ورزش 3/ در پی انتشار اختصاصی نامه سازمان لیگ به باشگاه‌ها و ابلاغ مجموعه دستورالعمل‌های ناظر بر قرارداد بازیکنان، مجتبی فریدونی، مدیرعامل سابق ذوب آهن، دست به قلم شده و یادداشتی به رشته تحریر درآورده است. 
فریدونی که از چهره‌های فعال و مطلع فوتبال ایران در حوزه حقوقی و مدیریت محسوب می‌شود، ضمن انتقاد از تغییرات پیش‌رو، به نکته بسیار مهمی در این مجموعه قوانین اشاره کرده است؛ از جمله اجباری که در موضوع قرارداد و افزایش احتمالی آن پیشنهاد شده است.
نکته جالبی که فریدونی به آن اشاره کرده، اختیاری است که به باشگاه‌ها برای تمدید قرارداد یک ساله با بازیکن داده شده، بدون آنکه خود بازیکن در این زمینه اختیاری داشته باشد؛ مسئله‌ای که در تاریخ فوتبال جهان بی همتا به نظر می‌رسد اما از سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال ایران هر چه که فکر کنید، برمی‌آید!
یادداشت فریدونی را بخوانید:
«اخیرا دستورالعمل ناظر بر قرادادهای باشگاه‌ ها با بازیکنان ابلاغ شد که موارد مختلفی را شامل می‌شود اما یکی از عجیب ترین بندها مربوط به‌ اختیار باشگاه‌ ها برای تمدید قرارداد یک ساله بازیکنان بنا به‌ تمایل صرفا خود باشگاه است‌ و بازیکن هیچ اختیاری ندارد و جالب آنجاست که‌ سقف افزایش مبلغ قرارداد هم بیست و پنج درصد ذکر شده‌ است. 
هر کس ( از جمله‌ خودم) با حداقل‌ اطلاعات حقوقی،  فوتبالی و اقتصادی می تواند متوجه‌ شود این بند نه‌ قانونی و شرعی است‌ و نه‌ با اصول اقتصادی و رویه ها و قوانین فوتبال مطابقت دارد. 

از نظر قانون مدنی و فقه ، شرط صحیح بودن هر گونه‌ قرارداد یا معامله ارائه پیشنهاد از جانب یک طرف معامله( ایجاب) و پذیرش و رضایت برای انجام آن معامله‌( قبول) از جانب طرف دیگر قرارداد است‌. بنابراین هر قراردادی که‌ فاقد این شرایط باشد باطل‌ است‌. 
از دیدگاه اقتصادی نیز وقتی بر اساس‌ اعلام‌ آمار رسمی تورم نقطه به‌ نقطه در فروردین ماه امسال‌ (۵۵) درصد اعلام‌ شده‌ است افزایش (۲۵) درصدی مبلغ قرارداد با واقعیت های اقتصادی تطابق نداشته‌ و غیر منصفانه است‌. 
از منظر فوتبالی نیز وقتی قرارداد مارک بوسمن در سال (۱۹۹۰) با باشگاه‌ بلژیکی لیژ به‌ پایان رسید ولی آنها مانع از انتقال‌ این بازیکن به‌ باشگاه‌ جدید شدند،  بوسمن با شکایت در دادگاه و پیگیری این موضوع که‌ پنج سال طول کشید موفق شد رأی دادگاه را مبنی بر غیر قانونی بودن باشگاه‌ لیژ دریافت کند و از آن پس بازیکن آزاد در فوتبال به یک قانون تبدیل شد و بازیکنان در پایان قراردادشان آزاد هستند تا به‌ هر باشگاهی که‌ خواستند بروند و راهی برای جلوگیری از این موضوع وجود ندارد.  در نتیجه قانون بوسمن شکل گرفت و کاملا اوضاع را تغییر داد و بازیکنان زیادی با استفاده از این قانون آزادنه به‌ باشگاه های مورد نظرشان منتقل‌ شدند.
به‌ هر حال به نظر می رسد اجرای این بند و برخی دیگر از بندهای این دستورالعمل با چالش‌های جدی حقوقی ، فوتبالی و اجتماعی مواجه‌ شود.»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید