فوتبال 360/اسپانیا در خانه اسکاتلند با 2 گل اسکات مک‌تامینی مغلوب شد.

مقطع نخست بازی‌های انتخابی یورو 2014 با انجام مجموعاً 46 بازی در فیفادی ماه مارس به پایان رسید و درنهایت اسکاتلند موفق شد در جمع 7 تیم با کسب بیشترین امتیازات ممکن بایستد.
شاگردان استیو کلارک که بازی ابتدایی‌شان در این مسابقات را با کسب پیروزی خانگی مقابل قبرس پشت سر گذاشته بودند، سه‌شنبه شب اسپانیا را پیش رو داشتند‌ اسکاتیش‌ها بازهم با درخشش خیره‌کننده اسکات مک‌تامینی، پیروز بازی بزرگ لقب گرفته و با 6 امتیاز، بدون گل خورده در 2 بازی و 5 گل زده به صدر جدول گروه A تکیه زدند.

اسپانیا که از 38 بازی اخیر در مرحله مقدماتی یورو موفق شده بود از 34 بازی به عنوان پیروز میدان خارج شود و تنها یک بازی را با شکست پشت سر گذاشته بود (مقابل اسلواکی در سال 2014)، پس از 9 سال بار دیگر در مسابقات مقدماتی جام ملت‌های اروپا شکست را تجربه کرد. اسپانیایی‌ها تحت هدایت دلا فوئنته برای نخستین بار پس از 38 بازی متوالی از باز کردن دروازه حریف عاجز ماندند. لاروخا در این مدت به ازای هر بازی میانگین 2.6 گل زده را به ثبت رسانده بود و در 38 دیدار، مجموع گل‌هایش 3 رقمی شده بود.

اسکات مک‌تامینی هم که برای دومین بازی متوالی در ترکیب اسکاتلند موفق به ثبت ۲ گل در جریان بازی شد، تبدیل به نخستین بازیکن تاریخ اسکاتلند پس از نوامبر 1984 شد که مقابل اسپانیا بیش از یک گل در یک دیدار به ثمر می‌رساند و برای اولین بار در دوران حرفه‌ای با پیراهن تیم ملی گلزنی در 2 دیدار متوالی را تجربه کرد. پس از آغاز مسابقات مقدماتی یورو 2024، مک‌تامینی در 37 بازی ملی تنها یک گل به ثمر رسانده بود و حالا پس از 180 دقیقه به میدان رفتن در مسابقات، تعداد گل‌های ملی خود را به 5 افزایش داد.

جالب اینجاست در ترکیب تحت هدایت استیو کلارک و درحالی که مرد اسکاتلندی تیمش را با آرایش 1-6-3 به میدان می‌فرستد، مک‌تامینی نقشی کم و بیش مشابه به نقش‌اش در ترکیب منچستریونایتد ایفا می‌کند اما آخرین گل مک‌تامینی برای شیاطین سرخ به دیدار مقابل استون‌ویلا در دور سوم جام اتحادیه بازمی‌گردد.


این سومین پیروزی تاریخ اسکاتلند مقابل اسپانیا در طول تاریخ تقابل‌های ۲ تیم بود که پس از 39 سال، بار دیگر لاروخا را تیم مغلوب میدان معرفی کرد. پیش از این اسکاتلند تنها در سال‌های 1984 و 1957 موفق به شکست ماتادورها شده بود.
همچنین اسپانیا برای نخستین بار پس از 7 سال در یک دیدار رسمی با اختلاف 2 گل شکست را پذیرفت و در این راه، دلا فوئنته نخستین سرمربی تاریخ اسپانیا پس از ویسنته میرا در سال 1991 لقب گرفت که در نخستین دیدار خارج از خانه تیمش به‌عنوان سرمربی اسپانیا متحمل شکست می‌شود. آخرین بار اسپانیا در یورو 2016 با اختلاف 2 گل، آن هم مقابل ایتالیا شکست را پذیرفته بود.

در ترکیب ابتدایی تیم ملی اسپانیا که دلا فوئنته تیمش را با 4 مدافع به میدان فرستاده بود، داوید گارسیا برای نخستین بار پیراهن تیم ملی کشورش را بر تن کرد و پس از خاوی ناوارو، با 29 سال و 42 روز سن، تبدیل به مسن‌ترین بازیکن تاریخ لاروخا با تجربه نخستین بازی ملی لقب گرفت. پیش‌تر در دیداری دوستانه مقابل رومانی، تحت هدایت لوئیس آراگونس در نوامبر 2006، ناوارو با 32 سال و 282 روز سن نخستین بازی ملی‌اش را در ترکیب لاروخا انجام داده بود.

در سایر دیدارها، کرواسی با درخشش متئو کواچیچ و ۲ گل این بازیکن در کمتر از 30 دقیقه، ترکیه را در خانه مغلوب کرد تا در شبی که ولز هم مقابل لتونی 3 امتیاز را در خانه نگه داشت، این گروه ۲ تیم با 4 امتیاز داشته باشد. نتایج سایر دیدارها  به شرح ذیل بود:
گرجستان 1-1 نروژ
کوزوو 1-1 آندورا
رومانی 2-1 بلاروس
سوئیس 3-0 رژیم صهیونیستی
و تکلیف گروه‌های مقدماتی جام ملت‌های اروپا در پایان فیفادی ماه مارس به شرح ذیل مشخص شد:
گروه A
1-    اسکاتلند، 6 امتیاز
2-    اسپانیا، 3 امتیاز
3-    نروژ، یک امتیاز
4-    گرجستان، یک امتیاز (بازی کمتر)
5-    قبرس، بدون امتیاز (بازی کمتر)
گروه B
1-    فرانسه، 6 امتیاز
2-    یونان، 3 امتیاز (بازی کمتر)
3-    هلند، 3 امتیاز
4-    جمهوری ایرلند، بدون امتیاز (بازی کمتر)
5-    جبل‌الطارق، بدون امتیاز
گروه C
1-    انگلیس، 6 امتیاز
2-    ایتالیا، 3 امتیاز
3-    مقدونیه شمالی، 3 امتیاز (بازی کمتر)
4-    اوکراین، بدون امتیاز (بازی کمتر)
5-    مالت، بدون امتیاز
گروه D
1-    ولز، 4 امتیاز
2-    کرواسی، 4 امتیاز
3-    ترکیه، 3 امتیاز
4-    ارمنستان، بدون امتیاز (بازی کمتر)
5-    لتونی، بدون امتیاز (بازی کمتر)
گروه E
1-    جمهوری چک، 4 امتیاز
2-    لهستان، 3 امتیاز
3-    مولداوی، 2 امتیاز
4-    جزایر فارو، یک امتیاز (بازی کمتر)
5-    آلبانی، بدون امتیاز (بازی کمتر)
گروه F
1-    اتریش، 6 امتیاز
2-    بلژیک، 3 امتیاز (بازی کمتر)
3-    سوئد، 3 امتیاز
4-    استونی، بدون امتیاز (بازی کمتر)
5-    آذربایجان، بدون امتیاز
گروه G
1-    صربستان، 6 امتیاز
2-    مجارستان، 3 امتیاز (بازی کمتر)
3-    مونته‌نگرو، 3 امتیاز
4-    لیتوانی، بدون امتیاز (بازی کمتر)
5-    بلغارستان، بدون امتیاز
گروه H
1-    اسلوونی، 6 امتیاز
2-    دانمارک، 3 امتیاز
3-    قزاقستان، 3 امتیاز
4-    فنلاند، 3 امتیاز
5-    ایرلند شمالی، 3 امتیاز
6-    سن‌مارینو، بدون امتیاز
گروه I
1-    سوئیس، 6 امتیاز
2-    رومانی، 6 امتیاز
3-    کوزوو، 2 امتیاز
4-    آندورا، یک امتیاز
5-    رژیم صهیونیستی، یک امتیاز
6-    بلاروس، بدون امتیاز
گروه J
1-    پرتغال، 6 امتیاز
2-    اسلوواکی، 4 امتیاز
3-    بوسنی و هرزه‌گووین، 3 امتیاز
4-    ایسلند، 3 امتیاز
5-    لوکزامبورگ، یک امتیاز
6-    لیختن‌اشتاین، بدون امتیاز


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید