تسنیم/ گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق فرهنگی، حذف ورزشکاران روس از مسابقات بین‌المللی را تبعیض بر اساس ملیت می‌داند.
به نقل از تلویزیون NRK نروژ؛ الکساندرا زانتاکی در واکنش به طرح اوکراین برای تحریم ورزشکاران روسیه جهت شرکت در مسابقات بین‌المللی و المپیک 2024 گفت: آیا می‌توان ورزشکاران روسی را از دولت جدا کرد؟ بله، می‌توانید. اولاً، ورزشکاران زیادی از کشورهای دیگر وجود دارند که بخشی از ارتش هستند. بسیاری از کشورها هستند که با اقدامات خود حقوق بشر را نقض کرده‌اند. آیا باید آنها را حذف کنیم؟ ما این کار را نکردیم. ما باید تفاوت‌های ظریف را در نظر بگیریم و تناسب را حفظ کنیم.
این کارشناس سازمان ملل افزود: تحریم ورزشکاران تبعیض مستقیم صرفاً بر اساس ملیت است، نه هیچ چیز دیگری. این موضوع چگونه به اوکراینی‌ها کمک خواهد کرد؟ این چگونه به حقوق بشر آینده و کاهش درگیری کمک خواهد کرد؟ باید متذکر شوم که در اینجا مفهوم حقوق بشر بین‌المللی به ویژه در لیبرال دموکراسی کاملاً نادیده گرفته شد. همه در جهان از آنچه در اوکراین رخ می‌دهد، شوکه شده‌اند. من درک می‌کنم که چرا اوکراین مخالف بازگشت ورزشکاران روسی است اما تصمیمات بین‌المللی یا ملی بر اساس احساسات قربانی گرفته نمی‌شود، قوانین باید نقش داشته باشند.
موضعگیری شهردار پاریس
به گزارش تسنیم؛ این در حالی است که آنه ایدالگو، شهردار پاریس به عنوان میزبان المپیک پیش رو در گفت‌گو با «فرانس‌اینفو» عنوان کرده است: تا زمانی که روسیه به جنگ با اوکراین ادامه می‌دهد، مایل نیستیم هیچ ورزشکار روسی در المپیک 2024 حضور داشته باشد. در واقع چیزی به عنوان بی‌طرف وجود ندارد.
اتحاد اروپایی‌ها علیه روسیه
این در حالی است که امروز (چهارشنبه 19 بهمن) کمیته‌های المپیک و پارالمپیک دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند و ایسلند به کمیته بین‌المللی المپیک نامه‌ای ارسال کردند و مخالفت خود با هرگونه حضور روس‌ها و بلاروس‌ها در المپیک 2024 پاریس را اعلام کردند.
همچنین ورنر کوگلر معاون صدراعظم و وزیر ورزش اتریش نیز گفت: وقتی صحبت از حضور ورزشکاران روسیه در المپیک می‌شود باید در نظر داشته باشیم که رقابت آنها با ورزشکاران اوکراینی برای کسب مدال غیرقابل قبول است.
شفاف‌سازی IOC
کمیته بین‌المللی المپیک در واکنش به اظهارات ایدالگو به سایت «اینساید دِ گیمز» گفت: برای شفاف‌سازی، هیچ برنامه‌ای برای حضور هیئت‌های ورزشی روسیه یا بلاروس یا پرچم‌های این کشورها در بازی‌های المپیک  2024 وجود ندارد. تنها گزینه‌ای که می‌توان در نظر گرفت حضور این دست ورزشکاران  به صورت انفرادی و بی‌طرف است که سال گذشته  نمونه‌اش را در تنیس گرنداسلم فرانسه و اخیراً دوباره در گرنداسلم استرالیا در  و سایر رشته‌های ورزشی دیده‌ایم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید