مردم سالاری/ بانوی داور بین المللی فوتبال ایران گفت:دربی آقایان مهم ترین مسابقه فوتبال ایران است و قضاوت آن جذابیت زیادی دارد اما خب فعلا برای داوران خانم قضاوت در دربی آقایان شدنی نیست.
 
 از 17 سالگی با حمایت خانواده و بخصوص برادرش داوری را از فوتبال شروع کرد و از سال 1393 در لیست داوران بین المللی فوتسال حضور دارد. گلاره ناظمی داور 40 ساله ایرانی است که در مهر 1397 توانست بالاتر از داوران مشهور دیگر، قضاوت فینال فوتسال المپیک جوانان بین تیم های ژاپن و پرتغال را داوری کند. اوج کار این بانوی ایرانی مهر 1400 در فینال جام جهانی فوتسال «مردان» در لیتوانی بعنوان وقت نگهدار بازی بود که تاریخ ساز شد. ناظمی در رقابت‌های فوتسال جام باشگاه‌های جهان مردان ۲۰۱۹ در تایلند به عنوان داور اول مسابقه تیم‌های بارسلونا برابر شنزن چین، نماینده تایلند در برابر تیم بوکاجونیورز آرژانتین، شنزن چین در برابر منگوس برزیل و دیدار پایانی مسابقات را قضاوت کرد. در تیر ۱۴۰۰، فیفا اعلام کرد، گلاره ناظمی در رقابت‌های جام جهانی فوتسال ۲۰۲۱ لیتوانی به عنوان داور حضور داشت و برای نخستین بار یک داور زن ایرانی رقابت‌های جام جهانی مردان را سوت زد و فینال این رقابت ها را قضاوت کرد. خبرنگار ورزشی منیبان گفتگویی با این داور خانم داشته که در ادامه می خوانید.
*سال 1401 چطور سپری شد؟
هرسالی اتفاقات بد و خوب منحصر به فرد خود را دارد اما مصدومیتی که برایم رخ داد اتفاق خوشایندی نبود اما در مجموع سال خوبی را سپری کردم. در حوزه داوری و برگزاری لیگ فوتسال بانوان اتفاقات خوبی برایم رخ داد و امیدوارم باشگاه های فوتبال بتوانند با قدرت بیشتری در این مسابقات شرکت کنند. البته یکی از مشکلات عمده تیم های بانوان مسایل مالی است که امیدوارم در سال جدید شرایط بهتری برای فوتسال بانوان ایجاد شود.
*دستمزد بانوان داور؟

کلا دستمزد داوران در ایران پایین است و برای بانوان خیلی پایین تر!دستمزد داوران مرد با داوران زن اصلا قابل قیاس نیست و با توجه به افزایش هزینه ها و مصدومیت هایی که برای داوران پیش می آید دستمزد داوران زن اصلا منصفانه نیست و کفاف خرج آنها را نمی دهد و همین باعث می شود شرایط برای داوران زن سخت تر باشد. البته قصد من مقایسه دستمزد داوران در فوتبال و فوتسال نیست چون می پذیرم که این دو رشته متفاوت هستند و درآمدزایی در فوتبال بیشتر از فوتسال است اما باید اختلافات کمتر شود و به حق الزحمه داوران فوتسال هم توجه بیشتری شود. درواقع داورانی که الان در فوتسال قضاوت می کنند فقط به خاطر عشق و علاقه این کار را انجام می دهند.
*قضاوت در دربی آقایان؟
دربی آقایان مهم ترین مسابقه فوتبال ایران است و قضاوت آن جذابیت زیادی دارد اما خب فعلا برای داوران خانم قضاوت در دربی آقایان شدنی نیست. من هم قضاوت در این بازی را دوست دارم اما باید شرایط و بستر لازم برای این امر مهیا شود مهمتر از هر چیزی فرهنگ سازی لازم برای قضاوت بانوان در فوتبال آقایان است و تا وقتی فرهنگ سازی انجام نشود نمی شود به این موضوع فکر کرد. 
*اشتباه گرفتن برادر و خواهر با همدیگر؟
بله اتفاق چندوقت پیش این اتفاق رخ داد و در دیداری که برادرم کوپال ناظمی قضاوت آن را برعهده داشت و سوت های آن به مذاق هواداران یک تیم خوش نیامد در اینستاگرام به من حمله شد!
*هجمه ها علیه داوران؟
داوران همواره قشر مظلوم هستند. چون خودم در بازی‌های مختلف قضاوت می‌کنم، شرایط متفاوتی را تجربه کرده‌ام. در هر مسابقه‌ای ممکن است تیمی از نتیجه حاصل شده رضایت نداشته باشد. بازی برد و باخت دارد و همواره اشک‌ها و لبخندها در کنار هم بوده‌اند. در نهایت ما داوران در پایان مسابقات مورد هجوم قرار می‌گیریم و وضعیت همواره بر همین منوال بوده است. متاسفانه در کشور ما مرسوم شده به بدترین روش اعتراض کنیم. این اخلاقیات و ادبیات پسندیده نیست.
*چطور داور شدید؟
حقیقت ماجرا این بود که من علاقه‌ای به داوری نداشتم و می‌خواستم فوتسالم را ادامه بدهم، ولی وقتی شدت علاقه شدید کوپال به داوری را دیدم کمی دودل شدم تا این‌که او اسم من را در کلاس داوری نوشت و وارد این وادی شدم.
*سختی های داوری؟
برادرم کوپال شخصیت صبور و مقاومی دارد هیچ وقت در شروع کارش از سختی‌ها به من نمی‌گفت، ولی به مرور خودم با این سختی‌ها و ناملایمتی‌ها آشنا شدم و حتی چند بار تصمیم گرفتم تا داوری را کنار بگذارم، ولی هربار کوپال مانع شد و تشویقم می کرد تا این راه را ادامه بدم.
*دنبال کردن قضاون خواهر و برادر توسط همدیگر؟
برای برادرم که میسر نیست فیلم تمام قضاوت های من را ببیند ولی من حتما بازی‌هایی که کوپال داوری می‌کند دنبال می‌کنم و بعد از هر بازی بار‌ها سر صحنه‌های مختلف با هم بحث می‌کنیم.
*اهداف مهم در داوری؟
بابت تمام سختی هایی که کشیده ام به خودم خسته نباشید می گویم و این شاید تنها جمله ای باشد که بتوانم در مورد خودم بگویم چون می دانم چه مسیری را طی کرده امبه همه اهدافم در داوری رسیده و میادین مختلف را دیده ام ، مهمترین اتفاقی که در پروژه داوری های من افتاد این بود که سراسر دنیا داوری خانم ایرانی را دیدنددیگر بدهکار خودم نیستم ، امیدوارم تا زمانی که در داوری هستم ، بتوانم نماینده خوبی برای ایران باشم ، اگر هم نبودم امیدوارم برای جوان ترها راهنمای خوبی باشم.
*آرزو در سال جدید؟
برای همه مردم ایران آرامش و حال خوب آرروز می کنم و اینکه بتوانیم لیگ فوتسال را با کیفیت بالاتری برگزار کنیم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید