ورزش 3/ پرس از بالا و وادار کردن حریف به اشتباه، این بهترین راه حل پرسپولیس برای گلزنی در دربی است و استقلال باید به دنبال چاره باشد.
پرسپولیس در هفته‌های اخیر در لیگ برتر و در ادامه جام حذفی آنقدر آماده و درخشان بوده که به نظر روی کاغذ شاید کمی بیشتر از رقیب دیرینه از شانس قهرمانی برای دربی حساس فردا شب برخوردار باشد. سبک بازی قرمزپوشان در چند هفته اخیر با ورود سروش رفیعی به ترکیب عوض شده و آنها در هنگام هجوم با سیستم 1-4-1-4 و در دفاع با سیستم 2-4-4 و استفاده از مهاجم سایه بازی می‌کنند.
اما مهم‌ترین ویژگی تیم یحیی گل محمدی در بازی‌های بعد از عید این تیم، افزایش قدرت پرس از بالا و البته تصمیم‌گیری‌های مناسب بعد از دریافت توپ از حریف است. همچنین خط حمله پرسپولیس به یک هماهنگی و هارمونی فوق‌العاده دست یافته و کافیست حرکت مهدی ترابی هنگام نزدیک شدن توپ به عیسی در صحنه منجر به پنالتی قرمزپوشان در بازی با هوادار را مرور کنید تا متوجه شوید این دو بازیکن چقدر به خوبی تصمیمات احتمالی یکدیگر را حدس می‌زنند.
به گل‌های پرسپولیس در هفته‌های اخیر و به خصوص بازی با هوادار دقت کنید. این تیم در صحنه‌های هر سه گل خود زمانی موفق به خلق موقعیت شد که ابتدا مالک توپ نبود و در ادامه توانست با پرس شدید و توپ ربایی، خیلی زود روی دروازه حریف موقعیت ایجاد کند. همین می‌تواند مهم‌ترین برگ برنده تیم یحیی گل محمدی در دربی نیز باشد. ستاره‌های هجومی و خلاق پرسپولیس همگی یک ویژگی مشترک دارند: وظایف آنها در زمان تنها محدود به زمان مالکیت توپ برای این تیم نیست و اتفاقا در بسیاری از مواقع، وقتی پرسپولیس صاحب توپ نیست بیشتر شاهد نقش آفرینی این بازیکنان در زمین هستیم.


حتی به نظر می‌رسد اینقدر این تاکتیک در پرسپولیس غالب شده که عامل اصلی انتخاب 11 بازیکن اصلی برای یحیی گل محمدی نیز به شمار می‌آید. به عنوان مثال برگ برنده عیسی آل کثیر نسبت به بازیکنانی چون شیخ دیاباته یا مهدی عبدی، همین حضور همه جانبه این بازیکن در امور دفاعی نسبت به دو بازیکن دیگر است. در واقع هر چقدر دیاباته و مهدی عبدی بازیکنانی ایستا و تنها موثر در حمله به شمار می‌آیند، عیسی حتی دروازه‌بان تیم حریف را نیز پرس می‌کند و این روش به وضوح در بازی با هوادار پیدا بود.
اصولا بهترین راه حل برای فرار از پرس بالای یک تیم می‌تواند تکیه بر قدرت بازی‌سازی مدافعان میانی و کناری باشد. در واقع اگر مدافعان استقلال بتوانند با اولین لمس توپ خود آن را به نقطه مناسبی ارسال کرده و در واقع به جای حرکت بازیکن، توپ را خیلی سریع در زمین به گردش درآورند، می‌توانند از پرس خط اول قرمزپوشان فرار کرده و راه حل مناسبی برای رسیدن به دروازه این تیم پیدا کنند. البته غیبت عارف غلامی که مدافع پا به توپ‌تری نسبت به دیگر گزینه‌های این تیم در قلب خط دفاعی بود، می‌تواند کار ریکاردو ساپینتو را برای این دیدار دشوار سازد.

پرسپولیس اما برای مهار بخش بعدی نیز راه حل‌های خود را دارد. سروش رفیعی که از بعد از تعطیلات نوروز در ترکیب ثابت این تیم قرار گرفته، باید وظیفه یک هافبک باکس تو باکس را به خوبی در زمین پیاده کند. در حقیقت این ستاره خوش اخلاق هم باید روزنه‌های عمق خط دفاعی پرسپولیس (که حتی در بازی با هوادار هم معلوم بود کم نیست) را بپوشاند و هم در صورت لزوم برای استفاده از قلب خط دفاعی استقلال اقدام کند.
ورای همه حواشی و احتمالا اعتراضات افراطی دو تیم قبل و البته بعد از مسابقه به مشکلات داوری، شرایط مالی و هر چیز ممکن، بازی فردا از نظر تقابل اندیشه‌های دو سرمربی، می‌تواند تبدیل به یکی از جذاب‌ترین دربی‌های تاریخ فوتبال ایران شود. یحیی گل محمدی در حدود دو ماه اخیر تاکتیک تیمی خود را عوض کرده و به بهترین شکل نیز نتیجه گرفته است. در سوی دیگر حتی جدی‌ترین منتقدان ساپینتو نیز بارها به سبک بازی تماشایی استقلال در این فصل صحه گذاشته و اندیشه‌های این سرمربی پرتغالی را تحسین کرده‌اند.
دربی سوم اردیبهشت با هوشمندی یحیی گل محمدی به سود پرسپولیس به پایان رسید، اما قطعا ساپینتو بارها در همین روزهای اخیر آن بازی را تماشا کرده و به دنبال اصلاح مشکلات تیمش برابر قهرمان آماده لیگ برتر خواهد بود. راه حل اصلی سرمربی پرتغالی استقلال در این دیدار برای کسب پیروزی، تلاش برای فرار از سد پرس مهاجمان حریف و اقدام به بازی سازی از عقب برای رساندن سریع توپ به بازیکنان هجومی خواهد بود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید