا میزبان مسابقات جام باشگاه‌های آسیا به ارومیه برسد. در همین راستا جلساتی هم طی روز‌های اخیر برگزار شده، اما نتیجه مثبتی به همراه نداشته است. به نظر می‌رسد یک با و دو هوا در ارومیه و اختلاف بین مسئولان موجب شده تا این میزبانی از ارومیه دور شده و به سمت اصفهان در حال حرکت باشد. اصفهان از گزینه‌های جدی برای میزبانی مسابقات والیبال جام باشگاه‌های آسیا به شمار می‌رود و حالا باید منتظر ماند و دید که تکلیف این دوره از مسابقات چه خواهد شد؟
ایران با دو سهمیه (تیم قهرمان لیگ برتر سال 1400 و تیم میزبان) در مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های مردان آسیا در سال 2022 حضور پیدا می‌کند و به این ترتیب 11 تیم در اردیبهشت ماه 1401 در ایران با هم رقابت خواهند کرد. ضمن اینکه نماینده عراق با برطرف کردن شکایت و پرونده مالی خود، جواز حضور در مسابقات سال 2022 را کسب کرده است.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید