logo

وزیر ورزش دیر وارد عمل شد/ دلخوش به صعود نباشیم

منبع
آنا
بروزرسانی
وزیر ورزش دیر وارد عمل شد/ دلخوش به صعود نباشیم

آنا/ کارشناس فوتبال گفت: تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نه تنها بختی برای صعود ندارد بلکه باید امیدوار باشیم در این بازی‌ها شکست‌های فاجعه باری برای تیم اسکوچیچ رقم نخورد.
هومن افاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه ورزش خبرگزاری آنا، در مورد نمایش دور از انتظار تیم ملی فوتبال ایران در دیدار تدارکاتی با الجزایر اظهار کرد: حریف تیم ملی هر چند به جام جهانی صعود نکرد اما از تیم‌های قابل اعتنا در قاره آفریقا بوده و حریف سرسختی برای تیم ملی محسوب می‌شود. الجزایر چند بازیکن مطرح خود را در اختیار نداشت و سرمربی این تیم بیشتر از نفراتی بازی گرفت که کمتر یا اصلاً از ابتدا در ترکیب تیم ملی کشورشان به میدان نرفته بودند. تیم ملی ایران هم غایبانی داشت اما تیم‌تر بود و نسبت به ترکیب اصلی جای خالی محمدحسین کنعانی‌زادگان، شجاع خلیل زاده و وحید امیری دیده شد. میلاد محمدی، سامان قدوس و کریم انصاری فرد هم غایب بودند اما غالباً بازیکن اصلی نبودند. نمایشی که در این مسابقه داشتیم قابل قبول نبود و الجزایر چالشی جدی را برای ایران ایجاد کرد. جای شکر دارد بالاخره تیم ملی یک بازی تدارکاتی برگزار کرد هر چند با حریف بازی داشت که شکل بازی‌اش شباهتی به هیچ یک از تیم‌های همگروه ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نداشت.
دلخوش به صعود نباشیم
وی ادامه داد: به نظرم شرایط تیم ملی اصلاً خوب نیست و هر چند بیان جملات منفی تأثیر خوبی روی این تیم ندارد اما بهتر است تا مردم را از وضعیت فعلی آگاه کنیم. تیم ملی فوتبال ایران اگر به بهترین شکل ممکن دوران آماده‌سازی را پشت سر می‌گذاشت و در فرمی به مراتب عالی‌تر نسبت به دیدارهای انتخابی وارد قطر می‌شد اندک بختی برای صعود به مرحله حذفی جام جهانی داشت اما با روندی که پشت‌سر گذاشته‌ایم نباید به مردم دروغ گفت و امید واهی برای آنها ایجاد کرد. اصلاً وضعیت جالبی نداریم و یکی از بهترین فرصت‌ها برای برگزاری دیدارهای تدارکاتی را با انجام تنها یک بازی به پایان بردیم. تیم ملی ایران پیش از این هم در ادوار قبلی جام جهانی با انجام سه بازی و وداع با مسابقات راهی کشور خود می‌شد. این بار هم نباید اصلاً دلخوش به صعود بود و با چنین وضعی که مسیر آماده‌سازی را پشت سر می‌گذرانیم باید امیدوار به ارائه نمایش آبرومندانه باشیم.
فرصت کمی برای تیم ملی باقیمانده است
کارشناس فوتبال خاطرنشان کرد: باید سطح توقع مردم را پایین بیاوریم و آنها به این آگاهی برسند که صعود زودهنگام به جام جهانی دلیلی بر کسب موفقیت در مصاف با رقبای مرحله نهایی نیست. اگر به مردم دروغ بگوییم با انجام اولین بازی، آنها پی به قدت واقعی تیم ملی می‌برند و از تصویرسازی غلطی که برای آنها ایجاد شده به شدت ناراحت و دلخور خواهند شد. تیم ملی مناسب‌ترین فرصت را برای آماده‌سازی از دست داد و بلندترین فیفا دی برای انجام بازی‌ها تدارکاتی با برگزاری دیدار با الجزایر به پایان رسید. تا شروع مسابقات در قطر دو فرصت برای انجام بازی‌های تدارکاتی داریم. ۲۲ تا ۲۷ سپتامبر (۳۱ شهریور تا ۵ مهر) آخرین فیفا دی تا جام جهانی است که به نظرم یک بازی دوستانه بیشتر نخواهیم داشت و امکان انجام دو بازی نیست چون ملی‌پوشان یک تا دو روز فرصت نیاز دارند تا تمرین کنند و سپس به میدان بروند. پیش از شروع جام جهانی هم در نهایت ۱۰ تا ۱۱ روز به تیم‌ها اجازه می‌دهند خود را آماده کنند که در آن زمان هم بیش از یک بازی نمی‌توان انجام داد چون سرمربی به دنبال آن خواهد بود تا برنامه‌های تمرینی خوبی برگزار کند و استراتژی‌های مدنظرش را برای مصاف با حریفان مشخص کند.

وزیر ورزش دیر وارد عمل شد
وی درباره اینکه وزیر ورزش و جوانان اعلام کرده از رئیس جمهور دستور دارد تا همه امکانات در اختیار ملی‌پوشان فوتبال قرار بگیرد، عنوان کرد: آقای سید حمید سجادی دیرتر از موعد وارد عمل شد و در پایان بهترین زمان ممکن برای آماده‌سازی تیم ملی قصد انجام کارهای بزرگی را دارد. کاری از دست کسی بر نمی‌آید و تنها باید اقداماتی اجرایی شود که اوضاع از این بدتر نشود. تیمی که می‌توانست در اردوی تدارکاتی خود سه بازی دوستانه برگزار کند تنها یک بازی با حریفی انجام داد که نوع بازی‌اش مشابه تیم‌های همگروه نیست. مسئولیتی که بر دوش فدراسیون فوتبال بوده تدارک صحیح تیم ملی است اما این اتفاق رخ نداد و نارضایتی ملی‌پوشان کاملاً مشهود بود. دراگان اسکوچیچ هم ناراضی بود و اگرچه با سیاست حرف شد تا مشکلات درون خانوادگی حل شود اما به راحتی قابل تشخیص بود که از این نوع آماده‌سازی ناراضی است و نمی‌خواهد تیمش را با شرایطی نامساعد به قطر ببرد.
اسکوچیچ مسئول هماهنگی بازی تدارکاتی نیست
افاضلی درباره اینکه برخی معتقدند کارلوس کی‌روش توانست با انتقادات خود مسئولان فدراسیون فوتبال را مجاب به برگزاری دیدارهای تدارکاتی کند، بیان کرد: کی روش در دومین دوره‌ای که با تیم ملی به جام جهانی صعود کرد ارتباطات ورای فوتبال داشت و با کمک مسئولان دولتی توانست بازی‌هایی را هماهنگ کند که تیمش بدون بازی نماند. اشکالات را نباید گردن دراگان اسکوچیچ بیندازیم چون وظیفه او برقرار کردن دیدارهای تدارکاتی نیست و تنها می‌تواند لیست حریفان مدنظرش را به مسئولان فدراسیون فوتبال بدهد تا آنها نسبت به انجام بازی دوستانه اقدام کنند. اینکه بخشی از فدراسیون ناکام در برگزاری دیدار تدارکاتی بوده و تنها یک بازی فراهم شده بر گردن سرمربی کروات تیم ملی نیست. با توجه به اینکه بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ هم به خاطر شرایط آب و هوایی قطر در خلال لیگ‌های فوتبال برگزار می‌شود هم مانع از آن می‌شود تا همچون دوره گذشته لیگ داخلی تعطیل شود و زمان زیادی برای برگزاری اردو نداریم چون شاکله اصلی این تیم را لژیونرها تشکیل می‌دهند. بنابراین نه تنها نباید به صعود امیدوار باشیم بلکه باید نگران این موضوع باشیم که در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فاجعه رخ ندهد و شکست‌های سنگینی را متحمل نشویم چون حریفان با انجام بازی‌های تدارکاتی فراوان و اردوهای آماده‌سازی بسیار بهتری به قطر می‌آیند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره