ورزش 3/ بجز استادیوم خلیفه، تمامی ورزشگاه های میزبان جام جهانی شاهد تغییرات بزرگی خواهند بود.
مرحله یک چهارم نهایی رقابت های جام جهانی از امروز آغاز می شود و تنها هشت بازی دیگر از این رقابت ها باقی مانده است. پس از دیدار برزیل و کره جنوبی در دور یک هشتم نهایی بود که اخبار برچیده شدن استادیوم 974 منتشر شد. ورزشگاهی که قرار است به صورت کامل تخریب شده و منازل مسکونی و اماکن تجاری در محل این ورزشگاه ساخته شود.
اما بد نیست بدانید که 974، تنها ورزشگاه میزبان جام جهانی نیست که پس از پایان این مسابقات، دستخوش تغییرات متعددی خواهد شد. کشور قطر قصد دارد بجز ورزشگاه الخلیفه، سایر استادیوم ها قرار است با تغییرات گسترده ای مواجه شوند که در زیر می خوانیم:
1- استادیوم بین المللی خلیفه 
خلیفه، تنها استادیوم میزبان جام جهانی است که به همین شکل باقی می ماند و صندلی های آن کاهش نمی کند، زیرا یک میراث فرهنگی و اجتماعی باستانی به حساب می آید. این استادیوم از زمان راه اندازی خود در سال 1976، میزبان رویدادهای مهم ورزشی و تاریخی بوده است.

این ورزشگاه میزبان دیدارهایی از جمله بازی انگلیس و ایران، آلمان و ژاپن، اسپانیا و ژاپن بوده و قرار است بازی رده بندی جام جهانی نیز در این استادیوم برگزار شود.
2- ورزشگاه الجنوب 
این استادیوم به شکل صدف ساخته شده است که ایده آن از شهرت شهر الوکره گرفته شده است که مردم آنجا، به شغل ماهیگیری و یافتن مروارید مشهور هستند. مشخصه این ورزشگاه، تهویه کاملاً مطبوع آن است. سیستم تهویه این استادیوم قابل برچیده شدن است و پیش بینی می شود قطر آن را به کشورهای میزبان جام جهانی 2026 تقدیم کند. ضمن اینکه تعداد صندلی های الجنوب نیز از 44 هزار به 20 هزار صندلی کاهش یابد.
الجنوب که قرار است میزبان بازی های تیم الوکره باشد، در ادامه جام جهانی میزبان دیداری نخواهد بود و بازی ژاپن و کرواسی، آخرین مسابقه ای بود که در این ورزشگاه برگزار شد.

3- ورزشگاه الثمامه
الثمامه نام درختی است که سن زیادی دارد و در منطقه الثمامه قطر رشد می‌کند اما برخلاف نام گذاری آن، شکل ظاهری ورزشگاه شبیه به کلاه‌های نخی اعراب (گافیا) است. استفاده از این کلاه‌ها برای نشان دادن استقلال و عزت نفس بین اعراب رواج دارد.
الثمامه قرار است میزبان دیدار مرحله یک چهارم نهایی میان مراکش و پرتغال باشد. دیدارهای ایران و آمریکا، بلژیک و مراکش و اسپانیا و کاستاریکا در این مکان برگزار شد.
این ورزشگاه به باشگاه های الاهلی و العربی واگذار می شود و تعدادی از صندلی های آن نیز اهدا می شود. قرار است که ظرفیت این استادیوم از 44 هزار به 20 هزار کاهش می یابد.

4- ورزشگاه شهر آموزش 
دولت آن را در اختیار تیم های ورزشی انجمن قرار می دهد و به مرکز دائمی تیم بانوان قطر تبدیل خواهد شد. تعداد صندلی ها از 44 هزار به 20 هزار کاهش می یابد.
این ورزشگاه شاهد شگفتی های زیادی در جام جهانی بود. از جمله پیروزی تونس برابر فرانسه، شکست پرتغال مقابل کره جنوبی و حذف اسپانیا به دست مراکش. قرار است که دیدار کرواسی و برزیل نیز در این ورزشگاه برگزار شود.
5- ورزشگاه احمد بن علی
ورزشگاهی که در ام الرفاء قرار دارد و مقر باشگاه الریان است. تعداد صندلی ها از 45 هزار به 20 هزار کاهش خواهد یافت. این استادیوم دارای سیستم خنک کننده مصنوعی و سازگار با محیط زیست است که ازطریق یک ایستگاه مرکزی با ظرفیت خنک کننده ۱۶۰۰ تن تامین می شود. این ایستگاه آب سرد را از طریق نیروگاه به ورزشگاه و از آنجا به تعداد زیادی واحد تصفیه هوا که در محل مستقر شده‌اند منتقل می کند تا دمای مورد نیاز جایگاه و محوطه زمین را تامین کند.
تیم ملی ایران در این استادیوم توانست از سد ولز عبور کند. احمد بن علی بازی دیگری را در جام جهانی میزبانی نخواهد کرد.

6- ورزشگاه البیت
تعداد صندلی ها به 32 هزار نفر کاهش می یابد و قسمت بالای آن به هتل 5 ستاره تبدیل می شود. دیدار افتتاحیه جام جهانی در این ورزشگاه برگزار شد و هنوز کار البیت با جام تمام نشده است. علاوه بر بازی حساس انگلیس و فرانسه در مرحله یک چهارم نهایی، قرار است یک بازی مرحله نیمه نهایی نیز در البیت برگزار شود.
7- ورزشگاه لوسیل
فینال جام جهانی در این ورزشگاه برگزار می شود. با پایان جام، صندلی ها برداشته شده و لایه های بالایی به واحدهای مسکونی و قسمت پایینی به امکاناتی مانند مغازه و کافه تبدیل می شود. در مورد شکل ساختاری از بیرون، دولت قطر آن را حفظ خواهد کرد تا خاطره جام جهانی همیشه پابرجا بماند.
شکست آرژانتین برابر عربستان و باخت برزیل به کامرون در این استادیوم به ثبت رسید. علاوه بر بازی امروز هلند و آرژانتین، یک بازی مرحله نیمه نهایی و دیدار پایانی نیز در لوسیل برگزار می شود.
8- استادیوم 974
کل استادیوم از کانتینرهای حمل و نقل ساخته شده است و تعداد کانتینرهای مورد استفاده برای ساخت استادیوم 974 عدد است. با پایان جام جهانی، استادیوم به طور کامل برچیده می شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید