تسنیم/ امیر قلعه‌نویی پس از تساوی یک - یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل روسیه در دیداری تدارکاتی گفت: اجازه دهید بهار طبیعت که با بهار قرآن تقارن پیدا کرده را به مردم داخل و خارج از کشور تبریک بگویم و امیدوارم سال پرباری برای ملت ایران باشد. این ملت لیاقت بهترین‌ها را دارند.
وی ابتدا با این سؤال از سوی خبرنگاری روبه‌رو شد که چه صحبتی با مخالفان حضورش  در تیم ملی دارد، گفت: مخالفان؟ مبارک باشد. دلیل‌تان برای مخالفت چیست؟ یعنی هزار و خورده‌ای امتیاز در لیگ را نمی‌بینید؟ تا دو هزار می‌توانید بشمارید؟ بشمارید تا سؤال بعدی را جواب بدهم.
سایر خبرنگاران حاضر در نشست خبری درخواست کردند که ابتدا درباره بازی ایران و روسیه صحبت شود که قلعه‌نویی گفت:  به مخالفان باید احترام گذاشت چون نظرشان است و قرار نیست همه تأیید کنند و آنها هم قابل احترام هستند. فکر می‌کنم یکی از بازی‌های خوب چند سال اخیر تیم ملی بود. مربی وظیفه دارد دو شاخصه مهم انجام دهد، یکی ایجاد موقعیت روی دروازه حریف و دوم اینکه اجازه موقعیت روی دروازه خود را ندهد. در این بحث خیلی عالی بودیم.
قلعه‌نویی افزود: در ایجاد موقعیت، گردش توپ، شوت، کرنر و ... خوب بودیم ولی توپ‌های‌مان تبدیل به گل نشد. این بازی خیلی امیدوارمان کرد و هفته به هفته، ماه به ماه بهتر خواهیم شد. باید از بازیکنانم تشکر کنم که با قلب‌شان بازی کردند، جنگیدند و موقعیت‌های زیادی خلق کردند. اینکه در سه، چهار روز توانستیم نگرش‌مان را قالب کنیم خیلی مهم است.
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران خاطرنشان کرد: بازی خیلی خوبی برابر روسیه داشتیم که نشانه‌های زیادی داشت، اول اینکه مردم هیچ وقت روی صندلی‌های‌شان ننشستند و مدام تشویق کردند و پس از بازی ایستادند و تیم ملی‌شان را تشویق کردند. حتماً مخالفانی در بین آنها بودند که تشویق می‌کردند.قلعه‌نویی در واکنش به این سؤال که سردار آزمون در شرایطی در اردوی تیم ملی حضور نداشت که در شهر گنبد مشغول بازی والیبال بود، گفت: از شما خواهش می‌کنم درباره بازیکنانی که حضور دارند، صحبت کنید. آنهایی که بودند مثل سرباز وطن در تمرینات و وظایف‌شان را انجام دادند. خوشبختانه در تیم‌هایی که بودم بازیکن محوری نداشتیم، بازیکن سالاری داشتیم ولی بازیکن محوری نداشتیم. امروز شهریار مغانلو و رضا اسدی بیشتر از آن چیزی که فکر کردیم خیلی بهتر بودند. اگر یازده بازیکن امروز را کنار بگذاریم و یازده بازیکن دیگر را برابر کنیا به میدان بفرستیم با همین کیفیت می‌توانند بازی کنند. هر کسی با قلبش کنار مردم و تیم ملی است و قطعاً سردار آزمون هم خواهد بود. شاید خیلی از بازیکنان فعلی در اردو نباشند ولی درباره آنهایی که هستند باید صحبت کنیم.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر احتمال حضور یک مربی پرتغالی در کادرفنی تیم ملی گفت: کادر ما هنوز تکمیل نشده و حتماً مربی‌ای می‌آوریم که سابقه و تجربه نشستن روی نیمکت تیمی در جام جهانی را داشته باشد. در حال بررسی هستیم تا همکار خوبس بیاوریم. از باشگاه تراکتور تبریز ممنونم که مربی گلرهایش را در اختیار ما گذاشت و باید از زنوزی و نصیرزاده تشکر کنم. یکی دو نفر به عنوان مشاور و یک نفر به عنوان اجرایی به ما اضافه می‌شوند تا لیگ را کامل بررسی کنند.
قلعه‌نویی در مورد قدرت تیم روسیه یادآور شد: روسیه یکی از تیم‌های خوب است و آنها نیز مثل ما چند ماه در شرایط مسابقه نبودند. با پرس‌هایی که مخصوصاً در نیمه دوم انجام دادیم قدرت‌مان را نشان دادیم. نگرش فوتبال من است که از جلو پرس کنیم و در تیم‌هایی مثل گل‌گهر سیرجان، سپاهان، تراکتور و ... این کار را انجام می‌دادیم. روسیه تیم خوبی بود ولی مخصوصاً در نیمه دوم با پرس‌ها و تعویض‌هایی که انجام دادیم بازیسازی آنها را از بین بردیم. خیلی موقعیت داشتیم و این بازی باید با حداقل دو، سه گل تمام می‌شد.
وی یادآور شد: این بازی من را خیلی امیدوار کرد. تنها دو، سه روز است لژیونرها اضافه شده‌اند و خوشحالم مردم از ما راضی هستند، هر چند از ایده‌آل‌های خودمان فاصله داریم و یقیناً از این بهتر خواهیم شد. از بزرگترهای تیم‌مان تشکر می‌کنم که برخلاف دشمنان و مخالفان چه بیرون و چه داخل واقعاً بزرگی کردند. قضیه دشمنان مثل کسی است که به داروخانه می‌رود و می‌پرسد میخ دارید! وقتی با این بازیکنان صحبت کردم هم از برنامه‌ریزی و هم نظم و انضباط و هم آنالیز راضی بودند. امیدوارم روزها و بازی‌های بهتر از این داشته باشیم. مخالفان نیز برای ما عزیز هستند. مگر می‌شود انتقاد نباشد؟ انتقادی که البته با حب و بغض نباشد. یکسری دنبال حب و بغض هستند که نه به مملکت کمک می‌کند نه فوتبال ما. اینها را کنار بگذارند و به فکر مردم باشند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید