خبرآنلاین/ فصل ۱۴۰۱ لیگ برتر والیبال از ۶ مهر(چهارشنبه) کار خود را با حضور ۱۴ تیم آغاز کرد و در اولین روز  ۵ بازی در شهر های تهران، گرگان، یزد(دو دیدار) و اصفهان آن هم بدون تماشاگر برگزار شد.
شروع فصل جدید لیگ برتر والیبال سرشار از بی نظمی بود. در همان روز ابتدایی سازمان لیگ فدراسیون والیبال در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مسابقه دو تیم لبنیات هراز آمل و ایفا سرام اردکان که قرار بود در آمل به مصاف یکدیگر بروند به تعویق افتاده است و زمان برگزاری این دیدار و مسابقه دو تیم شهرداری ارومیه و شهرداری گنبد در چارچوب هفته نخست، متعاقباً اعلام خواهد شد. همچنین زمان آغاز مسابقه خانه والیبال تهران از ساعت ۱۶ به ۱۵ تغییر یافت. انتظار می‌رفت لیگ برتر با آمادگی و بدون خطا در روز افتتاحیه پیگیری شود ولی گویا سازمان لیگ خیلی برای شروع مسابقات آماده نبوده است.
لیگ برتر ۱۴۰۱ به خاطر حضور نماینده ایرانی قاره آسیا در قهرمانی باشگاه های جهان یک ماه زودتر از سال قبل آغاز شد ولی هم‌چنان تعویق دو بازی در روز اول توی ذوق می‌زند.
لیگ امسال شرایط خاص خودش را دارد، قهرمانی باشگاه های جهان و انتخابی المپیک در سال ۲۰۲۳ شرایطی را ایجاد کرده که باید از مصدومیت بازیکنان ملی‌پوش و مهم لیگ در طول مسابقات جلوگیری شود و شاید در همین راستا بود که سازمان لیگ نگاه جدی‌تری نسبت به استاندارد سازی سالن ها کرد. نکته ای به گفته باشگاه ها باید زودتر از این ها اعلام می‌شد تا مسئولین تیم ها فرصت اصلاحات را داشته باشند.
تیم های مدعی و موفق در سال گذشته امسال هم با دست پر آمده‌اند، شهداب یزد، قهرمان فصل گذشته لیگ برتر امسال هم با سرمربی‌گری محمدرضا تندروان تیم پرستاره ای بسته است. از امیر غفور تا میثم صالحی، مسعود غلامی و مهدی مهدوی در جایگاه کاپیتان. تیمی که تندروان بسته است قطعا برای تکرار عنوان قهرمانی و بهبود عملکرد خوبشان در قهرمانی باشگاهای آسیا برمیگردد. انتظار می رود بلندقامتان شهداب بتوانند عملکرد خوب خود را در سال گذشته را تکرار کنند.
تیم پیکان که با ۱۲ قهرمانی، ۶ نایب قهرمانی و ۴ مدال برنز پر افتخارترین ترین باشگاه ایران است باز هم با سرمربی‌گری پیمان اکبری به لیگ برتر پا گذاشته است. هم‌چنین این تیم خود را برای حضور در قهرمانی باشگاه های جهان آماده می‌کند قطعا برنامه‌ریزی متفاوت تری نسبت به بقیه تیم ها دارد. تیم پرافتخار تهران با استفاده از ستارگانی چون پوریا فیاضی، حمزه ذرینی، پوریا یلی و... امیدوار است در سال ۱۴۰۱ با کسب سیزدهمین مقام قهرمانی به حسرت هفت ساله خود برای کسب مجدد این عنوان پایان دهد.
شهرداری ارومیه پر حرف و حدیث ترین تیم لیگ ایران، هم‌چنان پرادعا و کم نتیجه است. باشگاهی که از دل ارومیه، یعنی مهد والیبال آسیا می‌آید، سالیان دراز است که برای کسب قهرمانی و نتیجه با توپ پر می‌آید و سر آخر ناکام کار خود را تمام می‌کند. شهری که زادگاه دو نسل از کاپیتان های تیم ملی، سعید معروف و میلاد عبادی پور است و ستارگانی چون میثم صالحی، محمدرضا حضرت پور، امیر حسین توخته و... را به تیم ملی معرفی کرده و از همه مهم‌تر، سرمایه بزرگی چون طرفداران تعصبی و غیرتی دارد، از هر بعدی انتظارات را بالا می‌برد. اما این انتظارات هیچ گاه برآورده نشده و مسئولین باشگاه شهرداری ارومیه هر سال طرفداران را ناامید تر از سال قبل می‌کنند. باشگاهی که هر سال حواشی زیادی دارد و امسال هم مدام حرف از نبودنش در لیگ می‌شد، باز هم سرمایه‌گذاری خوبی برای لیگ نکرده است. باید دید چه‌طور مسئولین و مدیران این باشگاه تا این اندازه برای جذب ستاره های شهرشان ناموفق هستند؟
دیگر نکته مهم لیگ امسال، حضور نداشتن باشگاه سپاهان است، تیمی که سال گذشته از مدعیان قهرمانی بود گویا پس از کوتاه ماندن دستش از عنوان قهرمانی، تصمیمی برای حضور مجدد در لیگ نگرفت.
دیگر تیم مدعی فصل جدید لیگ برتر، لبنیات هراز آمل است. بهروز عطایی که حالا با تجربه سرمربی‌گری تیم ملی در بزرگ‌ترین رقابت های جهانی والیبال به لیگ برتر برگشته است، نگاه هارا به سمت تیم خود جذب کرده است. عطایی باز هم در یک تیم آملی پا به لیگ برتر می گذارد و باید دید تیم او توقعات را برطرف می‌کند یا نه؟
سایپا با هدایت فرهاد نفرزاده و حضور بازیکنان با تجربه مثل عادل غلامی و عبدالرضا علیزاده تلاش دارد تا دیگر تیم تهرانی موفق لیگ امسال باشد.
در مورد آغاز لیگ برتر، حواشی که در همین ابتدا وجود داشت و همین‌طور آمادگی نماینده ایران در رقابت‌های قهرمانی باشگاه های جهان با پیمان اکبری گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید.
لیگ برتر امسال و شرایط آمادگی تیم ها را چه طور ارزیابی می‌کنید؟
در هفته‌های اول از هیچ کدام از تیم های نمی‌توان انتظار داشت که آن کیفیت اصلی خودشان را به نمایش بگذارند، به این‌خاطر که یک سری از تیم ها دیر تشکیل شدند، یک سری از بازیکنان در خدمت تیم ملی بودند و دیر به تیم‌هایشان پیوستند و از نظر هماهنگی مشکلاتی داشتند. در هفته های گذشته تغیراتی هم در تیم ها وجود داشته و این موضوعات باعث شده است تیم ها به تصمیم قاطعانه نرسند. تیم خود ما در هفته های گذشته دو بار بلیت اصفهان گرفته و کنسل شده است و بعد دوباره با اتوبوس به تهران برگشتیم. این ناهماهنگی اگر فقط در ابتدای لیگ باشد و بعدا درست شود مشکلی نیست، باید از همین اول حل شود. همین اول کار و با اولین بسم الله دو بازی لغو شده است. با این که بدون تماشاگر هم بوده است، در صورتی که این اتفاق از نظر من می توانست نیافتد و این از نظر من کیفیت برگزاری را کم می کند.
تیم پیکان و بازیکنانی که به خدمت گرفتید را چه طور می‌بینید و انتظار چه عملکردی از تیمتان را دارید؟
تلاش ما این است عملکرد خوبی مثل سال گذشته داشته باشیم، سعی می‌کنیم ما هم مثل ۴ تیم اول باشیم و تمام تلاش برای بهترین نتیجه را داریم. موضوع دیگری که هست این است که به هر حال ما نماینده ایران در مسابقات باشگاه های جهان هم هستیم و کار متفاوتی داریم. دو تا بازیکن کم داریم که امیدواریم تا نیم فصل به جمع ما اضافه شوند. فکر می‌کنم از نیم فصل یک مقدار شرایط تیمی ما بهتر شود.بر اساس انتظار من، در نیم فصل دوم با قدرت بیشتری ادامه می‌دهیم . الان هم تمام تلاش ما برای بهترین نتیجه است.
سطح رقابت بین تیم‌ها در لیگ برتر امسال را چه طور ارزیابی می‌کنید؟ فکر می کنید سطح لیگ امسال بالاتر از پارسال باشد؟
خب ما نسبت به سال گذشته دو تیم خوب را از دست دادیم. سپاهان یکی از مدعیان قهرمانی سال گذشته بود و امسال در لیگ حاضر نیست. تیم شهرداری ارومیه هم هست اما نسبت به سال گذشته سرمایه‌گذاری کمتری کرده است و انتظار می‌رود از نظر تیمی شاید شرایط و آمادگی پارسال را نداشته باشند. این ها یک مقدار در لیگ امسال تاثیر منفی خواهند گذاشت. من نمی‌خواهم از الان بگویم که شهرداری ارومیه ضعیف شده است، چون ارومیه تمام تلاش خودش را می‌کند، ولی من نسبت به پارسال مقایسه می‌کنم. تیم های که پارسال بودند و امسال هستند از نظر من شرایط بهتری دارند، به این دلیل که یک سری از بازیکنان که در یک یا دو تیم خوب پارسال بوده‌اند، بیشتر به خدمت گرفته شده‌اند و در چهار یا پنج تیم دیگر پخش شده‌اند و این موضوع می تواند کیفیت خوبی را ایجاد کند.
یک سری حواشی در مورد آمادگی فنی سالن های والیبال میزبان وجود داشت و خیلی از باشگاه ها معتقد بودند فدراسیون باید زودتر از این ها اعلام می کرد که تیم ها زودتر برای اصلاحات اقدام کنند، نه این یک یا دو هفته قبل از شروع لیگ اعلام شود، نظر شما چیست؟
من هم موافق هستم که باید زودتر به باشگاه ها اعلام می کردند، البته من شنیدم که این اتفاق افتاده است و طبق شنیده های من گویا فدراسیون از اردیبهشت به باشگاه ها اعلام کرده است. خب از اردیبهشت و یا حتی اگر آخر اردیبهشت و اول خرداد ماه هم اعلام می شد باشگاه ها ۴ ماه برای رفع ایرادات سالن وقت داشتند و این اتفاق نیافتاده است. بنظرم این مسئله یک ماه، دوماه یا یک سال دیگر در هر صورت باید برطرف شود و همه سالن های برگزاری مسابقات باید از نظر من استاندارد های لازم را داشته باشند. این در اصل بیشتر از همه به نفع خود باشگاه های میزبان است زیرا خود آن ها بیشتر از همه در آن باشگاه تمرین می‌کنند و اگر سالن استاندارد باشد قطعا آسیب‌دیدگی‌های کمتری خواهند داشت و اگر استاندار نباشد مشکلات بیشتری از نظر مصدومیت بازیکنان خواهند داشت.
در آخر چه صحبتی درباره فصل جدید لیگ برتر والیبال دارید؟
صحبت خاصی نیست امیدوارم همه، چه باشگاه ها، چه فدراسیون، چه سازمان لیگ، داوران و ناظرین دست به دست همه بدهند تا انشاالله یک لیگ خوب، با کیفیت، با کمترین حاشیه و برنامه‌ریزی خوب برگزار کنیم و به پایان برسانیم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید