ورزش 3/ پیشکسوت فوتبال ایران در خصوص تقابل پرسپولیس و استقلال در هفته دوازدهم لیگ برتر پیش بینی جالبی انجام داد.
در شرایطی که تیم ملی بعد از حذف در مرحله گروهی به کشور برگشته و جامعه فوتبال خود را آماده شهرآورد تهران می‌کنند، شرایط دربی به نقل اصلی محافل فوتبال تبدیل شده است.
محمود کلهر هافبک اسبق تیم‌های استقلال و پرسپولیس ابتدا در خصوص حذف تیم ملی به خبرنگار ما گفت: تیم ملی ایران برای صعود به مرحله حذفی پتانسیل لازم را داشت. ما ابزار اولیه که بازیکن باکیفیت هست را در اختیار داشتیم. بازیکنانی که درس های بین المللی را پاس کرده اند و به نظر من اگر نوع تاکتیک خود را تغییر می‌دادیم نتایج بهتری می‌گرفتیم و صعود می‌کردیم. دقت داشته باشید این گروه گروهی نبود که نتوان از آن به سلامت عبور کرد. فارغ از دیدار با انگلیس، می‌توانستیم مقابل ولز و آمریکا برنده باشیم که در دیدار با ولز این اتفاق افتاد و بازی پایانی را به تفکرات غلط کی‌روش باختیم.
وی در ادامه گفت: ما در دیدار با آمریکا یک بازی محتاط و بسته ارائه دادیم و صرفا برای گرفتن مساوی به زمین رفته بودیم. بر عکس ما آمریکا بود که برنامه داشت و به گل هم رسید و بعد از گل تغییر تاکتیک داد و در نهایت همه چیز را به نفع خود به پایان رساند.
کلهر پس از بیان این نکته که "در مجموع تیم ملی عملکرد خوبی نداشت"، گفت: ما می‌توانستیم از نفراتی استفاده کنیم که در دوره مقدماتی عملکرد خوبی داشتند اما در جام جهانی نیمکت نشین بودند. ببینید در هر تیمی وقتی رقابت بین بازیکنان ایجاد شود نتایج مثبت در پی خواهد داشت. تفاوت دیدگاه دو سرمربی در مرحله مقدماتی باعث شد تا ظاهر تیم ملی در مسابقات جام جهانی تغییر کند. تفکر اسکوچیچ و کی روش شبیه هم نبود و با توجه به تغییراتی که در بحث سرمربی داشتیم و زمان کم تا شروع مسابقات، نشد آنطور که باید کی روش از بازیکنان این تیم ملی ایران شناخت پیدا کند. شاید بهتر بود از مربیان ایرانی که دوره های بین المللی را طی کرده‌اند مثل وحید هاشمیان و مهدی مهدوی کیا و کریم باقری استفاده کنیم. مگر موریاسو در تیم ملی ژاپن دستیار نبود که در این جام سرمربی بود و تیمش هم صعود کرد؟
پیشکسوت فوتبال اینگونه ادامه داد: متاسفانه فدراسیون فوتبال ایران به اشتباه همیشه دنبال این بوده که مربی رزومه‌دار برای تیم بیاورد و با اقتصاد ضعیفی که در جامعه وجود دارد این همه هزینه کند. هنوز هم دیر نشده و می‌توانیم به مربیان ایرانی فضا بدهیم تا کیفیت و دانش آنها نیز بالا برود. در کنار این امیدوارم برای جام ملت های آسیا در ترکیب تیم نیز جوانگرایی صورت گیرد تا لااقل برای جام جهانی 2026 یک تیم جوان و تازه نفس داشته باشیم. چرا که بازیکنان حاضر در این دوره برای دوره بعدی یا بازنشسته شده‌اند و یا روزهای آخر فوتبالشان را سپری می‌کنند.
بازیکن اسبق پرسپولیس درباره وضعیت این تیم در فصل جاری گفت: خوشبختانه بازیکنان پرسپولیس که همراه تیم ملی در جام جهانی حضور داشتند آمادگی خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر این با توجه به شناختی که از یحیی گل محمدی دارم باید بگویم که او همیشه تیمش را آماده نگه می‌دارد و این مولفه شامل پرسپولیس امسال می‌شود. فکر میکنم که پرسپولیس با توجه به کادر فنی بسیار مجرب خود و بازیکنان باکیفیتش می‌تواند قهرمان این فصل باشد. یحیی گل محمدی تا به امروز علیرغم تمام مشکلات در کنار تیم مانده و حالا نیاز است که حمایت جدی از وی صورت گیرد که در این صورت صدرنشینی مسابقات تا هفته پایانی حفظ خواهد شد و در نهایت جام قهرمانی را قرمزها بالای سر خواهند برد.
او در پایان با اشاره به اهمیت دربی گفت: شرایط به نحوی است که می‌توانم بگویم چنانچه پرسپولیس دربی را ببرد قهرمانی فصل خود را تا 90 درصد قطعی کرده است. بازیکنان پرسپولیس باید در این بازی مقتدرانه عمل کنند و در بازی‌های بعدی نیز صلابت خود را حفظ نمایند. آنها نباید مغرور شوند و به اعتقاد من یحیی این توانایی را دارد که تیم را به قهرمانی برساند. در فصول قبل هم دیدیم که فاصله کمی با رده دوم جدول داشت اما مهم این بود که نتیجه لازم را گرفت.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید