ایرنا/ فوتبالیست‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر می‌توانند با استفاده از نرم‌افزاری به نام «فیفا پلیر اپ/FIFA Player App»، عملکرد خود را در داخل زمین بازی ارزیابی کنند.
فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) با راه‌اندازی برنامه‌ای مبتنی بر داده‌های بازیکنان حرفه‌ای فوتبال و با همکاری فیف‌پرو (اتحادیه فوتبالیست‌های حرفه‌ای جهان)، این امکان را به بازیکنان حاضر در جام جهانی قطر می‌دهد تا عملکرد خود را در داخل زمین مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند.
براساس یافته‌های یک تحقیق، بازیکنان فوتبال به شدت نسبت به عملکرد خود در طول بازی‌ها علاقه‌مند بوده و خواستار دسترسی آسان به اطلاعات و داده‌های عملکرد خود هستند؛ در نتیجه این نرم‌افزار جدید این فرصت را در اختیار تمام بازیکنان قرار می‌دهد تا بلافاصله پس از بازی، به داده‌های عملکرد خود دسترسی پیدا کنند.
داده‌های جمع‌آوری شده شامل معیارهایی از قبیل حرکت یک بازیکن برای دریافت توپ، شکسته شدن خط دفاعی حریف با پرس کردن حریف در زمان مالکیت توپ، است.
در این نرم‌افزار، معیارهای عملکرد فیزیکی جمع‌آوری شده از طریق دوربین‌های مجهز به سیستم ردیابی تعبیه شده در ورزشگاه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله این معیارها می‌توان به مسافتی که یک بازیکن دویده، تعداد حرکات یک بازیکن با سرعت ۲۵ کیلومتر بر ساعت و حداکثر سرعت بازیکنان اشاره کرد؛ معیارهایی که همگی روی نقشه موقعیتی-حرارتی نمایش داده می‌شود.
در ادامه، این داده‌ها با تصاویر بازی تطبیق داده شده و بازیکنان را قادر می‌سازد تا تمام لحظات کلیدی عملکرد خود در میدان را با جزئیات و از زوایای مختلف نظاره کنند.
بازیکنان می‌توانند به محض ورود به قطر برای حضور در جام جهانی، این نرم افزار را دریافت و روی گوشی هوشمند خود نصب کنند.
رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ که برای نخستین بار در یک کشور عربی و فصل زمستان برگزار خواهد شد، از ۲۹ آبان آغاز می‌شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید