ورزش 3/ رئیس فدراسیون فوتبال در حاشیه تمرین تیم فوتبال امید، در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات مختلف آنها پاسخ داد.
مهدی تاج، ریاست فدراسیون فوتبال، در حاشیه تمرین تیم ملی امید درباره سفر این تیم به کربلا گفت: بازیکنان در حال رفتن به اولین سفر خود هستند و خوشبختانه در اولین سفر خود به سفر کربلا می‌روند. ما جزء غرب آسیا نیستیم، ما جزء کافا هستیم ولی من تلاش کردم که آنها در این تورنمنت غرب آسیا شرکت کنند. بازی‌های خوبی برگزار می‌شود.
رئیس فدراسیون فوتبال سپس با اشاره به موضوع بالا حرف‌هایش را اینطور از سر گرفت: هماهنگی خوبی با کمیته ملی المپیک داریم. خود من سعی‌ام این بود که تا آخرین لحظه نظر کمیته را کنار تیم داشته باشیم. دو افت همیشه به تیم ملی امید ضرر می‌زد که سال‌ها نتوانسته بود به توفیق برسد. اول عدم هماهنگی فدراسیون با کمیته ملی المپیک و دوم عدم هماهنگی تیم ملی امید با تیم ملی بزرگسال که تمام تلاشم این بوده که این هماهنگی انجام شود. تیم امید و بزرگسالان یک حالت سینرژیکی دارد. تیم ملی بزرگسال الان با تیم ملی امید کاملا هماهنگ است و مشکلی در این مورد نداریم.
مهدی تاج در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ماجرای کاشانی، مدیر تیم، پرداخت و افزود: این هفته هم من با کاشانی نیز یک مذاکره‌ای خواهم داشت که حمایت‌های او را نیز داشته باشیم. می‌خواهیم تمام ظرفیت کشور را پای کار بیاوریم که همه کمک کنند که تیم ملی امید امسال بتواند نتایج خوبی بگیرد. تیم بسیار خوبی داریم و من بسیار امیدوارم، چون این هماهنگی که به وجود آمده من در این سال‌ها ندیده بودم. الان شرایط مطلوبی است.


سوال اول از مهدی تاج این بود که آیا در تقویم بازی‌ها و اردوهای تیم امید لحاظ شده است، که او در واکنش به این سوال گفت: تیم ملی امید ما در فیفادی نیست، چون فیفا زیر 23 سال را به یک شکل دیگر نگاه می‌کند. زیر 21 سال داریم. پیشنهادهایی هم AFC به کمیته مسابقات AFC داده است، که یکی از نمایندگان آسیا در کمیته 17  نفره من بودم. الان در حال جزء فیفادی نیست. امیدواریم این اتفاق رخ بدهد.
تاج سپس به شرایط تیم بزرگسالان ایران در راه حضور در مسابقات جام ملت‌های آسیا پرداخت و گفت: تیم ملی بزرگسال باشگاه‌ها باید همکاری کنند. 2 بسته پیشنهادی وجود دارد. یکی از پیشنهادها این است که اگر تیمی 3 بازیکن به تیم ملی امید داده، ما بتوانیم یک بسته پیشنهادی به آنها بدهیم که بتوانند از بازیکنان دیگر استفاده کنند. روی این داریم کار می‌کنیم و خام است. 

رئیس فدراسیون در واکنش به این موضوع که آیا قرار است به تیمی با 3 بازیکن ملی پوش در تیم امید امتیاز داده شود، گفت: نباید تنبیهی باشد، نباید این گونه باشد که اگر تیمی بازیکن نداد، محروم شود و نتواند بازی کند. این البته پیشنهاد هنوز خام است و داریم روی آن کار می‌کنیم.
رئیس فدراسیون در خصوص صحبت‌های مایلی کهن و آمدن نویدکیا برای سرمربیگری تیم ملی امید گفت: من خودم با مایلی کهن صحبت نکردم، ولی ادعای او درست است. وی با ساکت صحبت کرده بود، نویدکیا یکی از گزینه‌ها بود، ولی به نظرم پرداختن به این موضوع خوب نیست. ما باید امسال همگی (آقای مایلی کهن، کمیته ملی المپیک، آقای ساکت و شما) هم و غم‌مان این باشد که تیم ملی پس از 48 سال به المپیک راه یابد. علت آن نیز همیشه این بحث موجود بوده است. همه‌اش هم این نبوده. تیم ملی بزرگسالان هماهنگ نبوده؛ تدارکات و پشتیبانی نبوده. ما در تلاشیم که منابع مالی خود را از فیفا بگیریم و موانع پیش رو را رفع کنیم.
رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به این سوال که آیا قوانین جدید تصویب شده در فدراسیون و سازمان لیگ ضمانت اجرایی دارد یا خیر، گفت: سوال سوال خوبی است. در تلویزیون دیدم یک عده‌ای موافق هستند و یک عده مخالف. درست هم همین است، ولی باید مجال پاسخگویی پیش بیاید.
او سپس ادامه داد: سه موضوع برای ما مطرح است، شما از تراز مالی باشگاه‌ها مثل من اطلاع ندارید. من تمام ترازهای مالی باشگاه‌ها را دیده‌ام و هیچ باشگاه سوددهی نداریم. پیدا هم است چون فیرپلی مالی یکی از آن، این است که باید هزینه‌ها را کنترل کرد، یکی دیگر این است که باید درآمد را احراز کرد.
رئیس فدراسیون در ادامه به موضوع حق پخش پرداخت و با خطاب قرار دادن مجلس گفت: درآمدهای باشگاه‌های ما الان از کجاست؟ توانستیم حق پخش را بگیریم؟ این شرایط بسیار بدی است و من خواهش می‌کنم که مجلس این مسئله را به برنامه هفتم بیاورد یا حداقل شکلش به گونه‌ای شود که این گرفتاری‌ها حذف شود زیرا این جزء مجوز حرفه‌ای است. فردا هم جزء دستور هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال است.
تاج در ادامه با اشاره به مواردی که ضمانت اجرایی قوانین جدید را شکل می‌دهد، گفت: ضمانت اجرایی آن، کمیته انضباطی 2 بند دارد که یکی آن این است که کسی خارج از سیستم ثبت قرارداد کند، هم مربی و هم بازیکن، طرف مقابل می‌تواند اعتراض کند و اعتراض می‌تواند سه بر صفر شود. ضمانت اجرایی اول که روی نتیجه اثر دارد.
تاج ادامه داد: دومی این است که به هر جهت باید جریمه مالی بگذاریم که کسی خارج از این شکل قرارداد ثبت نکند. ما پیش‌تر یک تجربه داشتیم که قرارداد برای بازیکنان بود، ما الان برای بازیکن قرارداد نداریم. بعضی دوستان این‌ها را کنار هم می‌گذاریم. طبق همه جای دنیا ما بودجه‌ای به باشگاه‌ها دادیم که شما باید مشخص کنید که چقدر می‌خواهید هزینه کنید. هر آنچه که خودشان می‌گویند باید همان‌قدر هزینه کنند. الان خیلی از باشگاه‌های ما دولتی هستند. حالا من نامه‌هایی از سازمان بازرسی کل کشور دارم که درخواست آنها هم همین بوده است. تازه ما این را تعدیل کردیم و آن را به یک جریان فوتبالی بکنیم. خوشبختانه آنها هم همکاری می‌کنند و پذیرفته‌اند در کنار فدراسیون باشند.
تاج سپس در واکنش به سوالی دربار مجوزه حرفه‌ای، حذف استقلال از آسیا و اینکه کریمی سرپرست مدیرعامل استقلال گفته اگر تاج بخواهد می‌تواند استقلال را به لیگ قهرمانان آسیا برگرداند، اینطور توضیح داد: دو موضوع هست. رئیس فدراسیون در تایید و تکذیب مدارک صدور مجوز حرفه‌ای هیچ کاره است و تنها می‌تواند احکام اعضای این کمیته را صادر کند. ضمن اینکه AFC یک سامانه دارد که به فرد بازنمی‌گردد. در دوره قبل فدراسیون حدود ۱۸۰ هزار دلار جریمه شدیم به این دلیل که دوستان ما یک تصمیم ناگهانی گرفتند و گفتند این تیم‌ها ۳ ماه وقت دارند. همه در آن زمان خوشحالی و تشکر کردند اما هم تیم‌ها حذف شدند و هم ما الان جریمه پرداخت می‌کنیم.
ما نمی‌خواهیم دیگران بیایند و بابت ما هزینه بدهند. یعنی بیایند بگویند این‌ها تصمیمی گرفتند گه منجر به جریمه شد. بدتر از آن این است که چنین تصمیم‌هایی حذف ما را هم به دنبال دارد و این بار دیگر فقط جریمه نخواهند کرد.
رئیس فدراسیون فوتبال درخصوص اینکه آیا به AFC تعهد داده است گفت: خیر. ما فقط به همه باشگاه‌ها اطلاع‌رسانی کردیم اگر مثل سابق سندسازی صورت بگیرد که اکنون ما جریمه‌اش را می‌دهیم، باز هم تخلفی صورت بگیرد دیگر جریمه در کار نیست، بلکه محرومیت است. این محرومیت به کل تیم‌های ملی ما بازمی‌گردد. همه اتفاقات فوتبالی در کشور مثل تیم ملی فوتبال بزرگسالان، فوتسال، فوتبال ساحلی و... محدود می‌‌شود. خیلی حواسمان جمع است که اتفاقی نیفتد.
تاج بار دیگر به حرف‌های کریمی سرپرست مدیرعاملی استقلال بازگشت و اضافه کرد: درباره صحبت‌ آقای کریمی. حق باشگاه استقلال است با من صحبت کردند و جلسه بسیار خوبی داشتیم. حرف آن‌ها هم درست است و گفتیم می‌توانید شکایت کنید. ممکن است این شکایت نتیجه هم داشته باشد. حق استقلال است که از کمیته استیناف و کمیته بدوی شکایت کند. 
وی درمورد اینکه آیا خودش به باشگاه استقلال کمک می‌کند، توضیح داد: به عنوان رئیس فدراسیون باید آنچه هست بگویم، زیرا مدارک به کمیته می‌رود و به کارتابل من نمی‌آید. اینجا فرد مطرح نیست؛ همه باید بدانیم که یک سامانه است. بسیار خوشحال‌کننده است که اهالی رسانه می‌دانند در تلویزیون ما دوستان می‌رفتند و می‌گفتند مثلا استقلال چه مقدار بدهکار است. می‌دانید چه کسی را می‌گویم. هرچه مبلغ می‌گفتند، می‌گفت بالاتر بروید‌. مثلا اگر می ‌گفتند ۵۰۰ و ۷۰۰ میلیارد باز هم می‌گفت برو بالاتر. الان استقلال واقعاً بدهی ندارد‌. برای فدراسیون و باشگاه‌های کشور خیلی خوب است که در ۱۶ تیم ما به جز ۲ تیم، سایرین در حال حاضر بدهی ندارند. این برای فوتبال کشور یک توفیق است.
او بار دیگر به قوانین جدید وضع شده برای قراردادها تاکید کرد: دومین اتفاقی که اکنون می‌خواهیم رقم بزنیم این است که آپشن یک بازیکن بیشتر از قراردادش نشود. فقط می‌تواند ۲۰ درصد قراردادش را آپشن بگیرد. نه اینکه بازیکن قرارداد یک میلیاردی ببندد و ۲ میلیارد هم آپشن داشته باشد‌. همه این موارد باید حذف شود. تمام این اتفاقات بد می‌افتاد و الان باید خوشحال باشیم باشگاه‌ها الان روی کاغذ بدهی زیادی ندارند، مگر اینکه یک فرد بیاید و بگوید از استقلال، پرسپولیس، گل‌گهر یا سپاهان طلبکار هستم که این برای ما قابل‌احصاء نیست، زیرا در زمان خودش ادعا نکرده است.
تاج در واکنش به سوال پایانی که آیا نمی‌خواهد به عنوان نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا درخصوص بحث فیرپلی مالی تیم‌های عربستانی موضوعی را مطر کند، گفت: همه تلاش می‌کنیم که سفره فوتبال کوچک نشود. اگر فدراسیون این کار را بکند، اشتباه کرده است. کفندراسیون فوتبال آسیا نظمی دارد و می‌گوید نباید ۴-۳ باشگاه اندازه یک دوم لیگ هزینه کنند. فیرپلی اینجا در داخل کشور معنا پیدا می‌کند. در خارج از کشور هم اینگونه معنی دارد که با وزیر و مسئولان همواره صحبت می‌کنیم که باید با عربستان یا قطر که چنین بازیکنانی آورده‌اند رقابت کنیم. البته همه فوتبال آسیا هم عربستان نیست.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید