فارس/ تیم ملی پاراتکواندو ایران در مرحله نهایی رقابت‌های گرندپری با کسب 4 مدال طلا و یک برنز به کار خود پایان داد.
مرحله نهایی رقابت‌های پاراگرندپری در سال ۲۰۲۲ امروز پنجشنبه ۱۷ آذرماه با حضور ۷۷ تکواندوکار (۴۰ مرد و ۳۷ زن) از ۲۶ کشور به میزبانی عربستان در سالن «گرین‌هال» شهر ریاض برگزار شد و تیم ملی ایران با حضور ۶ تکواندوکار موفق به کسب ۴ مدال طلا و یک برنز شد.
سعید صادقیان پور، علیرضا بخت، حامد حق شناس و مریم عبدالله پور موفق به کسب مدال طلا شدند. روزا ابراهیمی هم به نشان برنز دست یافت. 
در وزن ۶۳- کیلوگرم گروه آقایان کلاس k44، سعید صادقیانپور دور نخست برابر «زوخردین توخیروف» از ازبکستان رو به رو شد و 31 بر 8 به برتری رسید و سپس به مصاف «بوزتکه» از ترکیه رفت و با پیروزی 37 بر 16 راهی دیدار نهایی شد. وی در مبارزه پایانی هم «ناتات تورگاتو» از برزیل را 12 بر 8 از پیش رو برداشت و به نشان طلا دست یافت. 
علیرضا بخت  در وزن ۸۰- کیلوگرم  دور نخست در یک دیدار تماشایی «مارئو لوئیز ناجرو» از مکزیک را 27 بر 20 شکست داد و سپس در مبارزه برابر «نورلان» از قزاقستان به برتری رسید و راهی دیدار نهایی شد. وی در دیدار پایانی برابر «حیدراف» از ازبکستان 44 بر 39 به پیروزی دست یافت و روی سکوی قهرمانی ایستاد. 
حامد حق شناس در وزن ۸۰+ کیلوگرم در مبارزه نخست «چیکارا ایتو» از ژاپن را 38 بر 12 شکست داد و در ادامه در پیکار با 28 بر 8 در پیکار با «مهمت» از ترکیه به برتری رسید. نماینده سنگین وزن کشورمان در مبارزه پایانی برابر «ایوان میکولیچ» از کرواسی با نتیجه 27 بر 5 صاحب برتری شد و مدال طلا را از آن خود کرد. 
در گروه بانوان، مریم عبدالله پور در وزن ۴۷- کیلوگرم مقابل  «نورچیهان اکینچی» از ترکیه به روی شیاپ چانگ رفت و 5 بر یک حریف را پشت سر گذاشت سپس در مرحله نیمه نهایی در یک نمایش کم نقص  برابر «زکیه خدادادی» از تیم پناهندگان 28 بر 3 پیروز شد و به فینال وزن خود رسید. قهرمان آسیا در سال 2022 در مبارزه نهایی «ایساکووا زیوداخون» از ازبکستان را 8 بر 2 شکست داد و به نشان طلا دست پیدا کرد. 
روزا ابراهیمی در وزن ۵۷- کیلوگرم ابتدا «پالشا گورهان» از نپال را 8 بر 2  پشت سر گذاشت و در مرحله نیمه نهایی برابر «مایارا فرناندز» از برزیل 24 بر12 نتیجه را واگذار کرد و به دیدار رده بندی رفت. وی در مبارزه برای کسب مدال برنز «کامیلیا» از قزاقستان را از پیش رو برداشت و جایگاه سوم را به خود اختصاص داد. (بر اساس قوانین فدراسیون جهانی در مسابقات مرحله نهایی گرندپری تنها یک مدال برنز توزیع می شود.)
رایحه شهاب در وزن ۶۵- کیلوگرم دیدار اول مقابل «سچلی ار» از ترکیه رفت و در یک بازی نزدیک 14 بر 13 نتیجه را واگذار کرد و از دور رقابت ها کنار رفت.
مرتضی سلطانی سرمربی تیم ملی پاراتکواندو آقایان است و علی کریمی صابر به عنوان مربی وی را همراهی می کند. در گروه بانوان نیز عاطفه کشاورز هدایت تیم ملی را برعهده دارد و زهرا حسینی دستیار او خواهد بود. 
همچنین جمشید سهرابی سرپرست تیم ملی تکواندو در رویداد فینال گرندپری ریاض است.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید