طرفداری/ علی نعمتی باز هم یکی از تعویض‌های یحیی گل‌محمدی بود تا مشخص شود به چه اندازه در پست دفاع چپ به کار نمی‌آید.
علی نعمتی این بار در دقیقه 39 تعویض شد تا وحید امیری به دفاع چپ برگردد.
بی شک علی نعمتی یکی از باارزش ترین بازیکنان پرسپولیس در خط دفاعی است. مدافعی که در پست تخصصی اش در دفاع وسط عملکرد خوبی داشته و به جز دربی، بارها و بارها در این منطقه از زمین برای پرسپولیس درخشیده و گلزنی هم کرده تا مشخص شود توانایی بالایی دارد.
اما اشتباه از زمانی شروع شد که یحیی گل محمدی بازیکنانی مثل محمدمهدی احمدی و پیش تر سعید آقایی و علی شجاعی را در لیست مازاد قرار داد و حتی جلوتر از وحید امیری چشم به نعمتی دوخت تا به عنوان یک دفاع چپ کلاسیک برای او بازی کند.
گل محمدی با وجود دانش فراوان و علم گرایی بالایی که در فوتبال دارد و حالا در مسیر کسب عنوان پرافتخارترین مربی ایرانی است، گاها تفکراتی را در زمین به اجرا می گذارد که سوالات زیادی ایجاد می کند درحالی که تصمیم های بعدی او نشان می دهد که او متوجه اشتباه خود شده است اما روی تکرار آن ها اصرار عجیبی دارد. بازی دادن به نعمتی در دفاع چپ و تعویض او یکی از این موارد است.
حدود 30 سال قبل، نیمکت نشین شدن بازیکنانی چون محمد برزگر و استفاده از بهروز رهبری فرد در دفاع چپ یا نیمکت نشین کردن مهاجمان و فرستادن ابراهیم تقی پور، مهدی هاشمی نسب و علی انصاریان به خط حمله برای گلزنی به ویژه در دقایق پایانی مسابقه روندی بود که در پرسپولیس عادی به نظر می رسید.
طرفداران نسل قدیمی تر پرسپولیس به خوبی این شیوه بازی را به یاد دارند و این که علی پروین چگونه با همین شیوه و اصول بارها و بارها قهرمان شد و درنهایت هم از دوران مربیگری خداحافظی کرد. پروین مدافعان تخصصی چون محمد برزگر ملی پوش را روی نیمکت می نشاند و از بهروز رهبری فرد که ذاتا مدافع میانی است در پست دفاع چپ بهره می گرفت یا اسماعیل حلالی را به عنوان هافبک به دفاع راست و چپ می فرستاد تا از خصوصیات تدافعی تر آن ها بهره بگیرد.
اتفاقاتی که حالا در پرسپولیس یحیی هم در حال تکرار است. بازی دادن به بازیکنان بلندقامتی چون فرشاد فرجی، گولسیانی و حتی هنانوف در خط حمله برای استفاده از قدرت سرزنی آن ها و بازی گرفتن از مدافعان غیرتخصصی در کناره ها در شرایطی که در فوتبال روز دنیا و حتی جام جهانی دیده شد که تیم ها چگونه برای رسیدن به برتری، بهترین نفرات خود را در دفاع های کناری استفاده کرده و تیم هایی موفق هستند که دو مدافع کناری رونده داشته باشند.
در پرسپولیس اما به نظر می رسد بازی دادن به مدافع وسطی به نام علی نعمتی در دفاع چپ به یک عادت تبدیل شده است. آن هم در حالی که عملکرد علی نعمتی باعث می شود کادر فنی او را تعویض کند و جالب این که پس از تعویض نعمتی و حضور امیری در دفاع چپ، پرسپولیس با پیدا کردن شرایط بهتر نتیجه لازم را می گیرد و همه از تعویض طلایی یحیی حرف می زنند در حالی که از همان ابتدا بازی دادن به نعمتی اشتباه بوده و تعویض او و بازی دادن به بازیکن مناسب این پست، تعویض طلایی نیست بلکه یکی از تعویض های خود را به راحتی سوزاندن است.
مرور بازی های اخیر نعمتی کاملا آمار او را مشخص می کند. او در دو بازی پیاپی مقابل فولاد و ذوب آهن بازی کرد. مقابل ذوب آهن و در حالی که پرسپولیس در طراحی حمله از جناح چپ کاملا ناموفق بود در دقیقه 58 تعویض شد و در بازی با فولاد نیز آن قدر بد بازی کرد که در دقیقه 39 بازی تابلوی تعویض را پیش روی خود دید. او در بازی های قبلی نیز نشان داد که مدافع چپ نیست. مقابل گل گهر و در مصاف با مرتضی تبریزی پنالتی داد و حتی در بازی حذفی مقابل ون پارس نیز در دقیقه 8 مرتکب خطای پنالتی شد.
آماری که نشان می دهد علی نعمتی هرچه در دفاع میانی مدافع قلدر و قابل اتکایی است، در دفاع چپ آمار خوبی ندارد اما ابهام اصلی این است که دلیل این همه اصرار گل محمدی به حضور نعمتی در دفاع چپ چیست؟ استفاده از میانگین قدی او تنها پارامتر برای این انتخاب است یا دلایل دیگری مدنظر گل محمدی است که البته تا به حال اشاره ای به آن ها نداشته است.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید