ورزش 3/ دروازه‌بان اسبق پرسپولیس با مثبت ارزیابی کردن شرایط تیم ملی طی دو بازی تدارکاتی اخیرش، مدعی است شاگردان کی‌روش در جام جهانی نیز قادر به انجام کار بزرگی خواهند بود.
مهدی واعظی دروازه بان اسبق پرسپولیس درباره عملکرد تیم ملی در بازی با سنگال گفت:  من دقایق اولیه بازی را از دست دادم ولی با توجه به آنچه که خصوصاً در نیمه دوم دیدم طبق روال معمول اردوهای این چنینی بازی‌های دوم و بازی‌هایی که چند روز از شروع اردو می‌گذرد با مشکلات بدنی از سوی بازیکنان همراه می‌شود و این موردی است که در بازی روز گذشته دیدیم و بازیکنان تحت فشار اردوی احتمال سختی که در جریان بود با افت بدنی مواجه شده بودند که این با توجه به نزدیک بودن جام جهانی طبیعی است و امیدوارم برای مسابقات به مرز آمادگی برسند.
وی ادامه داد: مشکل دیگری که در تیم وجود داشت کمی از هم گسیختگی و بی نظمی در سازماندهی دفاعی تیم بود که بخش عمده‌ای از آن مربوط به تغییر نفرات بود که صورت گرفته بود. نبود بیرانوند در دروازه و همینطور شجاع خلیل زاده، هماهنگی ایجاد شده بین سه ضلعی گلر و دو مدافع میانی که از ارکان اصلی ساختار دفاعی یک تیم است به هم خورده بود و این طبیعی است و بخشی از آن هم تغییر تفکرات تیم ملی با توجه به رفتن اسکوچیچ و آمدن کی‌روش است و مدتی زمان می‌برد تا ساختار دفاعی جدید تر تفکر بازیکنان شکل بگیرد.
گلر اسبق تیم ملی در مورد عملکرد حسینی در بازی با سنگال توضیح داد: من عملکرد خوبی از حسینی دیدم و روی موقعیت‌هایی که ایجاد شد واکنش های به موقع داشت. او نشان داد شرایط روحی و انگیزشی مناسبی دارد و از لحاظ بدنی هم آماده است و این پوئن مثبتی برای او بود و چند موقعیت خوب از حریف گرفت. با وجود عملکرد خوب حسینی و خوشحالی بابت اینکه چند گلر خوب و آماده در تیم ملی داریم به نظرم در جام جهانی تجربه ملی خیلی مهم است و برای همین به نظرم خود بیرانوند باید گلر اصلی در مسابقات باشد. هم بحث تجربه مطرح است و هم هماهنگی که با زوج کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده دارد خیلی به نظم و سازماندهی دفاعی ما کمک می‌کند.
واعظی در مورد عملکرد کی‌روش از زمان بازگشتش به نیمکت تیم ملی گفت: یک اتفاق مثبتی که در مورد کی‌روش دیدم کنار زدن اختلافات و مسائل شخصی بود و روحیه تیمی را به ما برگرداند. من فکر می‌کردم اگر کی‌روش بیاید چند بازیکن به دلیل مسائلی دعوت نخواهند شد و برای مثال شجاع خلیل زاده را نام می‌برم که یکی از بهترین مدافعان حال حاضر فوتبال ایران است و حیف بود اگر به خاطر اختلافات شخصی دعوت نمی‌شد ولی کی‌روش نشان داد تمرکز و هدفش فقط موفقیت تیم است و مسائل شخصی را وارد تیم نمی‌کند و همین باعث می‌شود همبستگی و روحیه تیمی که شاید کمی در تیم ملی کمرنگ شده بود و صحبت‌هایی از دودستگی که صورت گرفته بود و البته من قبول ندارم و فقط کمی دلخوری شاید صورت گرفته بود هم حل می‌شود و یک تیم یک دست و یک دل و یک هدف در جام جهانی خواهیم دید.
گلر اسبق تیم ملی در مورد اینکه تیم ملی در دو بازی سخت تنها یک گل دریافت کرد گفت: سازماندهی دفاعی منسجم در تیم هایی مثل ایران که بازی‌های بزرگی در پیش دارند فاکتور بسیار مهمی است. ما باید واقع بین باشیم که جلوی تیم های پرمهره بهترین روشمان این است که سازماندهی دفاعی مناسبی داشته باشیم و بتوانیم مسیرهای نفوذ حریفان را مسدود کنیم و در درجه دوم روی تک موقعیت‌ها هوشیار باشیم و بتوانیم به گل برسیم و در این دو بازی نشان دادیم چنین روحیه‌ای در تیم در جریان است و فقط کمی هماهنگی با تفکرات کی‌روش باید بیشتر شود. همین که در دو بازی مهم توانستیم تیم های پرمهره را کنترل کنیم و مهاجمان بزرگی مثل سوارز و سادیو مانه را زمین گیر کردیم یعنی پتانسیل این را داریم که مقابل تیم‌های بزرگ عملکرد قابل قبولی به نمایش بگذاریم. با وجود همه ضعف هایی که عنوان شد در دو بازی فقط یک گل دریافت کردیم که آن هم روی اشتباه بازیکن خودی بود و این آمار و عملکرد مثبتی است.
واعظی در پایان در مورد نتایج رقبای ایران در جدال‌هایی که پشت سر گذاشته‌اند گفت: امیدوار بودن که همیشه خوب است و باید امیدوار باشیم ولی دلیل امیدواری ما نباید نتایج اخیر آمریکا و ولز و انگلیس باشد. در دیدارهای تدارکاتی یا مسابقات جام ملت‌ها که حکم همان بازی تدارکاتی را برای تیم های اروپایی دارد نمی‌توان خیلی به وضعیت تیم‌ها استناد کرد. تیم‌ها دوره آماده سازی خود را سپری می‌کنند و ممکن است به دنبال امتحان کردن شیوه های مختلف باشند و به اندازه جام جهانی این دیدارها قطعاً برایشان جدی نیست و نباید اینطور حساب کنیم که اگر انگلیس امروز باخت یعنی شرایط بدی دارد و با این تفکر بخواهیم وارد شویم در جام جهانی بدجور غافلگیر خواهیم شد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید