نماد آخرین خبر

فلاح: کمیته برای پُز دادن خودش هم که شده خواسته‌های کشتی را برآورده کند

منبع
تسنيم
بروزرسانی
فلاح: کمیته برای پُز دادن خودش هم که شده خواسته‌های کشتی را برآورده کند

تسنیم/ قهرمان پیشین کشتی جهان گفت: پژمان درستکار نتایج خوبی گرفته و نشان داده که شَم مربیگری دارد اما همچنان سر حرفم در مورد انتخاب این سرمربی هستم.

اکبر فلاح در خصوص قهرمانی تیم ملی کشتی آزاد در مسابقات آسیایی و اینکه گفته می‌شود کشتی ایران فراتر از آسیاست و نباید دلخوش به این نتایج باشد، اظهار داشت: قهرمانی آسیا ارزشمند است، هرچقدر هم سطح کشتی آسیا کوچک باشد، ما دوست داریم که تیم‌های‌مان قهرمان شوند. شاید خیلی‌ها متوجه نشوند که با تیم اول‌مان به این رقابت‌ها رفتیم یا دوم و سوم‌مان. اگر تیم‌مان دوم شود مردم ناراحت می‌شوند و آنهایی که کارشناس نیستند نمی‌دانند ما با چه تیمی به این مسابقات رفتیم. این برای جامعه و کشتی ما خوب است که تیم‌های‌مان قهرمان شوند مخصوصا موقعی که کشتی‌گیرانی به عضویت تیم ملی درمی‌آیند که برای اولین بار این اتفاق می‌افتد.
وی ادامه داد: در مورد تیمی که به قهرمانی آسیا رفت نمی‌توانیم بگوییم تیم جوان و بی‌تجربه فرستادیم چون محمدحسین محمدیان در این تیم بود که در آستانه 30 سالگی است یا یدالله محبی که او هم 28-29 سال سن دارد. ملی‌پوشان ما در برخی اوزان جوان نبودند. ضمن اینکه در 74 و 65 کیلوگرم هم نفراتی را داشتیم که تجربه حضور در مسابقات جهانی را داشتند و کم تجربه محسوب نمی‌شوند. کشتی‌گیر 65 کیلوی ما جوان هست اما ناپخته نیست.
فلاح با اشاره به اینکه اعزام قهرمانان کشور به مسابقات قهرمانی آسیا کار خوبی بود، تصریح کرد: کشتی‌گیرانی که قهرمان کشور شدند در لیست اعزام قرار گرفتند و این برای کشتی ما خوب بود که مربیان و رئیس فدراسیون روی حرف‌شان ماندند. ضمن اینکه سطح مسابقات هم پایین نبود. در آسیا ما همیشه اول بوده‌ایم، به ندرت دوم یا سوم هم شدیم اما کم پیش می‌آید. قبلا 7-8 مدال هم طلا گرفته‌ایم. همیشه سطح آسیا همین بوده و امسال هم سطح مسابقات خوب بود.
سرمربی پیشین تیم جوانان در مورد اینکه از جهانی نروژ به این طرف برخی از حریفان سنتی خود را قبلا همه کشتی‌گیران‌مان مقابل آنها شکست می‌خوردند را از پیش‌رو برداشته‌ایم، خاطرنشان کرد: این موضوع بیشتر مربوط به وزن 74 کیلو بود که جردن باروز آمریکایی چند کشتی‌گیر ما را شکست داد و خیلی از بچه‌ها فکر می‌کردند او شکست ناپذیر است، البته که چندین مدال جهانی و المپیک در کارنامه دارد ولی برخی مقابل او واقعا بد کشتی می‌گرفتند و برخی به او نزدیک بودند اما در لحظه خوب عمل نکرده و به باروز باختند. یا 86 کیلو که حسن یزدانی یک بار حریف آمریکایی را دست کم گرفت یا آن لحظه را خوب شروع نمی‌کرد و به این شکل بود که سه بار به او باخت اما در مسابقات جهانی اخیر توانست خوب و سرحال کشتی گرفته و او را شکست دهد.
وی افزود: همیشه اینطور نبوده که به یکسری حریف ببازیم، کشتی‌گیر هندی خیلی پخته شده و مدال‌دار بود‌ اما کشتی‌گیر جوان ما خیلی شجاعانه با او کشتی گرفت و به اسم و عنوان او نگاه نکرد. جوانان ما باید عموزاد را الگو کنند، اگر حریف اسم و عنوان دارد، نباید برای باخت نزدیک و یا خوب کشتی گرفتن و باختن بروند، باید هم خوب کشتی بگیرند و هم به برای برد بروند.
فلاح که پیش از این عنوان کرده بود به لحاظ نوبتی، سرمربیگری تیم ملی آزاد نباید به پژمان درستکار سپرده می‌شد، در خصوص کارنامه این مربی تا کنون عنوان کرد: آن موقع گفتم که در این خصوص رفیق‌بازی شده و نوبت هم رعایت نشده، حرف من این بود که یکی که سرمربی تیم ملی بزرگسالان می‎‌شود باید در رده‌های پایین‌تر مثل نوجوانان و جوانان سرمربیگری کند و بعد به تیم ملی بزرگسالان برسد. حرفم این بود که سلسله مراتب طی نشد و هنوز هم پای حرفم هستم. ضمن اینکه هنوز وارد چالش اصلی نشده است، اما مدال‌هایی که تیم او تا اینجا آورده نشان می‌دهد که مربیگری بلد است و شم مربیگری را دارد. اگر جای او مثلا علیرضا رضایی یا رضا یزدانی و دو مربی دیگر هم بودند می‌توانستند شبیه به این مدال‌ها را بگیرند. خوب بودن درستکار صرفا به این معنی نیست که بقیه نمی‌توانستند این نتایج را بگیرند، ما مسابقات جهانی و بازی‌های آسیایی را در پیش داریم و حتما باز هم می‌تواند در این دو رویداد موفق عمل کند.
این مربی سازنده در باشگاه کارگران تهران تاکید کرد: پژمان درستکار تا همین جا نمره قبولی گرفته و توانسته تیم را خوب هدایت کند. بعضی‌ها تیم خوب دست‌شان بوده و حتی در مسابقه سطح پایین هم بد ظاهر شدند، او بد کار نکرد و امیدوارم در جهانی و بازی‌های آسیایی نتیجه بگیرد.
قهرمان سابق کشتی جهان در مورد اینکه برخی این نتایج را به فدراسیون قبلی نسبت می‌دهند، اظهار داشت: هیچ ایرادی ندارد. این فدراسیون هم سهمی از موفقیت‌ها به آن فدراسیون بدهد چیزی از آنها کم نمی‌شود. اگر باختند هم آن فدراسیون سهم دارد. اگر این را می‌گویند درست گفته‌اند. امیرحسین زارع، حسن یزدانی، کامران قاسم‌پور که الان به بار نشستند ثمره تیم نوجوانان قدیم بودند. این حرف هیچ ایرادی ندارد. این فدراسیون هم در نتایج فدراسیون بعدی سهم دارد، باید این حرف‌ها را تحمل کرد.
فلاح در پاسخ به این سوال که به اعتقاد او باتوجه به فاصله نزدیک بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی، تیم اصلی کشتی ایران به کدام رویداد اعزام شود؟، گفت: به نظر من هم جهانی مهم‌تر است و اگر کمیته ملی المپیک می‌خواهد ثمره کارش را آنجا ببیند و پُز این را بدهد که در رتبه‌ای بالاتر قرار گرفته، باید با فدراسیون کشتی همکاری و خواسته‌های فدراسیون را برآورده کند. اگر که برایشان مهم نیست پس تیم اول کشتی باید به جهانی برود و نفرات دوم راهی بازی‌های آسیایی شوند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره