ورزش 3/ساعاتی بعد از پیروزی ایران مقابل قطر در دیدار نیمه نهایی، تیم‌های چین و ژاپن در سالن لینپینگ هانگژو در حالی به مصاف هم رفتند که تیم برنده، حریف ایران در دیدار نهایی می‌شد.
* فرار از کابوس جاکارتا
تیم والیبال مردان چین پنج سال پیش به دلیل تداخل بین برنامه بازی‌های آسیایی و مسابقات قهرمانی جهان، تنها تیم دوم را برای حضور در بازی‌های آسیایی جاکارتا اعزام کرد که با کسب رتبه نهم، بدترین رکورد تاریخ تیم والیبال مردان چین را به نام خود ثبت کرد. اما حالا تیم ژاپن در خانه به میدان می‌رفت و به همین دلیل آنها به هیچ وجه دوست نداشتند که تسلیم مدعیان قهرمانی نظیر ایران شوند.

این تیم نسبت به پنج سال قبل تغییرات بسیار بزرگی در ترکیب خود داشته است و فقط یو یوانتای و پنگ شیکون تجربه حضور در بازی‌های آسیایی را دارند. اکنون هسته اصلی این تیم ژانگ جینگین ملقب به «سان کوچولو» 23 ساله است.
* ژاپنِ جاه‌طلب با تیم ذخیره‌ها

از آنجایی که برنامه بسیار نزدیک به مسابقات انتخابی والیبال مردان برای المپیک پاریس است، ترکیب اصلی تیم ژاپنی در مقدماتی المپیک شرکت می‌کند و تنها از بازیکنان درجه دوم مانند دایشو نیشییاما و کنتا تاکاناشی در بازی‌های آسیایی استفاده می‌شود.
این در حالی است که همزمان با این بازی، تیم اول ژاپن در یک دیدار تدارکاتی پیش از مسابقات مقدماتی المپیک، موفق شد کانادا را شکست دهد تا آمادگی خود برای حضور در جام جهانی را به رخ حریفان بکشد.
* شروع وحشتناک چین برای شکست سامورایی
در ست اول چین با چهار سرویس مستقیم خود را پیش انداخت و اختلاف امتیاز ایجاد کرد تا به راحتی ژاپن را شکست دهد. آنها در نهایت با تنها 23 دقیقه حضور در زمین ست اول را به سود خود خاتمه دادند و با ده امتیاز اختلاف حریف را از پیش رو برداشتند.

ست دوم نیز با دو امتیاز سرویس برای چین همراه بود و بازی 17-9 شد تا میزبان حاشیه امنیت خوبی را در این بازی ایجاد کند. البته در ادامه ژاپن تا حدی توانست نتیجه را جبران کند اما به هر حال شکست 25-20 نیز نتیجه خوبی برای چینی‌ها محسوب می‌شد.
اگرچه ست سوم نسبت به دو دست قبلی چالشی‌تر بود، اما تیم چین همچنان در سرویس و سایر موارد برتری داشت و در آخرین امتیاز، ضربه پرشی قدرتمند ژاپنی‌ها مستقیما به اوت رفت تا این ست هم 21-25 خاتمه یابد و حریف ایران برای فینال مشخص شود.
* تهدید اصلی علیه ایران را بشناسید
از بین 75 امتیازی که تیم چین به دست آورد، ژانگ جینگ یین به تنهایی 20 امتیاز به دست آورد تا ستاره اصلی چین در این بازی لقب بگیرد. نکته جالب اینکه او تنها 23 سال دارد اما سابقه درخشش در جام ملت‌های آسیا و مسابقات جهانی را هم در کارنامه خود می‌بیند.
همچنین پنگ شی به همراه لی یونگ روی هم 17 امتیاز کسب کردند تا چهره درخشان چین در پیروزی مقابل ژاپن لقب بگیرند. در مجموع چین شاید قدرتمندترین تیم سال‌های اخیر خود را در اختیار داشته باشد که به هیچ وجه قصد ندارد این طلای تیمی را به تیم دیگری واگذار کند.
تیم‌های ایران و چین بازی فینال را در شهر هانگژو فردا برگزار خواهند کرد و باید دید سرانجام ایران می‌تواند از قهرمانی خود دفاع کند یا خیر.
 


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید