ورزش 3/دو تیم ایران و اسلوونی سابقه رقابت زیادی در والیبال ندارند و تاکنون تنها دو مسابقه در مرحله مقدماتی لیگ ملت‌ها 2021 و 2022 داشته‌اند که در سال 2021 ایران سه بر یک مغلوب شد و در سال 2022 شاگردان بهروز عطایی سه بر صفر این تیم را شکست دادند.
تیم ملی والیبال ایران در حال حاضر با 259.41 امتیاز در رتبه دهم جهان قرار دارد و اسلوونی با 271.32 امتیاز، جایگاه نهم رده‌بندی فدراسیون جهانی والیبال را به خود اختصاص داده است.
شرایط دو تیم در جدول لیگ ملت‌ها 2023 نیز بسیار حساس است، ایران با یک برد و چهار امتیاز در جایگاه نهم است و اسلوونی با دو برد و 6 امتیاز در رتبه ششم است و فاتح دیدار فردای دو تیم جایگاه بهتر جدول را به خود اختصاص می‌دهد، البته این موضوع برای ایران نیاز به برد سه امتیازی دارد.
بنابراین مسابقه دو تیم ایران و اسلوونی حساسیت زیادی برای جایگاه دو تیم در جدول رده‌بندی جهانی و جدول لیگ ملت‌های 2023 در پایان هفته نخست خواهد داشت، هر چند جدول رده‌بندی جهانی تابع محاسبات خاصی است.

از بین 14 بازیکن معرفی شده ایران برای هفته نخست لیگ‌ملت‌ها سیدمحمد موسوی، جواد کریمی، محمدطاهر وادی، محمدرضا حضرت‌پور، امیرحسین اسفندیار، مرتضی شریفی، امین اسماعیل‌نژاد، مهدی جلوه و آرمان صالحی بازیکنانی هستند که تجربه بازی برابر تیم ملی اسلوونی را در لیگ ملت‌ها در کارنامه خود دارند و محمدجواد معنوی‌نژاد، شهروز همایونفرمنش، محمد ولی‌زاده، علی حاجی‌پور و پوریا حسین‌خانزاده برای نخستین بار برابر این تیم در این رقابت‌ها قرار خواهند گرفت.

در مجموع، دو دیدار ایران و اسلوونی 225 دقیقه طول کشیده است و برتری اسلوونی در این بازی‌ها بیشتر مربوط به ست‌های سوم و چهارم است به گونه‌ای که بازیکنان این تیم تاکنون 46 امتیاز در ست سوم و 32 امتیاز از ست چهارم گرفتند در حالی که ایران از ست سوم 44 و از ست چهارم 30 امتیاز کسب کرده است، اما ایرانی‌ها در ست‌های اول و دوم با 51 و 45 امتیاز عملکرد بهتری نسبت به ملی‌پوشان اسلوونی داشتند که 38 و 39 امتیاز کسب کردند.
امین اسماعیل‌نژاد با کسب 14 امتیاز بهترین بازیکن ایران مقابل اسلوونی در دو دیدار قبلی بوده است و یقینا مهار این بازیکن یکی از دغدغه‌های گئورگه کرتو سرمربی تیم ملی والیبال اسلوونی است.
 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید