تسنیم/مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان از ساعت 10:30 صبح امروز (30 شهریور، به وقت محلی) در سالن اشتارک آره‌نای بلگراد آغاز شد.
این رقابت‌ها در روز اول با چهار وزن 55، 77، 82 و 130 کیلوگرم پیگیری می‌شود. پویا دادمرز، محمدعلی گرایی، علیرضا مُهمدی و امین میرزازاده نمایندگان ایران در این اوزان هستند.
وزن 55 کیلوگرم:
پویا دادمرز به نیمه‌نهایی رسید

پویا دادمرز پس از استراحت در دور اول، در یک‌هشتم وزن 55 کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان مقابل سابولس لوسونس از صربستان با نتیجه 8 بر صفر به برتری رسید و راهی یک‌چهارم شد.

پویا دادمرز در مصاف با اوزون که حریف بسیار سختی از ترکیه بود، در وقت اول یک امتیاز از کم کاری حریف گرفت اما در خاک نتوانست امتیاز بگیرد. در وقت دوم درخواست چلنج از سوی مربیان ایران  نتیجه را سه بر صفر به سود دادمرز کرد و این نتیجه تا پایان حفظ شد. نماینده 55 کیلوگرم ایران با این برد به نیمه نهایی مسابقات رسید.

پویا دادمرز که در مبارزه قبلی‌اش از ناحیه سر آسیب دیده بود، در دیدار نیمه نهایی وزن 55 کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان 2023 عصر امروز (پنجشنبه) به مصاف الدانیز عزیزلی از آذربایجان رفت و در پایان با نتیجه 3 بر 2 تن به شکست داد.
دادمرز در مصاف با قهرمان جهان از آذربایجان در وقت اول با اخطار کم‌کاری به عزیزلی صاحب امتیاز شد. امتیاز کم‌کاری دوم به حریف آذربایجانی داده شد که او از این موقعیت استفاده کرده و نتیجه را 3 بر یک به سود خود کرد. دادمرز در لحظات پایانی کشتی یک امتیاز گرفت، اما در نهایت با نتیجه 3 بر 2 تن به شکست داد و به دیدار نهایی نرسید.

 وزن 77 کیلوگرم:
محمدعلی گرایی در مصاف با آدلت تیولیوبایف روس درحالیکه کشتی‌گیر برتر مسابقه بود دو صفر به پیروزی رسید. حریف بعدی او کوزاکا از ژاپن است.

وزن 82 کیلوگرم:
مُهمدی به نیمه‌نهایی راه پیدا کرد

علیرضا مُهمدی پس از استراحت در دور اول، در یک‌هشتم نهایی وزن 82 کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان مقابل کوواسویچ از صربستان با نتیجه 8 بر صفر به برتری رسید و راهی یک‌چهارم شد.

علیرضا مُهمدی در یک چهارم نهایی مقابل فیلچاکوف کشتی‌گیر عنوان دار اوکراینی قرار گرفت و درحالیکه با اخطار کم کاری در وقت اول یک صفر پیش افتاده بود در وقت دوم حریف روی اخطار کم کاری حریف سه امتیاز گرفت و نتیجه را 4 بر یک به سود خود کرد. کشتی گیر جوان ایذه ای که مبارزه بسیار خوبی مقابل حریف عنوان دارش داشت همین نتیجه را تا پایان حفظ کرد و به نیمه نهایی 82  کیلوگرم رسید.

مهمدی که مثل دادمرز از ناحیه سر آسیب دیده و سرش بانداژ شده بود، در وقت اول از فرصت خاک خود استفاده نکرد و صرفاً یک امتیاز از کم‌کاری حریف گرفت.
او که فیلچاکوف اوکراینی را شکست داده بود، با اخطار کم‌کاری به حریفش یک امتیاز از دست داد تا نتیجه یک - یک به سود برادو شود که امتیاز آخر را گرفته بود.
اخطار کم‌کاری بعدی در تایم دوم به برادو داده شد که مهمدی نتیجه را 5 بر یک به سود خود کرد و با همین نتیجه فینالیست شد.

وزن 130 کیلوگرم:
میرزازاده به مرحله‌نهایی راه یافت

امین میرزازاده در دور اول وزن 130 کیلوگرم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان مقابل ادوارد سوقومونیان از برزیل با نتیجه 9 بر صفر به برتری رسید و راهی یک‌هشتم شد.

بعد از پیروزی 7بر 2 رضا کایالپ مقابل محمد از مصر، امین میرزازاده به مصاف ویشنویتسکی از اوکراین رفت و دو بر یک به پیروزی رسید و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت.

امین میرزازاده که یکی از شانس‌های تیم ملی فرنگی برای فینالیست شدن است، در یک چهارم نهایی مقابل فریدریکاس از لیتوانی را یک-یک از پیش رو برداشت و به نیمه نهایی سنگین وزن رسید.

امین میرزازاده مقابل اسکار پینوی کوبایی قرار گرفت که قد بلندتر و قامت درشت‌تری نسبت به او داشت.
او اخطار کم‌کاری اول را گرفت و در خاک اسکار پینو نشست، مقاومت بسیار خوبی هم داشت تا فن نخورد. کشتی یک صفر به سود اسکار پینو در وقت اول تمام شد.
امتیاز کم‌کاری وقت دوم هم به میرزازاده داده شد تا نتیجه یک - یک به سود سنگین وزن ایران شود. اتخاذ استراتژی درست درباره اخطار کم‌کاری، میرزازاده را دوباره به فینال جهانی رساند.
ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید