ورزش 3/هفت سال از درگذشت یوهان کرایوف می گذرد. نابغه فوتبال جهان و نماد انقلاب تاکتیکی هلند در دهه 70 میلادی. اسطوره بارسلونا که در سال 1973 به این تیم پیوست، در بلوگرانا شاگردان زیادی را پرورش داد که یکی از آنها لیونل مسی است. او در سال 2016 و پس از یک دوره بیماری به دلیل ابتلا به سرطان ریه درگذشت.
قطعه ای از تاریخ بارسلونا به نام کرایوف گره خورده است. چرا که بارسلونای تحت هدایت گواردیولا نتیجه حضور کرایوف در رده های پایه بارسا و تشکیل لاماسیا است. او با استفاده از استعداد بازیکنان جوان در دهه 80 و 90، ستاره های مطرحی را به دنیای فوتبال معرفی کرد و توانست قوی ترین تیم تمام دوران را ایجاد کند.


 
او به عنوان مربی به مدت سه سال، از 1985 تا 1988، آژاکس را هدایت کرد و سپس به مدت 8 سال روی نیمکت بارسلونا نشست، اما در فینال لیگ قهرمانان اروپا با نتیجه 4-0 مقابل میلان شکست خورد.
به دلیل مشکلات سلامتی و پس از سکته قلبی، کرایوف تصمیم گرفت از حرفه مربیگری خود دست بکشد و به مدیریت روی بیاورد. او از جمله مشاور خوان لاپورتا بود.. در 24 مارس 2016، یوهان کرایف پس از نبردی که با سرطان اشتد، با آرامش در بارسلونا درگذشت.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید