logo

مقصد جدید سربازهای لیگ برتر مشخص شد

منبع
ورزش 3
بروزرسانی
مقصد جدید سربازهای لیگ برتر مشخص شد

ورزش 3/ مسئول کمیته نقل‌وانتقالات سازمان لیگ توضیحاتی را در خصوص بازه نقل‌وانتقالات و شرایط بازیکنان سرباز برای فصل آینده مطرح کرد.
 پس از اعلام آرای کمیته انضباطی در خصوص دو دیدار صنعت نفت - هوادار و نساجی - تراکتور و تکمیل شدن جدول لیگ بیست و یکم، سرانجام روز گذشته سازمان لیگ به صورت رسمی زمان نقل‌وانتقالات تابستانی لیگ برتر و لیگ یک را اعلام کرد.
فریبرز محمودزاده امروز در گفت‌وگو با رادیو تهران درباره تعیین این زمان و دلیل وجود اختلاف ۷۲ ساعته در پایان پنجره لیگ برتر و لیگ توضیح داد و همچنین به بازیکنان توصیه کرد در صورت لزوم از سنوات تحصیلی استفاده کنند تا مشمول خدمت سربازی نشوند.
* بازه نقل و انتقالات شامل هفته های ابتدایی لیگ هم می‌شود
با توجه به آرای انضباطی که در خصوص دو بازی لیگ برتری اعلام شد و جدول لیگ کامل شد، از نظر قانونی فصل به اتمام رسید‌. چون فصل به اتمام رسید ما از عصر دیروز می‌توانستیم برای اعلام زمان نقل و انتقالات اقدام کنیم. از امروز ۲۳ خرداد ماه زمان نقل و انتقالات تابستانی لیگ برتر آغاز شده و ۹ شهریور ماه پایان این پنجره نقل و انتقالاتی است. این پنجره طوری طراحی شده که با توجه به اعلامی که آقای مهدی برای شروع فصل لیگ برتر داشتند، ۳ الی ۴ هفته مسابقات لیگ برتر را هم شامل می‌شود. به این ترتیب که اگر بازیکنی حتی در هفته های آغازین لیگ برتر در باشگاهش بازی کند اما با باشگاه خودش برای جدایی به توافق برسد (نه فصل یک طرفه، بلکه اقاله) این با شرط آیین نامه نقل و انتقالات می‌تواند جذب باشگاه دوم شود. یا اگر بازیکنی در هفته های ابتدایی جذب نشد بتواند این فرصت را داشته باشد که تا هفته سوم یا چهارم لیگ برتر برای باشگاه جدید اقدام کند.
* دلیل اختلاف زمان پایان نقل و انتقالات لیگ برتر و لیگ یک؟

سال ها است که آیین نامه اجرایی مسابقات لیگ یک با لیگ برتر یکی است و در واقع فضای برگزاری لیگ برتر و لیگ یک مشابه است هر چند لیگ یک باید خیلی تلاش کند تا خودش را به استاندارد های لیگ برتر برساند اما در خصوص نقل و انتقالات همیشه پنجره را با چند روز اختلاف طراحی می‌کنیم که اگر بازیکنی بخاطر پیدا نکردن تیم یا عدم توافق خواست از باشگاه خودش جدا شود، ۷۲ ساعت فرصت داشته باشد که جذب باشگاه های لیگ یک بشود؛ در واقع ریزش بازیکنان لیگ برتر به لیگ یک. نقل و انتقالات لیگ یک هم از ۲۶ خرداد آغاز می‌شود و ۱۲ شهریور به پایان می‌رسد.
* نیم فصل لیگ یک هم پیش از جام جهانی به پایان می‌رسد
ما از ۷۲ ساعت تا یک هفته را می‌توانستیم مدنظر قرار بدهیم اما تجربه نشان داده که حتی گاهی بازیکنان و باشگاه ها از ۲۴ یا ۴۸ ساعت هم به بهترین نحو استفاده می‌کردند. ۷۲ ساعت می‌تواند فضایی منطقی باشد. اگر مدت بیشتر بود فضای بیشتری برای جذب پیدا می‌کردند اما تجربه ما نشان داد که این زمان کافی است. سه فصل قبل ما فقط ۲۴ یا ۴۸ ساعت زمان داشتیم اما در همان مدت هم بازیکنان و باشگاه ها توانستند از فضا استفاده کنند چون بازیکنی که تیم پیدا نکرده، اگر بیشتر از این زمان را از دست بدهد عملا از فضای مسابقاتی خارج می‌شود. همچنین ما نباید نقل و انتقالات لیگ یک را به حدی با لیگ برتر فاصله بیندازیم که در برگزاری لیگ یک دچار مشکل شویم؛ زمان نقل و انتقالات لیگ برتر و لیگ یک در یک بازه است و ما باید زمان مسابقات را هم به گونه ای طراحی کنیم که همانطور که آقای مهدی تاکید دارند، نیم فصل مسابقات در جام جهانی باشد. لیگ یک هم باید به همی نشکل باشد و ما به همین دلیل به تیم ها هشدار دادیم که بدانند لیگ یک هم با اختلاف یک هفته ای از لیگ برتر آغاز خواهد شد که انشاالله هفته هفدهم قبل از شروع جام جهانی به اتمام برسد.
* جام جهانی یک کلاس آموزشی است
جام جهانی یک آوردگاه و کلاس آموزشی است و انشاالله لیگی نباشد تا همه بتوانند با تمرکز برای سفر به قطر برای جام جهانی یا استفاده از مسابقات به عنوان کلاس آموزشی اقدام کند و بازی ها را ببینند.
* بازیکنان سرباز به ملوان می‌روند
با توجه به اینکه تیم خوب فجر شهید سپاسی شیراز به لیگ یک سقوط کرده، در لیگ برتر با توجه به صعود تیم ملوان بندرانزلی که زیر مجموعه نیروی دریایی است، این تیم قادر خواهد بود که از فضای نیرو های مسلح استفاده کند و برای بازیکنان سرباز اقدام کند اما در خصوص اینکه یک بازیکن چه مقطعی سرباز شود نکاتی وجود دارد. فصل قبل پیرامون دو بازیکن استقلال حواشی مطرح شد اما باید بگویم سازمان لیگ و فدراسیون در برخی مسائل نه تنها حق دخالت ندارد بلکه مجری نهاد های بالا دستی از جمله نیرو های مسلح است. همه ما دوران سربازی را گذرانده‌ایم و امیدوارم این موضوع باعث ایجاد دلخوری نشود‌.
* بازیکنان سنوات تحصیلی بگیرند
اگر باشگاه یا بازیکنی می‌خواهد وارد فضای سربازی نشود باید سنوات تحصیل بگیرد؛ اگر من لیسانس هستم و می‌خواهم سربازی نروم باید سنوات کارشناسی ارشد بگیرم؛ زمانی که سنوات کارشناسی ارشد بگیرید باز هم مجوز فعالیت ورزشی در تیم غیر نظامی دارید چون دانشجو هستید. در خصوص بازیکنان استقلال هم آنها می‌توانستند سنوات دوره دکتری را بگیرند اما در غیر این صورت اگر سنوات تحصیلی پر شود بازیکن مجاز به همراهی تیم ها نیست. این قوانین نیرو های مسلح است و ما هم از این امر مستثنی نیستیم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره