نماد آخرین خبر

حقیقی: سوپرجام با استقلال؟ هنوز که قهرمان نشده‌اند!

منبع
همشهري
بروزرسانی
حقیقی: سوپرجام با استقلال؟ هنوز که قهرمان نشده‌اند!

همشهری/ همیشه از قدیم گفته‌اند که جام حذفی جام شگفتی‌هاست و ما هم شگفتی‌ساز شدیم و فکر می‌کنم در حدود ۷۰ سال قدمت نساجی این اولین جامی بود که برای این تیم به ارمغان آوردیم و خوشحالم که من هم جزئی از این تاریخ هستم.
نماینده شهر خسته سرانجام در سطح اول فوتبال ایران به قهرمانی رسید و جام‌حذفی این رقابت‌ها را بالا سر برد. از روزهای اولی که نساجی به لیگ برتر رسید تا همین اواخر که این تیم قهرمان حذفی شد، یک بی‌قراری در نگاه مردم قائمشهر وجود داشت که حالا این بی‌قراری جای خود را به جشن و شادمانی توام با آرامش داده است. نساجی اتحاد را به مازندران برگردانده و حالا قهرمان شده است. نساجی‌چی‌ها درحالی عنوان قهرمانی جام‌حذفی را ازآن خود کردند که در رقابت‌های لیگ برتر عملکرد پرنوسانی را به ثبت رساندند و نکته تاسف‌آور اینکه در فصل جاری ورزشگاهی را هم برای میزبانی نداشتند اما به‌قول گلر مطرح و باتجربه تیم شمالی، نساجی با توجه به شرایط موجود تا اینجا هم به هدف خود رسیده است. بعد از قهرمانی نساجی در رقابت‌های جام‌حذفی این فرصت دست داد تا با دروازه‌بان پیشین تیم‌ملی که نقش به‌سزایی در راه قهرمانی نساجی داشت به صحبت بنشینیم. گفت‌وگو با علیرضا حقیقی را در ادامه می‌خوانید.
صحبت را از فینال جام حذفی مقابل آلومینیوم اراک آغاز کنیم. دیداری که منجر به قهرمانی نساجی شد.
بازی خیلی خوبی بود و مهم‌ترین اتفاق آن این بود که هواداران هر دو تیم خیلی پرشور در ورزشگاه حاضر شدند. از یک طرف هواداران خوب اراکی که با وجود آنکه تیم‌شان باخته بود ایستاده تیم خود را تشویق کردند و از سوی دیگر تماشاگران خونگرم نساجی که همه از تعصب آنها خبر دارند و می‌دانند که چطور با عرق و جنب‌وجوشی که در ورزشگاه دارند به نساجی انرژی می‌دهند و موفقیت تیم خود را به این شکل به همراه می‌آورند. در کل بازی خیلی خوبی بود و برعکس خیلی از دیدارهای فینال بازی خسته‌کننده‌ای را شاهد نبودیم که بخواهد حوصله هوادار را سر ببرد. درنهایت هم خدا را شکر می‌کنم که توانستیم بازی را ببریم و قهرمان شویم.
با وجود آنکه بازوبند کاپیتانی را بر بازو نمی‌بندی اما به نظر می‌رسد به خوبی نقش رهبری را در زمین ایفا می‌کنی تا جایی که نقش تو در این قهرمانی بسیار پررنگ است.
این تعارف لطف شماست اما حقیقت این است که در تیم ما موضوع کاپیتانی و بستن بازوبند خیلی مطرح نیست و اهمیتی ندارد. در هر صورت با وجود بازیکنی مانند مسعود شجاعی که نیازی به تعریف من ندارد یا بازیکنی مثل حامد شیری که سالیان سال است در نساجی بازی می‌کند و بچه قائمشهر به‌شمار می‌رود دیگر این مسائل که چه کسی بازوبند را در ترکیب تیم ببندد اهمیتی ندارد. من هم هر کاری که کردم انجام وظیفه بوده و خدا را شکر می‌کنم که ما را جلوی هواداران میلیونی نساجی روسفید کرد و من هم توانستم به نحواحسن انجام وظیفه کنم.

با وجود آنکه در لیگ برتر نتایج خیلی خوبی کسب نکردید و عملکردتان با نوسان همراه بوده اما در جام حذفی دگرگون شده و درنهایت با عنوان قهرمانی این رقابت‌ها را به پایان بردید.
همیشه از قدیم گفته‌اند که جام حذفی جام شگفتی‌هاست و ما هم شگفتی‌ساز شدیم و فکر می‌کنم در حدود 70 سال قدمت نساجی این اولین جامی بود که برای این تیم به ارمغان آوردیم و خوشحالم که من هم جزئی از این تاریخ هستم. درباره رقابت‌های لیگ هم باید عنوان کنم ما تیمی هستیم که تازه دور هم جمع شده‌ایم و این‌طور نیست که بگویم مثل خیلی از تیم‌های کارخانه‌دار و دولتی از بودجه‌های سنگین استفاده می‌کنیم این در حالی است که نساجی شخصی اداره می‌شود و مطمئنا در رقابت‌های لیگ کسی نمی‌تواند از تیمی مانند نساجی انتظار قهرمانی یا حتی کسب عنوان سهمیه را داشته باشد.
هرچند اگر این امر محقق شود خودش باز یک شگفتی محسوب می‌شود اما حرف منطقی این است که هر چقدر پول بدهی همان قدر آش می‌خوری. شما تیم‌های صنعتی و سایر تیم‌ها را ببینید که بالای ۳۰۰ میلیارد تومان برای تیم‌های خود خرج کرده‌اند و شاید جام نیاورند و رتبه‌شان هم خیلی در لیگ بالا نباشد. بنابراین نوسان ما هم طبیعی است در هر صورت یک مقدار مصدومیت و یک مقدار بد شانسی که همه اینها جزئی از فوتبال و جزئی از زندگی هستند باعث این نوسانات شدند اما هنوز ۶ هفته باقی‌مانده و خیلی از اتفاقات در این هفته‌های باقی‌مانده تعیین خواهد شد. برای رقابت‌های لیگ، من فکر می‌کنم اگر بتوانیم رتبه‌مان را تک‌رقمی کنیم با وجود کسب عنوان قهرمانی جام حذفی احساس‌ می‌کنم به چشم‌انداز و هدفی که می‌خواستیم رسیدیم.
البته همین الان هم با همین وضعیت قاعدتا به هدف رسیده‌ایم. ما یکی از تیم‌هایی هستیم که سال بعد در آسیا شرکت می‌کنیم و همین الان هم فکر می‌کنم کار خیلی بزرگی را انجام دادیم اما این‌طور هم نیست که بگوییم چون جام حذفی را قهرمان شدیم پس لیگ را بی‌خیال می‌شویم. خدا را شکر در تیم ما این حرف‌ها مطرح نیست و هیچ‌‌کس چنین تفکری را ندارد و ما بلافاصله بعد از قهرمانی حتی یک روز هم استراحت نکردیم و تمرینات خود را از سر گرفتیم و این نشان می‌دهد که تیم ما رقابت‌های لیگ را هم جدی گرفته و برای این مسابقات هم برنامه داریم.
حتما از فضای استان مازندران و شهر قائمشهر بعد از قهرمانی نساجی خبر داری که تا چند شب جشن و پایکوبی برپا بود.
بله، خدا را شکر می‌کنم که تمامی اعضای تیم توانستیم نقش کوچکی در شاد کردن دل مردم داشته باشیم چون این شادی و جشن حق آنها بود. مردمانی که خیلی زحمت می‌کشند و کمترین امکانات را دارند بیشترین دلخوشی آنها همین تیم است، آنها با نساجی زندگی می‌کنند و من این موضوع را از نزدیک لمس کردم و واقعا خدا را شکر می‌کنم. اگر یک هفته تمام هم در این استان و شهر قائمشهر جشن و پایکوبی بشود واقعا کم است. حق آنهاست که حالاحالا‌ها خوشحال باشند.
واقعا حیف این هواداران و تیم خوب نساجی نیست که یک ورزشگاه در خور نام این تیم وجود ندارد و حداقل در رقابت‌های امسال برای برگزاری رقابت‌های لیگ آواره شده و هر روز در یک شهر مسابقه می‌دهد؟
چرا واقعا از روز اول ما بحث‌مان همین بود. در جایی که معروف به سرسبزی است یک زمین چمن خوب و استاندارد وجود ندارد و این خودش جای تاسف دارد و خیلی بد است، البته منظور من کل استان مازندران است و فقط قائمشهر را نمی‌گویم. این استان حداقل باید سه استادیوم طراز اول داشته باشد. البته منظورم ورزشگاهی مانند ورزشگاه آزادی نیست اما ورزشگاهی مثل فولاد آرنا یا امام رضای مشهد یا خیلی از ورزشگاه‌های مدرن دیگر حق مردم مازندران است. باز هم خدا را شکر که آقای استاندار که به تازگی تشریف آوردند خیلی پیگیر این موضوع هستند. چند دقیقه با او هم‌کلام شدم و این‌طور فهمیدم که تمام هم‌وغم ایشان این است که یک ورزشگاه مدرن طبق دستور ریاست‌جمهوری هرچه سریع‌تر در استان مازندران ساخته شود، ضمن اینکه فکر می‌کنم تا دو ماه آینده حداقل ورزشگاه شهیدوطنی آماده خواهد شد مضاف بر اینکه من شنیدم که آقای سجادی، وزیر ورزش هم دستور دادند یک ورزشگاه خوب و مدرن دیگر هم در مازندران ساخته شود که امیدوارم این اتفاق بیفتد. این استان پتانسیل میزبانی مسابقات مختلف را دارد ضمن اینکه استعدادهای بی‌شماری هم دارد تا جایی که در تیم‌های پایه خودتان ببینید که چقدر از این استان بازیکن داریم و واقعا حیف است که زیرساخت نداشته باشد. امیدوارم همه دست‌به‌دست هم بدهند تا اتفاقات خوبی برای فوتبال مازندران بیفتد.
کمی هم درباره رفتارهای ساکت الهامی سرمربی نساجی صحبت کنیم. عده‌ای می‌گویند این رفتارها به تیم پرقدمت نساجی ضربه می‌زند اما برخی هم اعتقاد دارند این کارها حربه‌ای است برای موفقیت و نتیجه گرفتن، نظر خودت چیست؟
من واقعا نمی‌توانم درباره رفتارها و کردار کسی صحبت کنم و نظر بدهم، در هر صورت از قدیم گفته‌اند که صلاح مملکت خویش را خسروان دانند‌. آقای الهامی هم روز اول و دومش نیست که مربیگری می‌کند و سالیان‌سال است که مربیگری می‌کند و در این سه فصل دو قهرمانی جام‌حذفی را به‌دست آورده و از منی که در این عرصه تجربه ندارم خیلی تجربه بیشتری دارد و بهتر از من می‌داند که چه کاری می‌کند. من فکر می‌کنم درست است که خیلی جاها تند می‌شود اما نسبت به اول فصل که من آمدم خیلی بهتر شده هرچند رسانه‌ها هم نباید به این اتفاقات بیش از اندازه توجه کرده و روی آتش بنزین بریزند و آن را بزرگ‌نمایی کنند در هر صورت فوتبال است و آبستن حوادث. اگر فوتبال اروپا را هم ببینید مورینیو انگشت می‌کند در چشم مربی بارسلونا یا یک مربی دیگر یک نفر دیگر را هل می‌دهد، هرچند من این رفتارها را تایید نمی‌کنم و نمی‌گویم درست هستند اما به‌خاطر جو و استرسی که فوتبال دارد این رشته ورزشی همیشه آبستن حوادث است و امیدوارم ساکت الهامی در ادامه از این هم آرام‌تر شود.
برای ادامه فعالیت در فصل آینده چه تصمیمی گرفته‌ای. می‌خواهی با نساجی ادامه بدهی؟
الان که با شما صحبت می‌کنم هنوز 6بازی دیگر تا پایان فصل باقی‌مانده است، ان‌شاءالله این 6بازی هم سپری و لیگ تمام شود و ببینیم در ادامه چه اتفاقاتی می‌افتد.

بعد از درخشش دوباره تو در رقابت‌های جام‌حذفی دوباره گمانه‌زنی‌ها به سمت‌وسویی پیش رفته که شاید به تیم‌ملی دعوت شوی و چه‌بسا در جام‌جهانی۲۰۲۲ دوباره درون دروازه تیم‌ملی قرار بگیری. خودت چقدر این شانس را قائل هستی؟
بحث شانس مطرح نیست بلکه بحث این است که هرکسی که فوتبال بازی می‌کند آرزو دارد پیراهن تیم‌ملی را بپوشد و خدا را شکر که به ما عزت داد و سالیان‌سال پیراهن تیم‌ملی را بر تن کردم و در تورنمنت‌های بزرگ مثل جام‌جهانی و جام‌ملت‌ها نیز برای این تیم به میدان رفتم و مزه این اتفاق شیرین و خوشایند برای هر فوتبالیستی زیر زبان ما هست. الان هم مثل همه بازیکنان دیگر هدف و همه هم‌وغم من این است که دوباره پیراهن تیم‌ملی را بر تن کنم و درون دروازه این تیم قرار بگیرم. من همیشه گفته‌ام و اینجا هم می‌گویم سرمربی و کادر تیم‌ملی هر زمانی صلاح بدانند مثل یک سرباز در خدمت تیم‌ملی هستم و امیدوارم که این اتفاق بیفتد.
به بازی سوپرجام و احتمال یک رقابت دیگر بین نساجی و استقلال برسیم، در سه دیدار این فصل استقلالی‌ها را خیلی اذیت کردی و علاوه‌بر گرفتن ۴امتیاز در لیگ برتر و جام‌قهرمانی حذفی را هم از آنها گرفتی، درباره سوپرجام صحبت می‌کنی؟
مگر استقلال قهرمان شده است؟
خیر، قهرمان نشده اما شانس زیادی برای قهرمانی دارد!
درحال حاضر 6هفته تا پایان رقابت‌های لیگ برتر مانده و اجازه بدهید هر زمان تکلیف قهرمان لیگ برتر روشن شد درباره موضوع دیدار سوپرجام صحبت کنیم. فعلا اجازه بدهید قهرمان‌لیگ مشخص شود، بعدا درباره سوپرجام مفصل صحبت کنیم.
در اهدافت بازگشت به پرسپولیس هم قرار دارد؟
این صحبتی که می‌خواهم مطرح کنم از ارادتم به هواداران پرسپولیس که خانه اول من محسوب می‌شود چیزی کم نمی‌کند، اما الان من تحت قرارداد نساجی مازندران هستم و حرفه‌ای نیست که بخواهم از الان درباره فصل آینده یا تیم دیگری صحبت کنم. با همه این تفاسیر خود پرسپولیسی‌ها هم می‌دانند که جای آنها در قلب من است.
صحبت پایانی؟

بازهم از هواداران خوب و باتعصب نساجی تشکر می‌کنم، از آقای حدادیان ممنونم که در این چندسالی که به نساجی آمدند خیلی خوب این تیم را متحول کردند نمی‌گویم جزء تیم‌های تاپ هستیم اما به‌اندازه خودش نساجی حرفه‌ای شده و از لباس گرفته تا پرواز‌های چارتر و زمین تمرین تا بهترین هتل‌هایی که برای تیم گرفته می‌شود و استادیوم‌هایی که اجاره می‌شود تا در آنها بازی کنیم، همه اینها باعث شده است یک تیم حرفه‌ای باشیم. همچنین از کادرفنی و هاروت آبراهامیان، مربی دروازه‌بان‌های نساجی خیلی تشکر می‌کنم که نقش پررنگی در موفقیت من داشت. از کادر پزشکی تشکر می‌کنم چون بازیکنان مصدوم زیادی داشتیم اما آنها را به بازی‌های جام‌حذفی رساندند. همچنین از کادر تدارکات و همه زحمتکشان این تیم ممنونم و این موفقیت را یک‌بار دیگر به همه مردم مازندران و هواداران نساجی تبریک می‌گویم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره