ورزش 3/ هافبک سال های نه چندان دور باشگاه پرسپولیس و تیم ملی صحبت هایش را نسبت به تفکرات تاکتیکی کی روش مطرح کرد.
تیم ملی فوتبال ایران که برای ششمین بار حضور در جام جهانی را تجربه می‌کرد، باز هم در مرحله گروهی حذف شد. این مسئله در حالی اتفاق افتاد که سرنوشت شاگردان کی روش دست خودشان بود و آنها می‌توانستند با کسب یک تساوی راهی مرحله بعدی شوند اما شکست یک بر صفر، نتیجه ای بود که مقابل آمریکا به دست آمد.
در همین خصوص اسماعیل حلالی بازیکن اسبق تیم ملی ایران به خبرنگار ما گفت: چند ماه قبل در یک برنامه تلویزیونی حضور داشتم و از من درباره وضعیت تیم ملی سوال شد که به جهت ملی پوش بودن خودم و احترامی که برای بازیکنان قائل بودم، جوابی ندادم.
او با انتقاد از تغییرات روی نیمکت تیم ملی گفت: متاسفانه شرایط تیم ما از زمانی خراب شد که در یک مقطع حساس تصمیم به تغییر سرمربی گرفتیم و همین موضوع باعث شد تا کارلوس کی روش نسبت به بازیکنان تیمش شناخت نداشته باشد. به عنوان مثال همه دیدیم ابوالفضل جلالی که تعویضی به زمین آمد چقدر مثبت بازی کرد. اگر کی روش از این بازیکن شناخت داشت قطعا خیلی زودتر و البته بیشتر از او استفاده می‌کرد. درست است که این مربی سابقه کار با تیم ملی ایران را داشت اما نسل جدید بازیکنان را نمی شناخت و آن افرادی را هم که می شناخت دیگر کیفیت سابقشان را نداشتند.
وی افزود: حرفم این است که تغییر سرمربی در فاصله یک ماهه به شروع جام جهانی بزرگترین اشتباه مسئولان فدراسیون فوتبال بود. برخی آقایان از قبل وعده این کار را داده بودند و وقتی سر کار آمدند فقط برای اینکه بگویند یک اقدام انجام داده اند، دست به تغییر سرمربی تیم ملی زدند. متاسفانه بازیکنان ما عادت کرده اند آقا بالا سر داشته باشند تا کارشان را درست انجام دهند و از این جهت شاید به خاطر کاریزمای کارلوس کی روش تیم ما متحدتر شد اما به لحاظ فنی حرفی برای گفتن نداشت.

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس و تیم ملی درباره بازی مقابل انگلیس عنوان کرد: یکسری بازی دوستانه تیم ملی که پیش از جام جهانی را دیدم، خوشحال شدم که کی روش چقدر دست بازیکنان را باز گذاشته و حتی فکر کردم این کار را برای شناخت بهتر از آنها انجام داده است. اما وقتی رسیدیم به بازی با انگلیس دیدیم که هیچ حرفی برای گفتن نداشتند. در آن بازی تیم ایران به دنبال کار دفاعی بود اما به خاطر ترسی که داشتند همان را هم نتوانستند انجام دهند. حتی در 15 دقیقه ای که بیرانوند مصدوم شد و بازی متوقف شد می توانستیم به خودمان بیاییم اما نیامدیم و حتی گل هم خوردیم و بازی از اختیارمان خارج شد.
وی با اشاره به ارزش پیروزی مقابل ولز خاطرنشان کرد: درست نیست که ولز را یک تیم کم قدرت جلوه کنیم. من به این تیم خوش بین بودم. علت اینکه بر آنها پیروز شدیم این بود که سرمربی ما دست بازیکنان را باز گذاشته بود و تیم هیچ ترسی نداشت. اینکه بازیکنان فقط دنبال دفاع کردن باشند و بی هدف بدوند، طبیعتا نتیجه ای هم در پی ندارد. وقتی ما در بازی اول شش گل خوردیم برای بازی دوم بازیکنان ایران آمدند که اعاده حیثیت کنند و این کار را به خوبی انجام دادند.
حلالی عدم بهره از تاکتیک لازم را به عنوان اصلی ترین علت امتیاز نگرفتن در بازی سوم برشمرد و گفت: در بازی مقابل آمریکا چون دنبال امتیاز بودیم باز هم تیم را دفاعی وارد میدان کردیم. همان شجاعتی که ما مقابل ولز داشتیم، آمریکا از همان ابتدای بازی در مقابل ما داشت. کاملا مشخص بود که برای برد آمده بودند و ما برای از عقب دفاع کردن و گرفتن مساوی. متاسفانه حتی وقتی عقب افتادیم باز هم کی روش پلن جدیدی نداشت. با این شکل و شمایل قطعا برای جام ملت ها هم شانسی نخواهیم داشت.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید