تسنیم/کارشناس فوتبال ایران اعتقاد دارد حواشی ریکاردو ساپینتو آرامش را از استقلال سلب کرده بود.
رضا پرکاس درباره فینال جام حذفی فوتبال و پیروزی پرسپولیس در دربی پایتخت، اظهار داشت: در نیمه اول استقلال تمام استراتژی خود را روی مهدی قایدی قرار داده و در واقع روی توانایی فردی او سرمایه‌گذاری کرده بود. این تیم قصد داشت با توانایی فنی و حرکات پا‌به‌توپ قایدی در جناحین به نتیجه برسد، پرسپولیس با درک این نکته، همان جناح را با پرس کردن قایدی بست.
این کارشناس فوتبال عنوان کرد: با حضور مهدی قایدی و محمد محبی که هر دو رونده و رو‌به‌جلو هستند و انفجاری بازی می‌کردند، استقلال می‌توانست بهتر در حمله ظاهر شود، اما در جریان این مسابقه دو بازیکن، فاصله بین خودشان را برای همکاری بیشتر، کم می‌کردند، در واقع محبی به‌سمت قایدی در سمت راست متمایل می‌شد، همین موضوع باعث شد کار خط دفاعی پرسپولیس، برای مهار آنها راحت‌تر شود، در حالی که اگر همین دو بازیکن با فاصله بازی و از عرض زمین استفاده می‌کردند، کار دفاع پرسپولیس سخت‌تر می‌شد، البته نمی‌توانیم از این موضوع بگذریم که جعفر سلمانی پاس‌های نیمه‌بلندی داد که یکی از آنها موقعیت خطرناکی برای استقلال به وجود آورد و بیرانوند با واکنش خود دروازه پرسپولیس را حفظ کرد.
پرکاس با ارزیابی عملکرد خط هافبک استقلال، گفت: خط هافبک استقلال نتوانست توپ را در نیمه پرسپولیس خوب به گردش دربیاورد. وقتی تیمی حملات دامنه‌دار ندارد، نمی‌تواند از توپ دوم و سوم یا توپ‌های برگشتی به‌خوبی استفاده کند، این موضوع باعث شد که باز هم فشار روی خط دفاع پرسپولیس کمتر شود. فاصله طولی میان خطوط مختلف استقلال (هافبک، دفاع و حمله) زیاد بود و در پی همین موضوع، دو ضدحمله خطرناک توسط پرسپولیس در نیمه اول شکل گرفت. شاید اگر بازیکنان پرسپولیس در نیمه اول تمرکز بیشتری داشتند، می‌توانستند با نتیجه 3 بر صفر به رختکن بروند.
کارشناس فوتبال با بررسی حرکات خط هافبک پرسپولیس و استراتژی فنی آنها، تصریح کرد: خط هافبک پرسپولیس در دربی 101 بیشتر طراح بود. آنها در نیمه زمین استقلال توپ را بیشتر به گردش درمی‌آوردند، بنابراین حملات‌شان دامنه‌دار بود. خط هافبک پرسپولیس تلاش کرد از عرض زمین به‌خوبی استفاده کند. سرخ‌پوشان از جناحین و به‌تناوب از چپ و راست استفاده کردند، همین موضوع فشار زیادی روی خط دفاع استقلال وارد کرد. دانیال اسماعیلی‌فر با وجود اینکه در پست مدافع راست بازی می‌کند، خیلی خوب به حملات تیمش اضافه می‌شد اما در سمت چپ علی نعمتی خیلی فرصتی برای اضافه شدن به حملات نداشت، در واقع با حضور امیری و ترابی در سمت چپ، خیلی ضرورتی برای حضور نعمتی در حملات نبود. در سمت راست همکاری دانیال اسماعیلی‌فر و سعید صادقی خیلی خوب بود، همه این موارد باعث شد دفاع استقلال عرض بیشتری به خودش بدهد و منافذ بیشتری داشته باشد، بنابراین بخش زیادی از توان هافبک‌های استقلال، از جمله روزبه چشمی برای پوشش این منافذ دفاعی صرف شد.
سرمربی پیشین صنعت نفت آبادان درباره صحنه گل اول بازی عنوان کرد: اولین گل پرسپولیس در دربی، هوش بالای ترابی را نشان داد. او جاگیری مناسبی داشت و ضربه‌ای که با نوک پا زد، شتاب درجا گرفت و تشخیص مسیر برای دروازه‌بان استقلال سخت بود، در واقع حسینی فرصتی نکرد که واکنش خوب نشان بدهد چرا که انتظار این شوت را نداشت، حسینی فکر می‌کرد با ارسال یا پاس ترابی روبه‌رو می‌شود.

وی درباره تأثیر رفتار ساپینتو روی عملکرد استقلال در دربی 101 گفت: عدم تمرکز نیمکت استقلال در دربی به‌دلیل حواشی مشهود بود، بازی‌های استقلال را بازبینی کنید، این تیم وقتی نیمکت آرامی داشت زمانی که از مس رفسنجان با نتیجه یک بر صفر عقب بود، دو بر یک برنده از میدان خارج شد؛ 7 گل به تراکتور زد یا در بازی با نساجی روان بازی کرد؛ اما در دربی عصبانیت و حواشی ساپینتو عملکرد فنی این تیم را با مشکل روبه‌رو کرد، مخصوصاً نیمه اول که حواشی از طریق عصبیت بازیکنان به زمین منتقل شد.
کارشناس فوتبال ایران با اشاره به تعویض‌های هجومی ساپینتو در دقایق پایانی یادآور شد: در دقایق پایانی نیمه دوم با توجه با اینکه بازی یک بر صفر بود، ساپینتو قصد داشت با ورود دو مهاجم سرزن، از ارسال مستقیم خود استفاده کند، بدین ترتیب عملاً خط هافبک قدرت طراحی خود را از دست داد چرا که استقلال به ارسال‌های مستقیم روی آورد. از طرف دیگر حضور آرش رضاوند و محمد محبی خط دفاع و هافبک رقیب را برای جلوگیری از بازی‌سازی آنها درگیر کرده بود و این موضوع دغدغه پرسپولیس را برای کنترل هافبک‌های استقلال کم کرد، در چنین شرایطی آبی‌پوشان ناچار بودند رو به ارسال از جناحین بیاورند و عرضی که خط هافبک پرسپولیس آورده بود، عملاً دست استقلال را بسته بود. استقلالی‌ها تلاش کردند با ارسال‌های زودهنگام و استفاده از کارهای ترکیبی در جناحین به ضربات ایستگاهی یا گل برسند و دیدید که گل استقلال هم از روی ضربه ایستگاهی به دست آمد.
پرکاس با اشاره به عملکرد پرسپولیس بعد از گل اول استقلال گفت: پرسپولیسی‌ها در نیمه دوم پاس‌های اشتباه زیادی دادند، در جایی که باید حفظ توپ می‌کردند، توپ از دست دادند، در واقع سرخپوشان در نیمه دوم عجولانه بازی کردند و انتظار نداشتند خط هافبک استقلال خالی شود. استقلال بعد از ورود دو مهاجم سرزن خود، به دو تکه تقسیم شده بود و خط تهاجمی و دفاعی فاصله زیادی داشتند. با اینکه کادر فنی پرسپولیس آرام‌تر بودند، اما بازیکنان پرسپولیس قدر این موضوع را ندانستند. پاس‌های اشتباه، تکروی و بعضاً خودخواهی موقعیت گل زیادی را از پرسپولیس در نیمه دوم گرفت. ریسک پاس‌های پرسپولیس در نیمه دوم خیلی بالا رفت.
وی با انتقاد از عملکرد کادر فنی دو تیم در بعضی دقایق دربی و عدم واکنش تصریح کرد: در نیمه دوم حملات پرسپولیس ضعیف‌تر شده بود زیرا بعضی بازیکنان دل‌شان می‌خواست کار تیمی را رها کنند و به کار فردی رو بیاورند. تعویض‌های پرسپولیس کمی دیر صورت گرفت در حالی که می‌توانست این تعویض‌ها زودتر از دقیقه 80 تا 85 باشد، برای مثال آل‌کثیر زیاد تکروی می‌کرد و توپ از دست می‌داد و باید زودتر از زمین خارج می‌شد.
پرکاس با تمجید از تعویض‌های پرسپولیس بعد از به ثمر رسیدن گل دوم سرخ‌پوشان، عنوان کرد: بعد از گل دوم پرسپولیس تعویض‌های کادر فنی این تیم خیلی مناسب بود. حنانوف که توانایی بازی در پست مدافع وسط و کناری را دارد، در سمتی مستقر شد که قایدی در زمین حاضر بود، این موضوع باعث شد بازیکن تأثیرگذار رقیب بهتر و بیشتر پوشش داده شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید