ایسنا/ دبیر فدراسیون دوومیدانی در مورد موضوعات مختلف این فدراسیون از جمله برنامه برای بازی‌های آسیایی،‌ توجه به رده‌های پایه و مربی و اردوی خارجی ورزشکاران توضیحاتی ارائه داد.
پس از کناره‌گیری علی رضایی از سمت دبیری فدراسیون دوومیدانی، ‌ هاشم صیامی رئیس فدراسیون طی حکمی هاشم خزایی را به عنوان سرپرست دبیری این فدراسیون منصوب کرد. خزایی که کمتر از یک ماه در فدراسیون مستقر شده است با ایسنا گفت‌وگو کرد و در مورد اقدامات در حال انجام توضیحاتی ارائه داد.
خزایی در مورد اعزام تیم نوجوانان به قهرمانی آسیا به ایسنا گفت: تیم نوجوانان حدود ۱۰ روز دیگر به قهرمانی آسیا اعزام می‌شود. کاروان ایران در این مسابقات ۳۷ نفر شامل ۲۵ ورزشکار و ۱۲ همراه است. کارهای مربوط به اردو و هماهنگی‌ها جهت اعزام کار سختی است و درگیر این موضوع هستیم.
او در مورد برنامه فدراسیون برای بازی‌های آسیایی بیان کرد: با توجه به در پیش بودن بازی‌های آسیایی جلسه گرایش‌های مختلف را برگزار می‌کنیم. جلسه پرش‌ها و پرتاب‌ها انجام شده است و بیشتر بحث و گفت‌وشنود بوده است. در ادامه هم جلسات سایر مواد را داریم. امیدوارم بعد از گفت و شنودها به جمع بندی برسیم و برنامه‌ای را تنظیم و به رئیس فدراسیون بدهیم.
خزایی در مورد احتمال تغییر در کمیته‌های فنی فدراسیون گفت: در حال حاضر از گرایش حرف زدم چون برخی افراد در کمیته‌ها نیستند اما چهره‌های موجه، المپین‌ها و مربیان ارزشمند دوومیدانی هستند. باید صحبت‌هایشان را گوش دهیم تا با توجه به محدودیت زمانی از برنامه عقب نمانیم. به همین دلیل ابتدا گرایش‌ها را تشکیل دادیم و در صورت نیاز کمیته‌ها هم به وقتش تقویت می‌شوند.

فعلا اردوی خارجی نداریم
دبیر فدراسیون دوومیدانی در مورد رویکرد فدراسیون در زمینه اردوهای خارجی ورزشکاران که همیشه محل بحث و انتقاد بوده است، بیان کرد: کارهایی که در فدراسیون انجام می‌شود باید به صلاح جامعه دوومیدانی باشد. سعی می‌کنیم خودمحور عمل نکنیم و نظرات دوستان را داشته باشیم اما در حال حاضر هیچ اردوی خارجی نداریم حتی آقای حدادی هم هفته آینده اردوی خود را در کیش آغاز می‌کند. افرادی هم که در دوره‌های گذشته در خارج از کشور اردوی خارجی داشته‌اند، در داخل ایران تمرین می‌کنند تا کمیته‌ها برنامه‌ای مدون لحاظ ‌کنند.
او در پاسخ به این سوال که حدادی و تفتیان برنامه خود را به فدراسیون ارائه داده‌اند، گفت: آقای حدادی برنامه خود را ارائه داده است چون بین دو راهی بود که ورزش قهرمانی را ادامه بدهد یا خیر که در نهایت تصمیم بر این شد بتواند در بازی‌های آسیایی آتی هم خوش بدرخشد و باعث افتخار کشور شود. منتظریم بقیه عزیزان هم برنامه خود را ارائه بدهند.

احسان حدادی با مربی ایرانی کار می‌کند
خزایی در مورد وضعیت مربی احسان حدادی گفت: فعلا در برنامه خود با مربی ایرانی کار را پیش می‌برد.
او در پاسخ به این سوال که یعنی ممکن است در آینده اردو و مربی خارجی داشته باشد، گفت: برای شرکت در بازی‌های آسیایی نیاز به شرکت در مسابقات برون مرزی است، اما هنوز صحبتی در مورد اردوی طولانی مدت نشده است. همه عزیزان فعلا در ایران کار می کنند تا در نهایت فدراسیون تصمیم گیری کند.

با پشتوانه‌سازی منابع را عادلانه توزیع می‌کنیم
دبیر فدراسیون دوومیدانی در واکنش به اینکه در سال‌های اخیر بیشتر هزینه‌های فدراسیون صرف چند ورزشکار شده است، بیان کرد: این افراد سرمایه‌های ما هستند. در فدراسیون‌های قبلی هم هر کسی که در راس کار بوده به این عزیزان توجه ویژه داشته است چون افراد بسیار مستعدی هستند که همیشه در میادین مختلف افتخار آفرینی کرده‌اند اما پشتوانه‌سازی را لحاظ می‌کنیم تا منابع به صورت عادلانه‌تری بین ورزشکاران تقسیم شود.
او در واکنش به اینکه برخلاف صحبت‌های رئیس فدراسیون دوومیدانی که رده‌های پایه را اولویت خود دانسته بود اما این رده‌ها وضعیت خوبی ندارند، گفت: تیم ملی نوجوانان با تعداد ۲۵ ورزشکار به کویت اعزام خواهد شد که تعداد قابل توجهی است. این مسابقات سال آینده در تاشکند برگزار می‌شود به همین دلیل به کسانی که سال آخر نونهالان بودند اجازه دادیم تا در مسابقات نوجوانان جهت انتخابی شرکت کنند. به همین دلیل نگاه ویژه ای به این ورزشکاران داریم. امیدوارم آقای صیامی و دوستانی که در وزارت ورزش حضور دارند حمایت ویژه‌ای از این رده‌ها داشته باشند تا در آینده حدادی‌ها، تفتیان‌ها و فصیحی‌های بیشتری داشته باشیم.
دبیر فدراسیون دوومیدانی همچنین در واکنش به نقدهایی که به مسئول کمیته استعددیابی و ارتباط او با یکی از باشگاه‌های خرم آباد شده است، گفت: دوومیدانی یک ورزش مادر است، اهمیت ویژه‌ای دارد و باید استعدادیابی درستی داشته باشد. بهتر است من درباره اینکه سپرده شدن مسئولیت کمیته به این فرد به باشگاهی مربوط می‌شود یا خیر صحبتی نداشته باشم چون کمتر از یک ماه است که از مسئولیت من می‌گذرد و بهتر است افرادی که او را انتخاب کرده‌اند جواب بدهند اما به کمیته استعدادیابی اهمیت می‌دهیم و حمایت می‌کنیم تا برنامه‌های خود را اجرا کنند.

وزیر ورزش در مورد دبیری من پیشنهاد نداده است
خزایی در پاسخ به این سوال که شنیده شده وزیرورزش شما را برای دبیری فدراسیون پیشنهاد داده است، بیان کرد: آقای وزیر باعث افتخار دوومیدانی است و وقتی هم که انتخاب شد، می‌گفتند بالاخره یک وزیر ورزشی انتخاب شده است. دید وزیر خوب و کارشناسی است اما با اینکه هم رشته ما هستند، آنچنان شناختی نسبت به همدیگر نداریم چون حداقل سه نسل از من بزرگتر است و یک زمانی الگوی هر دونده‌ای بود. اگر از من حمایت کند که فبهاالمراد اما این موضوع که وزیر پیشنهاد داده، صحت ندارد.
او در مورد مشکلاتی که ورزشکاران به ویژه زنان در شهرستان‌ها برای تمرین دارند، گفت: متاسفانه ورزشگاه آفتاب انقلاب تنها سایت تخصصی دوومیدانی است. در بقیه پیست‌ها فقط رینگ آن در اختیار دوومیدانی قرار می‌گیرد و از قسمت چمن برای تمرینات و مسابقات فوتبال استفاده می‌شود. به همین دلیل ما در این زمینه مشکل داریم. طی نامه‌ای به وزیر ورزش که از سال گذشته در جریان است این موضوع پیگیری می‌شود تا محیطی برای دوومیدانی کاران فراهم شود. امیدوارم وزیر محترم حمایت کند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید