تسنیم/رئیس فدراسیون هندبال اعلام کرد، با توجه به مشکلات ارزی که نه تنها در هندبال بلکه در همه رشته‌ها وجود دارد، ‌کلیه اعزام‌های این فدراسیون در سال جدید انجام نخواهد شد.
علیرضا پاکدل درباره عملکرد هندبال در سال 1401 اظهار داشت: هندبال در رده‌های پایه زنده شد و در آسیا مقام کسب کردیم و خوشبختانه برنامه‌های ما در تیم‌های پایه و پشتوانه‌سازی جواب داد و دختران نوجوان ما در هندبال سالنی و پسران نوجوان در هندبال ساحلی نتایج خوبی کسب کردند. دختران ما در مسابقات قهرمانی جهان به مرحله یک هشتم نهایی صعود کردند و این اتفاقی بود که هیچ‌کس حتی تصورش را نمی‌کرد.

وی در ادامه افزود: تیم هندبال ساحلی نوجوانان ما قهرمان آسیا شد و در مسابقات جهانی در رده سوم ایستاد و اولین مدال هندبال ایران در جهان را به دست آورد. نوجوانان ما در هندبال سالنی نیز بعد از 14 سال سهمیه حضور در مسابقات جهانی را کسب کردند و این نقطه عطفی برای زنده شدن هندبال ایران محسوب می‌شود.

رئیس فدراسیون هندبال در مورد افزایش انتظارات از این رشته گفت: اینکه انتظارات از هندبال بالا رفته است، دو وجه دارد؛ اول اینکه باعث خوشحالی و ایجاد امید در این رشته شده است و اینکه این رشته دیده شد، بسیار خوشایند است. وجه دوم این است که این انتظارات از هندبال بیش از حد بالا رفته است. درست است که این رشته مسیر خود را پیدا کرده، ولی باید بدانیم که در رده سنی بزرگسالان با آسیا فاصله داریم و باید در این چند سال این نوجوانان و جوانان را به بزرگسالان تزریق کنیم تا به سطح بالایی در آسیا برسیم.


وی در پاسخ به این پرسش که «آیا در سال 1402 می‌توانید این تعداد اعزام در هندبال سالنی و ساحلی را در تمام رده‌های سنی و در هر دو بخش زنان و مردان تکرار کنید؟»، تصریح کرد: در سال آینده قطعاً نه! با توجه به مشکلات ارزی که نه تنها در هندبال بلکه در همه رشته‌ها وجود دارند، ‌نمی‌توان تمام اعزام‌ها را انجام داد. حتی شاهد بودیم که در این مدت چندین اعزام از رشته‌های مختلف لغو شد.

پاکدل در پاسخ به این سؤال که «در این شرایط چگونه درباره اعزام‌ها تصمیم‌گیری خواهید کرد؟»، گفت: به سمت کیفی‌سازی خواهیم رفت و اولویت‌بندی می‌کنیم، مگر اینکه در بحث بودجه ورزش در مجلس در سال 1402 اتفاقی بیفتد که مشکلات مالی حل شود، در غیر این صورت با چالش روبه‌رو خواهیم شد.

«در صورت اولویت‌بندی برای اعزام، تیم‌های پایه یا بزرگسالان و همچنین زنان و مردان کدام اولویت اصلی‌تر خواهند بود؟»، رئیس فدراسیون هندبال در پاسخ به این سؤال هم تصریح کرد: این موضوع باید بررسی شود، ولی تعادل را بین زنان و مردان ایجاد می‌کنیم. از هندبال ساحلی و بانوان نمی‌توانیم عبور کنیم. هندبال بانوان پرافتخار‌ترین تیم در ورزش‌های توپی بانوان بود. حتی باید آنها ویژه‌تر دیده شوند، ولی اهم فی الاهم خواهیم کرد. نوجوانان دختر امید دو سه سال آینده ما هستند و نمی‌توانیم آنها را اعزام نکنیم. نوجوانان پسر هم به مسابقات جهانی کرواسی صعود کردند و باید اعزام شوند.

وی در پاسخ به این سوال که «آیا ممکن است در مسابقات انتخابی المپیک شرکت نکنیم؟»، خاطر نشان کرد: هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم و مسابقات انتخابی المپیک را بررسی می‌کنیم. از آنجا که آسیا یک سهمیه دارد، باید ببینیم چقدر شانس کسب سهمیه داریم. همه موارد را کارشناسی و در هیئت رئیسه مطرح می‌کنیم، اگر شرایط مهیا باشد، همه تیم‌ها را اعزام خواهیم کرد.

وی در مورد تأمین منابع مالی برای پرداخت حقوق سرمربی خارجی گفت: در هیئت اجرایی و ستاد عالی بازی‌ها مقرر شد تیم‌هایی که مربی تراز اول خارجی دارند، حمایت شوند. در مجموع باید بودجه سال 1402 مشخص شود. محمود خسروی‌وفا و مناف هاشمی رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک در این موضوع نظر مثبت دارند، ولی تا زمانی که بودجه مشخص نشود، نمی‌توان تصمیم گرفت. هندبال، واترپلو، تیراندازی با کمان و قایقرانی در بحث مربی خارجی متقاضی هستند. برخی رشته‌ها با سرمایه‌گذاری و حضور مربی با دانش خارجی می‌توانند اتفاقات خوبی را رقم بزنند.

پاکدل در پایان اظهار داشت: باید افق‌ها به سمتی باشد که در آینده به نتیجه برسیم. اگر دنبال موفقیت در دوره جدید هستیم، باید برای چهار سال آینده برنامه داشته باشیم. با توجه به فاصله‌ای که با هندبال جهان داریم، به یک مربی تراز اول خارجی نیاز داشتیم و تقاضا داریم که در این زمینه به ما کمک کنند. قرارداد با وسلین بسته شده است و اگر این اتفاق در این زمان نمی‌افتاد، ممکن بود فرصت از دست برود و نمی‌توانستیم مربی خوبی مثل او پیدا کنیم. او شناختی کامل از تیم ایران، شرایط هندبال و زیرساخت‌های ما دارد و ریسک نکردیم. در این بین چشم انتظار حمایت کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان هستیم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید