ورزش 3/ پیشکسوت فوتبال ایران، انتقاداتی را نسبت به عملکرد تیم ملی در جام جهانی مطرح کرد.
محسن بیاتی‌نیا پیشکسوت فوتبال ایران مصاحبه‌ای با خبرنگار ما انجام داده و انتقاداتی به عملکرد تیم ملی در جام جهانی مطرح کرده است. این گفت و گو به شرح زیر است:
عملکرد کلی تیم ملی در جام جهانی را چطور ارزیابی می کنید؟
آقای کی‌روش ۸ سال همه کاره‌ تیم ملی ما بوده است و این نتایج حاصل سیستم یا نفرات انتخابی او برای این مسابقات نیست بلکه حاصل تفکر تدافعی کارلوس کی‌روش است. تفکری که مصر و کلمبیا را با بهترین مهاجمان وارد بحران کرد و حالا دوباره تیم ما را از صعود به مرحله بعدی جام جهانی باز داشت. کارلوس کی‌روش مدیون فوتبال ما است که او را به جام جهانی برد. تمام این صحبت‌ها به کنار، مسئله‌ی امروز زمزمه‌های ابقای این مربی در تیم ملی ما است که باعث تاسف و ناراحتی می‌شود. فوتبال ما به خاطر یک تفکر غیرحرفه ای و قدیمی سال‌ها از دنیا عقب مانده و حالا باید به روز شود. سوال من این است که آیا سهم لیگ ما در جام جهانی فقط بیست دقیقه بازی ابوالفضل جلالی است؟ اگر این طور است پس چرا ما لیگ برتر را با این همه هزینه برگزار می‌کنیم؟ خروجی لیگ ما چه بوده است؟
مسائل مدیریتی را چقدر در این ناکامی دخیل می‌بینید؟
در فوتبال سه محور اصلی وجود دارد، مدیریت، کادرفنی و بازیکنان که باید درمورد آن‌ها صحبت کنیم. شما وقتی موفق می‌شوید که تمام این محورها کارشان را به خوبی انجام دهند. حالا شما ببینید که در فوتبال ما اینگونه بوده است؟ ما در چهار سال اخیر سه رئیس فدراسیون عوض کرده‌ایم درحالی که کشور آلمان در ۱۲۰ سال شاید ۱۰ رئیس فدراسیون هم عوض نکرده باشد! پس باید ببینیم ما چه کاشته‌ایم که حالا قصد برداشت آن را داریم؟ در فوتبالی که بازیکنان برای تغییر یا ابقای مربی تصمیم می‌گیرند چه توقعی دارید؟ ما در تاریخ فوتبال‌مان بازیکنان خیلی بزرگتری را داشته‌ایم که هیچ دخالتی در امور تیم ملی نداشته‌اند. وقتی چند بازیکن یک سرمربی را می‌آورند آن سرمربی هم باید دینش را به آن‌ها ادا کند و اینگونه می‌شود که بازیکنان شایسته‌ی لیگ برتری جایی در تیم ندارند.
شما بعد از بازی با انگلیس گفتید هنوز شانس صعود داریم، نظرتان درباره دو بازی بعدی تیم ملی که یک برد و یک باخت داشتیم چیست؟
ما مقابل ولز خوب بازی کردیم و بردیم و تبریک هم می‌گویم، اما مقابل آمریکا باختیم که بعد از آن مسابقه برخی مسئله‌ای را مطرح کردند که این یک باخت پرغرور بوده، من اصلا این را قبول ندارم، باخت، باخت است و پرغرور و کم غرور ندارد. شما سرمربی تیم ملی را تغییر دادید که صعود کنیم اما اینطور نشد. آقای کی‌روش برخی مسائل را در رسانه‌ها بیان می‌کند که باید به صورت خصوصی به بازیکنانش بگوید، مسائل روحی و روانی باید در داخل تیم حل شوند. سوال اینجا است که چرا اعضای تیم ملی ما اینقدر در شبکه های اجتماعی حضور فعالی داشتند؟
درباره ادامه لیگ و تاثیر جام جهانی روی آن چه صحبتی دارید؟
مطمئن باشید لیگ ما تحت تاثیر دعوت نشدن و بازی نکردن ستارگان لیگ در جام جهانی که می‌تواند بزرگترین اتفاق در زندگی یک ورزشکار باشد دچار ناامیدی و رکود خواهد شد. چیزی که ما سال‌ها در والیبال و بسکتبال دیدیم که به خاطر نتیجه گرفتن یا نگرفتن تیم ملی لیگ دچار افت و خیز می‌شد و فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست. همه چیز در فوتبال مثل یک زندگی است. فوتبال هم احساسات، خشم، امید و نا امیدی دارد اما به هرحال امیدوارم تاثیرات منفی این اتفاقات گریبان فوتبال ما را نگیرد.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید