تسنیم/ اعزام تیم ملی کشتی آزاد به آمریکا در صورت عدم صدور ویزای همه نفرات در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
جام‌جهانی کشتی آزاد 2022 در آیووا برگزار می‌شود، اما هنوز فدراسیون کشتی خبری مبنی بر صدور ویزای تیم اعلام نکرده و باتوجه به اینکه تنها چهار روز دیگر تا آغاز جام‌جهانی باقی مانده، ابهامات زیادی در رابطه با این سفر به وجود می‌آید.
رئیس روابط بین‌الملل فدراسیون کشتی هم در دبی حاضر شده تا موضوع ویزای تیم را پیگیری کند، اما مسئله این است که سال گذشته در حالی سفر آزادکاران به تگزاس منتفی شد که برای تعدادی از اعضای تیم که گفته شد در بین آنها دو کشتی‌گیر و دو مربی هم بودند، ویزا صادر نشد و چون علیرضا دبیر از قبل تاکید کرده بود اگر حتی برای یکی از اعضای تیم ویزا صادر نشود تیم کشتی عازم آمریکا نخواهد شد، این سفر لغو شد.
در آن وقت اما مسئله فرق زیادی با سفر اخیر داشت چراکه آمریکایی‌ها از تیم ایران برای یک مسابقه دوستانه دعوت به عمل آورده بودند اما این بار یک مسابقه رسمی است و اتحادیه جهانی همیشه از میزبان‌ها می‌خواهد که زمینه حضور همه تیم‌ها در رقابت‌ها را فراهم کنند.
علاوه بر این، در مسابقه جام‌جهانی که رقابت‌ها به صورت تیم به تیم برگزار می‌شود، عدم صدور ویزا برای کشتی‌گیر، مشکلات زیادی برای تیم ایجاد می‌کند. بنابراین مسئله مهم این است که ویزای صادره از سوی آمریکایی‌‌ها همه کشتی‎گیران را در بربگیرد.
حتی اگر امروز (15 آذر) ویزای تیم صادر شود، باز هم زمان کمی برای تیم آزاد ایران وجود دارد که بتواند از نظر بدنی و زمان بدن خودش را با میزبانی که اختلاف ساعت زیادی با ایران دارد، تطبیق دهد و این موضوعی است که تصمیم‌گیری در خصوص آن را علیرضا دبیر به پژمان درستکار محول کرده است.
بنابراین باید دید در صورت صدور ویزا برای تیم آزاد، آیا این اتفاق برای همه کشتی‌گیران و مربیان اعزامی رخ داده و علاوه بر آن با توجه به تایم باقی مانده، کادرفنی صلاح می‌داند تیم در این رقابت‌ها شرکت کند یا نه.
علاوه بر آن، غیبت غیرموجه در جام‌جهانی برای هر تیمی تبعاتی خواهد داشت و احتمالاً محدودیت‌هایی برای حضور آن تیم در مسابقات قاره‌ای و به تبع آن در جهانی ایجاد خواهد شد که سال آینده مسابقات جهانی، گزینشی المپیک بوده و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
بنابراین اگر تصمیم فدراسیون کشتی غیبت در جام‌جهانی آمریکا باشد، باید مشکلاتی که میزبان در خصوص صدور ویزا متوجه تیم ایران کرده را به اطلاع اتحادیه جهانی برساند و در صورت گرفتن مجوز از UWW در این مسابقات غیبت کند تا خطر و محدودیتی متوجه تیم ملی کشتی آزاد ایران نشود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید