ورزش 3/همان‌طور که از قبل پیش‌بینی می‌شد تیم‌های ملی والیبال ایران و قطر برگزار کننده یکی از نیمه‌نهایی‌های بازی‌های آسیایی هستند. دو تیم که قدرتمندانه راهی این مرحله شده‌اند قصد پا پس کشیدن ندارند و به دنبال حضور در فینال هستند.
قطری‌ها که این روزها در اوج به سر می‌برند، حالا با ستاره‌های دو تابعیتی خود به دنبال پیروزی بر ایران و انتقام نیمه نهایی دوره قبل هستند. شاکله اصلی این تیم نسبت به دوره قبل تقریبا حفظ شده و این کار را برای تیم ملی والیبال ایران سخت خواهد کرد، کما اینکه سرمربی این تیم از مدت‌ها قبل خود را برای جدال برابر ایران آماده کرده است.
از طرف دیگر اما تیم ملی والیبال ایران، که قهرمان دو دوره قبل این مسابقات است، با چهار پیروزی راهی نیمه‌نهایی شده و نسبت به قطری‌ها استراحت بیشتری کرده است و این موضوع می‌تواند به تیم عطایی کمک کند. بهروز عطایی، سرمربی تیم ملی، که در این رقابت‌ها سعی کرده از تمام بازیکنان خود استفاده کند، برای اینکه حضور خود در تیم ملی والیبال ایران برای سال آینده تضمین کند باید بتواند در این دیدار به پیروزی دست پیدا کند. تیم ملی والیبال ایران در دوره قبل مسابقات توانست با نتیجه سه بر صفر قطر را در نیمه نهایی شکست دهد و راهی فینال مسابقات شود.

 پوشش زنده خبری:
ترکیب شروع‌کننده قطر: میلوش استفانوییچ، یوسف اوغلاف، وادیدی رایمی، رنان ریبرو، بلال ابونابوت، ابراهیم ابراهیم و محمود ناجی.
ترکیب تیم ایران برابر قطر: محمدطاهر وادی، امین اسماعیل‌نژاد، شهروز همایون‌فرمنش، امیرحسین اسفندیار، سید محمد موسوی، محمد ولی‌زاده و محمدرضا حضرت‌پور.


ست سوم ایران ۲۵ - قطر ۲۲، و صعود به فینال
در این ست تیم ملی والیبال قطر با چهار تغییر (پاپه، حمد مبارک، نیکولا واسیچ و گئورجیف) نسبت به دو ست اول وارد زمین شد تا بتواند این ست را از آن خود کند. همین تغییرات باعث شد ایران کمی در آنالیز بازیکنان جدید تیم قطر دچار سردرگمی شود اما از اواسط ست با درخشش شهروز همایون فرمنش و امیر حسین اسفندیار توانستیم نبض بازی را در دست بگیریم و ست سوم را همانند دو ست قبلی از آن خود کنیم و برای چهارمین بار متوالی و در کل ششمین بار راهی فینال مسابقات بازی های آسیایی شویم. ایران در فینال باید با برنده چین و ژاپن دیدار کند‌.

 ست دوم: ایران ۲۵ - قطر ۲۰ 
پس از شوک باخت در ست اول، قطری‌ها با صحبت‌های انگیزشی سرمربی تیم به خود آمدند و ست دوم را عالی آغاز کردند تا جایی که با درخشش ابراهیم ابراهیم، یوسف اوغلاف و رنان ریبرو چهار امتیاز جلو بیفتند و تعویض‌های عطایی بی‌ثمر باشد. اما از امتیاز ۱۸ بر ۱۴ پس از بازگشت امین اسماعیل‌نژاد و وادی به ترکیب، ایران با سرویس‌های عالی ولی‌زاده به بازگشت و در ادامه دفاع‌های عالی سید محمد موسوی روی تور و باز هم سرویس‌های عالی اسفندیار باعث شد ایران به پیروزی برسد و این ست را در عین ناباوری از آن خود کند تا در آستانه صعود به فینال قرار بگیریم.

ست اول: ایران ۲۵ - قطر ۲۰
ایران با یک تغییر بزرگ و حضور شهروز همایونفرمنش در ترکیب اصلی بازی را آغاز کرد و از همان ابتدا با سرویس های دیدنی بازیکنان، دریافت های اول تیم قطر را نابود کرد. تیم ایران توانست اختلاف زیادی در ست اول برابر قطر ایجاد کند. همچنین آبشارهای عالی امین اسماعیل نژاد و امیرحسین اسفندیار و تقسیم پاس عالی محمد طاهر وادی در پیروزی ایران در ست اول نقش موثری داشتند. قطری ها هم به نظرخسته از بازی دیروز مقابل پاکستان هستند و اشتباهات فراوانی در همه بخش ها خصوصا سرویس دارند.

حواشی:
ایران و  قطر تنها تیم‌های شاخصی هستند که با کمترین تغییر نسبت به مسابقات والیبال قهرمانی آسیا در ارومیه وارد رقابت بازی‌های آسیایی شده‌اند. هر دو تیم فقط قهرمانی در این مسابقات را می‌خواهند، گفته می‌شود در صورت پیروزی قطر برابر ایران پاداش هنگفتی در انتظار آنهاست.

تنها قهرمانی قطری‌ها در آسیا با برد مقابل ایران رقم زده خورده است. آنها در سال ۲۰۱۸ و فینال جام کنفدراسیون والیبال آسیا در حالی که دو بر صفر از ایران عقب بودند، طی یک کامبک عالی سه بر دو پیروز شدند و تنها عنوان قهرمانی خود را به دست آوردند. البته تیم ملی والیبال ایران با ترکیب جوانان و امید خود در آن رقابت‌ها شرکت کرده بود.


 
 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید