تسنیم/ معرفی معیارهای جدید از سوی نشریه فرانس فوتبال برای انتخاب نامزدهای کسب توپ طلا باعث کنار گذاشته شدن تعدادی از ستاره‌های معروف شده است.
غیبت لیونل مسی در فهرست 30 نفره اولیه نامزدهای کسب توپ طلا، غافلگیرکننده‌ترین نکته در مورد این فهرست بوده که البته به جز او غایبان بزرگ دیگری مانند نیمار، تونی کروس و دیوید آلابا هم داشت. نشریه اکیپ فرانسه در توضیح دلیل جا ماندن این چند نفر از فهرست فرانس فوتبال دلایلی را ذکر کرد که یکی از آنها تغییر معیارهای انتخاب نامزدهای کسب این جایزه بود.
بحث معیارهای فرانس فوتبال از چند فصل قبل هم برای خیلی‌ها موضوعی مبهم بود به خصوص در آن فصولی که گزینه‌ای خلاف پیش‌بینی رسانه‌ها به عنوان برنده معرفی می‌شد.
طبق گزارش نشریه اکیپ؛ اولین و مهمترین معیار فرانس فوتبال برای انتخاب نامزدهای توپ طلا عملکرد انفرادی و تأثیرگذار بازیکن بر عملکرد تیمش در مسیر کسب موفقیت بوده است. دقیقاً به همین دلیل بوده که لیونل مسی از فهرست نامزدها کنار گذاشته شد، چرا که در مسیر قهرمانی پاری‌سن‌ژرمن در لوشامپیونه گل‌های زیادی نزد و جزو تأثیرگذارترین بازیکنان تیمش نبود. این موضوع در لیگ قهرمانان اروپا و به خصوص بازی مقابل رئال مادرید در مرحله یک هشتم نهایی مشهود‌تر بود.
دومین معیار فرانس فوتبال برای انتخاب نامزدها عملکرد تیمی‌هایی بوده که یک بازی در آن بازی می‌کند. این موضوع هم دلیلی دیگری برای عدم حضور مسی در فهرست نامزدهای توپ طلا بوده است. PSG اگرچه قهرمانی فرانسه شد اما قهرمانی در رقابت‌های داخلی با توجه به تفاوت قدرت اقتصادی و فنی این تیم نسبت به دیگر تیم‌های لیگ فرانسه، کمترین چیزی است که از پاریسی‌ها انتظار می‌رفت و حذف زودهنگام آن از لیگ قهرمانان اروپا و ناکامی‌اش در جام حذفی فرانسه، موفقیت آن در لیگ را کمرنگ کرد. شاید کریستیانو رونالدو - یکی از 30 نامزد اولیه توپ طلا - هم با منچستریونایتد هیچ جام نبرده باشد و حتی همان یک جام مسی را هم کسب نکرد اما تأثیرگذاری او بر بازی تیمش و آمار او بسیار بهتر از مسی بود.
سومین و آخرین معیار برای انتخاب نامزدهای توپ طلا از سوی فرانس فوتبال نیز مربوط به ویژگی‌های شخصیتی و روحیه جوانمردی در بازی اوست. مسی برخلاف دو معیار قبلی، در این بخش نمره خوبی از فرانس فوتبال گرفت اما این موضوع درباره 30 نامزدی که در فهرست قراردارند هم صدق می‌کند. در حقیقت این معیار به این جهت از سوی فرانس فوتبال مورد توجه قرار می‌گیرد تا از ورود بازیکنان دارای وجهه منفی به فهرست نامزدها و به تبع تأثیر منفی آن بر ارزش مراسم توپ طلا جلوگیری شود.
به این ترتیب مهمترین تغییر صورت گرفته در معیارهای فرانس فوتبال حذف عامل «حرفه و سابقه بازیکن» برای انتخاب نامزدها باشد که باعث خواهد شد که فهرست نامزدها از انحصار یک عده خاص از بازیکنان خارج شود.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید