logo

چقدر عجیب است که از استقلال انتقاد می‌شود!

منبع
اعتماد
بروزرسانی
چقدر عجیب است که از استقلال انتقاد می‌شود!

اعتماد/ همان‌طورکه برخی به شکل عجیبی برد‌های تیم ملی به همراه اسکوچیچ را شانسی می‌دانند و از عملکرد سرمربی کروات انتقاد می‌کنند، عده‌ای نمایش استقلال در لیگ برتر را هم زیر سوال می‌برند. بدون اینکه متوجه باشند «بردن همه‌چیز را حل می‌کند.» استقلال با برد مقابل تراکتور در زمین حریف ششمین برد متوالی‌اش را جشن گرفت و فاصله سه امتیازی‌اش را در صدر جدول با پرسپولیس حفظ کرد.

تک‌گل آبی‌ها را امیرحسین حسین‌زاده زد. استقلال در حالی این برد را به دست آورد که هنوز تیم بدون شکست لیگ است و از ۱۸ بازی آمار خیره‌کننده ۱۳ برد و ۵ تساوی را به دست آورده. تیم فرهاد مجیدی ۷۲ درصد برد در این فصل ثبت کرده و ۸۲ درصد امتیازات ممکن را به دست آورده. این آماری است که در هر جای دنیا فوق‌العاده به حساب می‌آید. از فوتبال اروپا تا فوتبال ایران.
در تمام پنج لیگ معتبر اروپایی امسال تنها منچسترسیتی میانگین امتیازی بیشتری از استقلال به دست آورده است. سیتیزین‌ها تا به اینجای فصل ۸۴ درصد امتیازات را دشت کرده‌اند. با این توضیح که آن‌ها دو باخت در کارنامه دارند و استقلال بدون باخت است. سایر تیم‌های صدرنشین لیگ‌های معتبر اروپایی شرایط ضعیف‌تری از استقلال داشته‌اند. رئال‌مادرید ۷۵ درصد و اینتر و میلان ۷۶ درصد امتیازات را کسب کرده‌اند.
حتی در لیگ‌های یک‌طرفه‌ای نظیر بوندسلیگا و لیگ یک فرانسه هم دو تیم بایرن و پاری‌سن‌ژرمن نتوانسته‌اند به اندازه استقلال امتیاز بگیرند. بایرن میانگین امتیاز ۷۸ و پاریس میانگین امتیاز ۸۱ را به ثبت رسانده‌اند. این مقایسه از این جهت می‌تواند درست باشد که به همان اندازه که لیگ‌های نامبرده از لیگ ایران قوی‌تر هستند، ۵ تیم صدرنشین هم به همان اندازه قدرتمند و پرمهره هستند. یعنی نسبت فاصله تیم با لیگ حفظ شده است.
با این شرایط حرف زدن از اینکه استقلال خوب بازی نمی‌کند یا تماشاچیان را راضی نمی‌کند اصلا محلی از اعراب ندارد. استقلال در این فصل متوجه شده راه قهرمانی به چه صورتی است و به خوبی در حال طی کردن آن است. گل نخوردن در این مسیر مهم‌ترین فاکتور است. استقلال با خوردن تنها ۶ گل در ۱۸ بازی اهمیت این مساله را به خوبی ثابت کرده است. در سال‌های گذشته هواداران استقلال برد‌های یک -هیچ پرسپولیس با برانکو، کالدرون و سپس یحیی را مورد تمسخر قرار می‌دادند و حتی یک بار رسانه رسمی باشگاه استقلال این برد‌های یک - هیچ را شانسی و موفقیت پرسپولیس را به بادکنک قرمز تشبیه کرد.
چند سال بعد و با وارد شدن دیدگاه‌های منطقی‌تر مشخص شده این نه تنها نمی‌تواند شانسی و اتفاقی باشد که کاملا مبتنی بر برنامه‌ریزی است. فرهاد مجیدی این برنامه‌ریزی را همراه با گابریل پین دستیار ایتالیایی‌اش انجام می‌دهد و نتیجه هم گرفته است.
قهرمانی‌های پنج دوره اخیر پرسپولیس نشان داده یک تیم برای رسیدن به جام باید حداقل چیزی بین ۷۰ تا ۷۵ درصد امتیازات را بگیرد. استقلال با روندی که پیش گرفته فعلا از این میانگین امتیازی جلوتر است و حتی اگر کمی بلغزد هم می‌تواند به قهرمانی امیدوار باشد. هرچند بعید به نظر می‌رسد آبی‌ها با این فرم خوب در ادامه لیگ دچار مشکل شوند. تنها مساله‌ای که استقلال را تهدید می‌کند پا پس نکشیدن پرسپولیس است.
سرخ‌ها با توجه به روند خوب حریف هر طور شده بازی‌های خود را با برد پشت سر می‌گذارند و فاصله سه امتیازی را با رقیب حفظ می‌کنند. در جدولی که یادآور دهه هفتاد فوتبال ایران است، یعنی جایی که فقط دو تیم استقلال و پرسپولیس در کورس قهرمانی حضور داشتند، فعلا استقلال با ۴۴ امتیاز صدرنشین است و پرسپولیس با ۴۱ امتیاز دوم. با توجه به نتایج تیم سوم یعنی سپاهان عملا فقط سرخابی‌های پایتخت در ادامه برای قهرمانی در لیگ خواهند جنگید.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره