فارس/ سرمربی تیم ملی تکواندو گفت: با اتفاقاتی که یک هفته قبل از اعزام به مسابقات جهانی برای ما رخ داد، تلاش کردیم قطار تکواندو را به روی ریل بازگردانیم اما شوک بزرگی به تیم وارد شده بود و تمرکز را از تیم گرفت.
بیژن مقانلو سرمربی تیم ملی تکواندو پس از پایان بیست و ششمین دوره مسابقات جهانی تکواندو و کسب تنها دو مدال برنز تیم ملی در این رقابت ها، اظهار داشت:‌ سطح فنی مسابقات جهانی باکو خیلی بالا بود. شما وقتی به نتایج مسابقات جهانی مکزیک نگاه می‌کنید با نتایج این دوره از مسابقات جهانی باکو کاملاً متفاوت است. ما باید افرادی را که در مسابقات جهانی مکزیک و باکو مدال گرفته‌اند را آنالیز کنیم و ببینیم که چه تعداد سکو در کسب مدال تغییر کرده است. در مسابقات جهانی مکزیک افرادی که مدال کسب کردند، در باکو نتوانستند مدال طلا خود را تکرار کنند و خیلی‌ها اصلاً نتوانستند در باکو به روی سکو بروند.
مقانلو در پاسخ به این سؤال که شرایط فنی ملی پوشان ما در مسابقات جهانی چطور بود،‌گفت: با توجه به شرایطی که پیش از اعزام برای ما رقم خورد متأسفانه بچه‌های ما تمرکز بازم را نداشتند و از لحاظ فنی میلی‌متری بازی‌ها را از دست دادند. خیلی از بازیکنان ما در ثانیه ها غفلت کردند. فکر می‌کنم نتایج رقم خورده در باکو بیشتر برمی‌گردد به اتفاقات قبل از اعزام تیم ملی به مسابقات جهانی، به خاطر همین بچه‌های ما خیلی تمرکز نداشتند و در ثانیه‌های آخر نمی‌توانستند تمرکز کنند. آرین سلیمی خیلی خوب کار کرد اما در آن شرایط موفق نشد نتیجه‌ای را رقم بزند.
وی در ادامه صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: همیشه در مسابقات جهانی بیشترین مدال‌هایی که کسب می‌کردیم سه تا چهار مدال از هشت وزنی بود که به مسابقات اعزام می‌شد. ما در این مسابقات شرایط کسب مدال را داشتیم اما ثانیه‌ها با ما یار نبودند. از نظر من یکی از دلایلی که باعث شد این اتفاقات رقم بخورد،  عدم تمرکز بچه‌های ما به خاطر اتفاقات نامیمونی بود که یک هفته قبل از اعزام تیم ملی به مسابقات جهانی گریبان تکواندوی ایران را گرفت.ما خیلی سعی کردیم قطار تیم ملی را  به روی ریل بازگردانیم، حتی مسولان فدراسیون نیز تلاش کرد اما شوک، شوک بزرگی بود.
سرمربی تیم ملی تکواندو در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: برای کسب امتیاز در مسابقات گرندپری و همچنین کسب سهمیه المپیک باید بیشتر تلاش کنیم تا بتوانیم در این فرصتی که پیش‌رو داریم نتایج لازم را به دست بیاوریم. آن چیزی که چشم‌انداز ماست کسب سهمیه المپیک پاریس است.
مقانلو در پاسخ به این سؤال که داوری‌ها در این دوره از رقابت‌ها از نظر قضاوت چطور بود،‌گفت: داوری‌ها  به غیر از بازی آرین سلیمی خوب و نرمال بود. دو بازی ما در این مسابقات واقعا حیف شد یکی بازی میرهاشم حسینی و دیگری بازی حاج موسایی بود که این دو تکواندوکار بازی را واگذار کردند.

وی در پاسخ به این سؤال که در برخی از اوزان جوان‌گرایی صورت گرفته و تغییر نسل را شاهد هستیم آیا در اوزانی که میرهاشم حسینی و فرزان عاشورزاده حضور دارند، تصمیم به تغییرات دارید یا خیر، گفت: ما نسبت به مسابقات جهانی مکزیک در این دوره از رقابت‌ها در 4 وزن تغییرات داشتیم هدف ما این است که یک نور امیدی در دل جوانان روشن کنیم که بتوانند خودشان را نشان دهند مثل آرین سلیمی و حسین‌پور که به ما ملحق شد و مقابل قهرمان المپیک خیلی خوب ظاهر شد. ما به جوانان فرصت می‌دهیم آنها خوشبختانه به خوبی از فرصت‌ها استفاده می‌کنند، من به همه بچه‌ها خسته نباشید می‌گویم آنها زحمت کشیدند و نباید انسجام خود را از دست بدهند. این اتفاقی بود که رخ داد به هر حال با توجه به شرایطی که پیش از اعزام به مسابقات جهانی برای ما رخ داد، پیش‌بینی چنین نتیجه‌ای دور از ذهن نبود. پیش از اعزام به مسابقات جهانی شرایطی برای ما رقم خورد که اصلا نمی‌دانستیم آیا تیم به مسابقات جهانی باکو اعزام می‌شود یا خیر. در هر حال دست خالی به ایران برنمی‌گردیم و در بخش مردان یک مدال برنز کسب کرده‌ایم. با این شوک سنگینی که قبل از اعزام به تیم وارد شد باز هم تکواندوی ایران لایق مدال‌هایی بیشتری بود.
وی در پایان صحبت‌های خود، خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم که در مسیر پیش‌رو نتایج بهتری رقم بزنیم برای حضور در مسابقات گرندپری روم سه نفر از ملی‌‌پوشان از ایران به ما اضافه می‌شوند و از تجربه‌ای که از این مسابقات کسب کردند می‌توانند در گرندپری به نحو احسنت استفاده کنند و نتایج خوبی را کسب کنند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید